Bilim ve Teknoloji

GAGİAD, geleceğin dili kodlamayı konuştu GAGİAD, geleceğin dili kodlamayı konuştu
Bölgenin ilk Living Lab Merkezi kuruluyor Bölgenin ilk Living Lab Merkezi kuruluyor
BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı temsil edecek BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı temsil edecek
Kutup Kaşifi Biruni Türkiye birincisi oldu Kutup Kaşifi Biruni Türkiye birincisi oldu
'Dijital Tır' Adıyaman'da 'Dijital Tır' Adıyaman'da
Diyarbakır'da 'Yüzde 100 Yerli Üretim, Yüzde 100 Milli Düşünce' sempozyumu yapıldı Diyarbakır'da 'Yüzde 100 Yerli Üretim, Yüzde 100 Milli Düşünce' sempozyumu yapıldı
Türkiye Drone Şampiyonası finalinin ilk etabı Elazığ'da başladı Türkiye Drone Şampiyonası finalinin ilk etabı Elazığ'da başladı
Bilim insanlarının geliştirdiği kayısı kükürtleme odası tam not aldı Bilim insanlarının geliştirdiği kayısı kükürtleme odası tam not aldı
İnönü Üniversitesi'nde kişisel veri titizliği İnönü Üniversitesi'nde kişisel veri titizliği
Tuşları kayısıdan olan piyano yaptı, görenler gözlerine inanamadı Tuşları kayısıdan olan piyano yaptı, görenler gözlerine inanamadı
Gaziantep metal sanayi dönüşümü stratejisi ve eylem planı tanıtım toplantısı Gaziantep metal sanayi dönüşümü stratejisi ve eylem planı tanıtım toplantısı
İnönü Üniversitesi'nden teknolojik atak İnönü Üniversitesi'nden teknolojik atak
Rektör Kızılay'dan bilimsel kurs vurgusu Rektör Kızılay'dan bilimsel kurs vurgusu
DTSO'dan taziye evleri için mobil uygulama DTSO'dan taziye evleri için mobil uygulama
Başkan Şerifoğulları: 'Türkiye Drone Şampiyonasının paydaşı olmaktan dolayı gururluyuz' Başkan Şerifoğulları: 'Türkiye Drone Şampiyonasının paydaşı olmaktan dolayı gururluyuz'
Büyükşehir müzelerinde temassız ödeme dönemi başladı Büyükşehir müzelerinde temassız ödeme dönemi başladı
Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi'nin resmi açılış töreni yapıldı Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi'nin resmi açılış töreni yapıldı
TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması
Uluslararası firmalar dünya birincisi olan projeyi satın almak için sıraya girdi Uluslararası firmalar dünya birincisi olan projeyi satın almak için sıraya girdi
Bilim ve Teknoloji Haberleri

GAGİAD, geleceğin dili kodlamayı konuştu

GAGİAD'ın düzenlediği 'Robotik Kodlama ve Tasarımı' konulu video konferansta robotik kodlamanın amacı, dünyadaki ve ülkemizdeki uygulamaları ile programlamayı öğrenmenin faydaları gibi konular ele alındı.

Bölgenin ilk Living Lab Merkezi kuruluyor

Diyarbakır'ın Yenişehir İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Murat Beşikci, bölgede bir ilke imza atarak, ilçede Living Lab Teknoloji ve İnovasyon Merkezi yapılacağını müjdeledi.

BİLSEM'li öğrenciler, TEKNOFEST'te Elazığ'ı temsil edecek

Elazığ Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki ( EL-BİLSEM) öğretmen ve öğrenciler, hazırladıkları projeler ile TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde yarışacak.

Kutup Kaşifi Biruni Türkiye birincisi oldu

Adıyaman'da lise öğrencileri tarafından tasarlanan Kutup Kaşifi Biruni isimli robot TÜBİTAK tarafından düzenlenen yarışmalarda Türkiye birincisi oldu.

'Dijital Tır' Adıyaman'da

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan Türkiye'nin milli, tarihi, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatıldığı Dijital Tır Adıyaman'da, ziyarete açıldı.

Diyarbakır'da 'Yüzde 100 Yerli Üretim, Yüzde 100 Milli Düşünce' sempozyumu yapıldı

Diyarbakır'da Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu'na bağlı Türkiye Gençlik Araştırma ve Geliştirme Ağı tarafından Dicle Üniversitesi'nde 'Yüzde 100 Yerli Üretim, Yüzde 100 Milli Düşünce' sempozyumu düzenlendi.

Türkiye Drone Şampiyonası finalinin ilk etabı Elazığ'da başladı

Elazığ'da iki gün sürecek olan Türkiye Drone Şampiyonası final yarışının ilk etabı, 32 sporcunun katılımıyla başladı.

Bilim insanlarının geliştirdiği kayısı kükürtleme odası tam not aldı

Dünya kayısı başkenti Malatya'da kayısı üreticilerinin işlerini kolaylaştırmak için 2 bilim insanı geliştirilen kükürtleme odası, çiftçilerden tam not aldı.

İnönü Üniversitesi'nde kişisel veri titizliği

Malatya İnönü Üniversitesi, hizmet içi eğitimi düzenleyerek, kişisel veri konusuna titiz davrandığını gösterdi.

Tuşları kayısıdan olan piyano yaptı, görenler gözlerine inanamadı

Elazığ'da çocukluğundan beri teknolojiye merakı olan 19 yaşındaki Selim Ucun isimli vatandaş, geliştirdiği yazılım ile kayısının iletkenliğinden faydalanarak tuşları kaysıdan olan elektronik piyano yaptı. Ucun, kendisine imkan sağlanması halinde elindeki projeleri de hayata geçireceğini söyledi.

Gaziantep metal sanayi dönüşümü stratejisi ve eylem planı tanıtım toplantısı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gaziantep Valiliğinin koordinasyonunda, STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş., Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğinde hazırlanan Makine-Metal Sanayi Dönüşüm Stratejisi ve Eylem Planı Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

İnönü Üniversitesi'nden teknolojik atak

Malatya İnönü Üniversitesi'nde, 'Kaynak Teknolojileri Sanal Simülasyon Laboratuvarı'nın kurulumu tamamlandı. Hibrit ve Elektrikli Araçlar Teknolojisi Sanal Simülasyon Laboratuvarı' ise 60 iş günü içerisinde tamamlanarak yeni eğitim-öğretim yılında faaliyete geçecek.

Rektör Kızılay'dan bilimsel kurs vurgusu

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, araştırmalar okulunun açılışında yaptığı konuşmada, bilimsel ve akademik alanlarda düzenlenen kursların öğrenciler için anahtar niteliğinde olduğunu vurguladı.

DTSO'dan taziye evleri için mobil uygulama

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi ve Diyarbakır Dernekler Platformu'nun hazırladığı ve Türkiye'de bir ilk olan Taziye Evi Takip Sistemi ve 1 Temmuz itibariyle açılacak olan taziye evlerinde yemek verilmemesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Başkan Şerifoğulları: 'Türkiye Drone Şampiyonasının paydaşı olmaktan dolayı gururluyuz'

Elazığ'ın potansiyel olarak her türlü organizasyona ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Türkiye Drone Şampiyonasının paydaşı olmaktan dolayı gururluyuz. Her türlü imkanı sağladığımız bu önemli organizasyon, ulusal ve uluslararası alanda şehrimizin tanıtımına da önemli ölçüde katkı sağlayacaktır dedi.

Büyükşehir müzelerinde temassız ödeme dönemi başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet veren 10 müzede dijital çağa ayak uydurmak amacıyla bilet alımlarında nakit ödeme tamamen kaldırıldı. Giriş için ödemelerde artık Gaziantep Kart veya temassız ödeme özelliği bulunan kredi kartları kullanılacak, mobil uygulama ile bilet temin edilebilecek.

Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi'nin resmi açılış töreni yapıldı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi'nin resmi açılış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla düzenlendi. Bakan Varank ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kadın çiftçiler, kursiyerler ve kooperatif kadınlarıyla bir araya gelerek sebze hasadı gerçekleştirdi.

TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışması

SANKO Okulları öğrencileri, 'TÜBİTAK 15'inci Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Bölge Finalleri'nde 'Teknolojik Tasarım Kategorisi'nde bölge birinciliği ve bölge ikinciliği, 'Kimya Kategorisi'nde bölge ikinciliği, 'Yazılım Kategorisi'nde ise bölge üçüncülüğü elde ederek büyük büyük bir başarıya imza attı.

Uluslararası firmalar dünya birincisi olan projeyi satın almak için sıraya girdi

Geliştirdiği projeyle Amerika'da düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı'nda dünya birinciliği elde eden Malatyalı lise öğrencisi Feridun Balaban'ın çalışması, uluslararası firmaların dikkatini çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüşen Balaban, çalışmalarını devlet desteği ile geliştirmeyi hedefliyor.

Toplam 19 haber.