Etiketler

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Yunanistan'a tepki

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ege'de hiçbir şekilde Türkiye'nin hakkını çiğnetmeyeceklerini vurgulayarak, Ne dünyada ne de tarihte karasuları 6 mil, hava sahası 10 mil olan bir ülke var. Böyle bir garabetle karşı karşıyayız. Bunu dahi bir doğruymuş gibi dünya kamuoyuna tanıtmaya çalışıyorlar. Bu konudaki hakkımızı hukukumuzu savunuyoruz' dedi.

Rahim ağzı kanserinin 5 belirtisine dikkat

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Özgül Kafadar, serviks olarak bilinen rahim ağzı kanserinin, dünyada ve ülkemizde, kadınlarda ikinci sırada görülen ve yaşamı tehdit eden kanser türü olarak bilindiğini söyledi.

Dünyada en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları açıklandı

Dünya genelindeki en popüler mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp oldu. Böylelikle 1,6 milyar insanın WhatsApp kullanıcı olduğu saptandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 'Farklı düşünceler ülkenin zenginliğidir'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Düşüncenin farklılığına tahammül edemeyen bir anlayışta demokrasi olmaz. Farklı düşünceler bütün dünyada her zaman dile getirilir. Farklı düşünceler bir ülkenin zenginliğidir, çatışma aracı değildir. Her tartışma zemini bize doğru yolu gösterir' dedi.

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Atalay: 'Bağımsız ve tarafsız gazetecilere dünyada olduğu gibi bizim de ihtiyacımız var'

TÜRK-İŞ Konfederasyonu Başkanı Ergün Atalay, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısıyla Türkiye Gazeteciler Sendikası'nın (TGS) Ankara bürosunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: 'Bu yıl dünyada ilk 500 üniversite arasına 2 Türk üniversitesi girdi'

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 'Vakıf üniversiteleri yükseköğretimde çok önemli bir misyonu yerine getirmektedir. Bu yıl dünyada ilk 500 üniversite arasına 2 Türk üniversitesi girdi. Bunların ikisi de vakıf üniversitesi oldu' dedi.

Başkan Kılınç'tan 2020 mesajı

Adıyaman Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, yeni yıl nedeniyle yayımladığı mesajında 2020 yılında Türkiye'de ve tüm dünyada barış, sevgi ve hoşgörünün hakim olması temennisinde bulundu

Başkan Uslu'dan 2020 temennisi

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, 2020 yılının tüm dünyada barış, huzur ve mutluluğa vesile olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Ne yazık ki hala anlamayanlar, anlamak istemeyenler var. İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız. Şu anda dünyada 50'yi aşkın bu şekilde kanal var. Bütün bu kanallar sadece bir lüks olsun dile yapılmıyor. Hepsi bir ihtiyaca yönelik yapılıyor' dedi.

Kızını ve eşini yaralayan sanık hakim karşısında

İSTANBUL (İHA) – İstanbul'da boşandığı eşi ve kızını bıçakla yaralayan sanık hakim karşısına çıktı. Duruşmada savunma yapan sanık, 'Kim hakkımda ne düşünürse düşünsün bu dünyadaki en değerli varlığım eşim ve iki çocuğumdur' dedi.

Amerikalı yatırımcılar gözünü Trabzon emlak ve inşaat piyasasına dikti

Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan, bütün dünya ülkelerini yatırım yapmak için Trabzon'a çekmek istediklerini belirterek, Türkiye dünyadaki jeopolitik konumu itibari ile Ortadoğu, Asya Pazarının, Avrupa pazarına rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu çerçevede arzu ederiz ki Amerika ile de bir pazar oluşturup iş sirkülasyonunu birlikte sağlamaktır dedi.

Bakan Yardımcısı Sayan'dan kredi kartı bilgilerinin güvenliğine dair açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, kredi kartı bilgilerinin güvenliğine dair iddiaları hassas bir şekilde incelediklerini belirterek, Bu iddialar bir kez daha gösterdi ki; sanal dünyada her türlü kişisel verimizi ya da kredi kartı bilgilerimizi paylaşırken çok dikkatli olmalıyız.Alışverişlerinizi sanal kartınız üzerinden yapın. Sanal kart limitinizi her alışveriş sonrası sıfırlayındedi.

Yüzen adacıklar 'beyaz gelinlik' ile bir başka güzel

Dünyada eşi ve benzerine az rastlanan Adıyaman'ın Çelikhan ilçesi Çat Baraj göletindeki onlarca yüzen adacık kar yağışı ile birlikte ayrı güzelliğe büründü.

Görme engelli genç hazırladı, dünyada 600 bin kişi kullanıyor

Yıllar önce Irak'tan gelerek Türkiye'ye yerleşen 22 yaşındaki görme engelli Ahmet Settar, yaşadığı zorluklardan yola çıkarak dünyada 600 bin görme engelli bireyin kullandığı özel bir yazılım programı hazırladı. Türkiye'de aldığı eğitimle binlerce engelli vatandaşın hayatını kolaylaştıran Settar'ın azmi görenleri hayran bırakıyor.

Bulgaristan’ın en zor projesine Türk imzası

Bulgaristan'da 'en zor proje' olarak ünlenen Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı. Zemin açısından zor bir bölgede olan ve mühendislik açısından dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği iş olarak görülen projenin ihale bedeli ise 225 milyon euro oldu.

Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları

Tüm dünyada çiftlerin yaklaşık yüzde 15'i kısırlık nedeniyle tüp bebek yöntemine başvurmak zorunda kalıyor. 2 yıl boyunca tedaviye devam eden 100 çiftten yaklaşık 90'ının mutlu sonuca ulaştığı tespit edildi.

Engelli ünlü isimleri canlandırıp, farkındalık oluşturdular

Elazığ'da özel bireyler ile gençlerden oluşan bir tiyatro kulübü, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Türkiye'de ve dünyada kalıcı izler bırakan başarılı isimleri canlandırdı.

Polatlı Devlet Hastanesi'nde önemli başarı

Dünyada şimdiye kadar bilinen bir tedavisi olmayan Gbolus (boğazda yumru varmış hissi) hastalığını, Polatlı Devlet Hastanesinde Başhekim olan Dr. Hüseyin Arslan akupunkturla tedavi etmeyi başardı.

Amerikan Venöz Forum Vakfı Başkanı Lowell Kabnıck, Türk kalp kapak tamiri cihazını dünyaya anlattı

Dünyaca ünlü ABD'li Doktor Lowell Kabnıck, New York'ta bu yıl 46'ncısı düzenlenen Veith Sempozyumunda Türkiye'de üretilen ICT tıbbi cihazını tanıttı. Kabnıck yaptığı sunumda; 'Dünyada cerrahisi dahi yapılamayan kapak yetmezliği sorunu, Türkiye'de üretilen ICT ile artık cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan ortadan kaldırılıyor. Bu büyük bir başarı örneği' diye konuştu.

Üniversite öğrencileri İslam Dünyasında Gençlik ve Sivil Toplumun sorunlarını tartışacak

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından ülkemizde ve dünyadaki gelişmeleri değerlendirmek ve uluslararası öğrenciler ile ülkemizdeki öğrenciler arasındaki kültürel zenginliği geliştirerek ortak bilimsel çalışmalar sunmak amacıyla tertiplenen Uluslararası Öğrenci Sempozyumu 28 Kasım'da başlıyor.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Çocuklarımızın geleceği hepimizin sorumluluğu'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Dünya Çocuk Hakları Gününde hiçbir çocuğumuzun temel hak ve özgürlüklerinden mahrum kalmadığı; sevginin, dostluğun ve kardeşliğin hakim olduğu bir dünyada yaşayabilmeleri umuduyla tüm çocuklarımızı içtenlikle kucaklıyorum' dedi.

TESK Başkanı Palandöken: 'İndirim kampanyaları hep aldatıcı'

Özellikle Batı'dan esinlenerek uygulamaya konulan ve tüketiciyi yanıltan alışveriş kampanyalarına karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Yılın belli zamanlarında büyük firmalar tarafından başlatılan ve tüm dünyada hızla yayılan alışveriş çılgınlıklarına yönelik aldatıcı kampanyalar vatandaşlarımızı yanıltıyor. Vatandaşlarımız bu tür indirim aldatmacalarına itibar etmemeli. Fiyatları çok iyi takip ederek bildikleri ürünleri satın almalı' dedi.

Kişisel verileri güvende tutmamanın cezası 1 milyon TL’ye dayanıyor

Tüm dünyada özellikle şirketler için kişisel verilerin korunması, internet hareketlerininkayıt altına alınması ve siber güvenlik konuları çok daha kritik hale geldi. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda işletme sahipleri cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalırken, verileri güvende tutmamanın cezası 1 milyon TL'ye ulaşabiliyor.

Her yıl doğan 15 milyon prematüre bebekten 1 milyonu hayatını kaybediyor

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Seyhan Erişir Oygucu, 'Her yıl dünyada yaklaşık 15 milyon prematüre bebek dünyaya geliyor ve bu bebeklerin takriben 1 milyonu ne yazık ki hayatını kaybediyor' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Gıda israfıyla mücadele seferberliği başlamalı'

Gıda israfıyla topyekun mücadele edilmesi gerektiğini vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Dünyada 820 milyon insan açlıkla mücadele ederken üretilen gıdaların üçte biri israf ediliyor. Yapılan tüm çalışmalara rağmen bir türlü gıda israfının önüne geçilemedi. Ulusal ve küresel çaptaki israfı önlemek hepimizin sorumluluğundadır. Bunun için de toplumun en küçük birimi olan aileden başlamak üzere okullarda, yurtlarda, yemekhanelerde, otellerde, iş yerlerinde ve tüm kamu kuruluşlarında israfı önlemek için topyekun bir seferberlik başlatılmalı' dedi.

ATO Başkanı Baran gençlerle ticaret savaşlarını konuştu

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında başlayan ticaret savaşlarının birçok ülkeyi etkilediğini belirterek, 'Türkiye bu savaşları en az zararla atlatacak ülkelerden biri. Gençlerin önünü açtığımız sürece dünyada arzu ettiğimiz yerde olacağız' dedi.

250 bin yavru deniz kaplumbağası denizle buluştu

Dünyada deniz kaplumbağalarının en önemli üreme merkezlerinden olan Mersin'in Kazanlı, Davultepe, Alata, Göksu ve Anamur sahillerinde, bu yıl yaklaşık 2 bin 300 yuva oluştu. 5 sahilden yaklaşık 250 bin deniz kaplumbağası denizle buluşturulurken, bu yılki sayılar tüm dünyayı sevindirdi.

Türkiye 'yapay kalp' cihazı üretti

Türkiye'nin yıllardır süren Ar-Ge çalışmaları sonrasında üretilen yerli ve milli yeni tıbbi cihazlar dünyadan birçok doktorun katıldığı 19. Ulusal Vasküler ve Endovasküler Cerrahi Kongresinde tanıtıldı.

Atık kağıtları sanata dönüştürüyor

Atık kağıtları dönüştürdüğü sanatıyla dünyada tek olan sanatçı Ali Rıza Kart, ortaya çıkardığı eserleriyle büyük beğeni topluyor. Kart, sanatıyla hem Sıfır Atık projesine destek sunuyor hem farklı bir sanat dalının kapılarını aralıyor. Kart, çocuklarına yaşam tecrübelerini aktardığı vasiyetini ise kağıttan yaptığı özel tespihin içine sakladı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Biz 'Yurtta barış dünyada barış'ı savunan bir zihniyetteyiz. Devletlerin çıkarı akılcı politikalar üzerinedir. Duygusallıktan uzak akılcı politikalar' dedi.