Haber Ara

Esnaf Haber Arşivi

Keskin, “Esnaf camiası olarak devletten ve belediyelerden beklentilerimiz var”

Keskin, “Esnaf camiası olarak devletten ve belediyelerden beklentilerimiz var”

TESK'ten korona virüse karşı '14 kural' seferberliği

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK), korona virüse karşı '14 kural'ın yazılı olduğu 1,5 milyon afişi Türkiye genelindeki federasyon, oda, işletme ve esnaflara dağıttı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Taşımacı esnafımıza vergisiz akaryakıt verilerek bu zor zamanda desteklenmelidir'

Taşımacılık yapan esnafın çalışma kapasitesinin azaldığını, giderlerinin ise aynı oranda arttığını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Taşımacı esnafımıza vergisiz akaryakıt verilerek bu zor zamanda desteklenmelidir' açıklamasında bulundu.

DİBEKOD ekonomik istikrar paketine dahil edilmelerini istedi

Diyarbakır Berberler, Kuaförler ve Güzellik Uzmanları Esnaf Odası (DİBEKOD) Başkanı Ahmet Cemil Değirmenci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan 'ekonomik istikrar kalkanı paketine' kendilerinin de dahil edilmesini talep etti.

Diyarbakır Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Kaya: 'Servis sayısı 2-3 katına çıkarılsın'

Diyarbakır Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Mahmut Kaya, korona virüs sebebiyle kontak kapatan esnafın mağdur olduğunu belirterek ilgili kurumlardan destek beklediklerini söyledi. Kaya, Korona virüs salgını geçene kadar servis sayısını 2, 3 katına çıkarılmasını istiyoruz' dedi.

Simit az kalsın öldürüyordu

Adıyaman'da, nefes borusuna simit kaçması sonucu nefessiz kalan vatandaşı, esnaf güçlükle kurtardı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Kredi erteleme kararı sevindirici'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Korona virüsle mücadele kapsamında Halk Bankası'nın 31 Mart 2020'ye kadar taksit, faiz ve ana parasını ödeyemeyenlerin kredilerini erteleme kararı alması sevindirici' dedi.

Başkan Karamehmetoğlu esnaf ve vatandaşlara eldiven dağıttı

Diyarbakır'ın Çermik İlçe Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, korona virüs tedbirleri kapsamında esnaf ve vatandaşlara eldiven ile maske dağıttı.

Çiçekçilerden sağlık çalışanlarına destek

Ankara Çiçekçiler Esnaf Odası üyeleri, 'korona virüs' (Kovid-19) nedeniyle fedakarca görev yapan sağlık çalışanlarına moral vermek için çiçek dağıttı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Esnafa destek olmanın tam zamanı'

Korona virüs sebebiyle işleri durma noktasına gelen esnaf ve sanatkrların krediye ulaşabilmesi için acil sicil düzenlemesi gerektiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Bu dönemde esnaf ve sanatkrlarımız krediye her zamankinden daha çok ihtiyaç duymaktadır. Bankalar esnafın geçmişini bahane ederek kredilerin önüne sicil engeli koymamalı. Esnafımızın geleceğini bankaların inisiyatifine bırakmamak için etkin bir sicil düzenlemesi yapılmalı' dedi.

Palandöken: 'Esnaf ve sanatkâra özel paket hazırlanmalı'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, korona virüsten etkilenen esnaf ve sanatkrlar için özel paket hazırlanması gerektiğini açıkladı.

(Özel) Pazar yerlerinde hem el dezenfektanı uygulaması başladı hem de '14 kural' broşürü dağıtıldı

Altındağ Belediyesi'nin pazar yerlerinde başlattığı el dezenfektanı uygulaması ve 14 kural broşürün dağıtılmasından esnaf ve vatandaş memnun kaldı.

TESK Başkanı Palandöken: 'Virüsten korunmak için ilaca erişim şart'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kronik hastalığı olan esnaf ve sanatkarların korona virüsten kendini koruyabilmesi için gerekli ilaçları düzenli olarak kullanması gerektiğini belirterek, Prim borcu olan esnaf ve sanatkarlarımızın diğer vatandaşlar gibi katılım paylarını ödeyerek ilaca erişim sağlayabilmesinin önü açılmalı' dedi.

Diyarbakır'da esnaf kurallara uydu, kepenkler kapatıldı

Diyarbakır'da zabıta ekipleri, İçişler Bakanlığının korona virüs ile ilgili açıkladığı faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan tiyatro, sinema, gösteri merkezi, nişan-düğün salonu, kıraathane, kafeterya, kır bahçesi gibi umuma açık istirahat ve eğlence alanlarında denetim gerçekleştirdi.

(ÖZEL) Ankara'da bulunan berberler Covid-19'a karşı önlemlerini aldı

Yeni tip Korona Virüse karşı alınan önlemler kapsamında Ankara'da bulunan berberler de tedbirlerini aldı. Ankara Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sezayi Kara, kişisel temizlik ve hijyen kurallarının üst seviyeye çıkarıldığını açıkladı.

Ankaralı servis şoförlerinden yardım çağrısı:

Ankara'da servis işi yapan bir grup küçük esnaf düzenlediği basın açıklamasında kredi borçları başta olmak üzere, SSK ve MTV gibi ödemelerinin ötelenmesini talep etti. Esnaf Türkiye'yi de vuran korona virüs salgınından dolayı işlerinin bitme noktasına geldiğini söyledi.

Salgın hastalıklarla mücadele tam gaz

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent'te dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Büyükşehir ekipleri, kent genelinde vatandaşların yoğun olarak kullandığı ortak alanlar dışında sivil toplum kuruluşlarının taleplerini de geri çevirmeyerek 7/24 hijyen çalışması yürütüyor. Son olarak umreden dönenler başta olmak üzere yurt dışından gelen vatandaşlar EGO otobüsleriyle Gölbaşı'ndaki öğrenci yurtlarına taşınırken, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Türkiye Otelciler Birliği, Ankara Otelciler ve Hamamcılar Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği'ne mekanların dezenfekte edilmesi konusunda uyarı yazısı gönderdi.

Başkan Beyoğlu vatandaşlarla bir araya geldi

Diyarbakır'ın Bağlar İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, 5 Nisan Mahallesinde esnaf ve ev ziyaretleri gerçekleştirdi.

TESK Başkanı Palandöken, 'Korona Virüs endişesi esnafın işlerini etkiledi'

Kovid-19 salgınının Türkiye'de de görülmesi üzerine değerlendirmelerde bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülkemizde Korona Virüs'ten dolayı okulların tatil edilmesiyle özellikle toplu taşımacılık yapan esnafımız başta olmak üzere tüm esnaf ve sanatkarlarımızın müşterisi azalıyor' ifadelerini kullandı.

TESK Başkanı Palandöken: 'Gereksiz stok yapmak enflasyonu da etkileyecek'

Türkiye Esnaf ve Sanatkrlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, küresel ölçekte etkisi olan korona virüsün Türkiye'de de ortaya çıkması üzerine dezenfekte ve gıda ürünlerinde yaşanan fiyat artışını değerlendirdi.

Esnaf odasından Taşdelen'e ziyaret

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Ankara Simitçiler, Çörekçiler ve Pideciler Esnaf Odası Başkanı Savaş Delibaş ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleriyle makamında bir araya geldi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Esnaf sahte paradan çok mağduriyet yaşıyor'

Esnafın sahte paralar yüzünden çok mağduriyet yaşadığını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'İşini nakit para ile en çok döndüren esnafımız dolayısıyla sahte para ile alışveriş yapan kalpazanlardan da en çok mağduriyet yaşayan kesim. Denetimlerin artırılarak esnafın kazancını azaltan sahte paraların piyasada dolaşmasına engel olunmalı. Esnafımız da muhakkak dükkanında para kontrol cihazı bulundurmalı' dedi.

Kızılcahamam'da AOSEO'dan birlik ve beraberlik semineri

Ankara Oto Sanatkarları Esnaf Odası (AOSEO), Kızılcahamam'da 'Birlik, Beraberlik ve Eğitim Semineri' düzenledi.

Palandöken: 'Kadın esnaf ve sanatkâr sayısı 5 yılda 45 bin arttı'

Türkiye Esnaf ve Sanatkrları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '2016'da 252 bin 431 olan kadın esnaf ve sanatkr sayısı, beş yılda 45 bin 682 artarak Şubat sonu itibariyle 298 bin 113 oldu. Kadınların toplam esnaf ve sanatkrlar içindeki oranı ise yüzde 16.34 olarak kayıtlara geçti' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Esnafımız vatandaşın faizsiz bankasıdır'

Yıllardır süregelen veresiye defteri ile vatandaşa koşulsuz şartsız kredi veren esnaf ve sanatkarların ekonomi için büyük bir önem arz ettiğini hatırlatan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Çeşitli sebeplerle kredi kartını doldurup nakite sıkışan vatandaşlarımızın imdadına yine esnaf ve sanatkrımız yetişiyor. Mahallenin bakkalı, manavı, kasabı, terzisi ve hatta taksicisi bile veresiye defteri ile vatandaşlara faizsiz, kefilsiz hizmet vererek dost eli uzatıyor. Bu da Ahilik geleneğinden gelen esnaf ve sanatkrlarımızın ekonomik ve toplumsal önemini kavramak için yeterli' dedi.

TİKA'dan Pakistan'da kırsal kalkınmaya destek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TİKA), Pakistan'ın Sargoda şehrindeki Pencap Hayvancılık ve Süt Geliştirme Kurumu'na 20 adet mobil süt sağım ünitesi ile süt toplama malzemeleri desteği sağlayarak, çiftçilere eğitimlerin de verileceği 30 kişilik bir derslik inşa etti.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Esnaf ve sanatkâr sayısı yılbaşından bu yana 32 bin 813 arttı'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Esnaf ve sanatkr sayısı bir önceki aya göre 10 bin 210, yılbaşından bu yana ise 32 bin 813 arttı dedi.

Başkan Köse'den esnaf ziyareti

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Mamak Çarşı içi esnafını ziyaret ederek hayırlı işler diledi.

Vali Güzeloğlu: 'Diyarbakır'ın 17 ilçesinde hizmet seferberliği ve gayreti içindeyiz'

Diyarbakır Valisi Ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu Diyarbakır'a hizmet yolunda programı kapsamında Eğil'de mahalle muhtarları, esnaf ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya gelerek sorun ve taleplerini dinledi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Girişimcilik kredi miktarları tekrar artırılmalı ve sektörler çeşitlendirilmeli'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'KOSGEB'in geçtiğimiz yıl 5 bin TL ile 10 bin TL'ye düşürülen fakat 2010'dan 2019'a kadar 50 bin TL ile 100 bin TL bandında verdiği girişimcilik kredi miktarları tekrar artırılmalı ve sektörler çeşitlendirilmeli' dedi.