Etiketler

Böbrek tümörleri en sık 50-60 yaşlarında oluşur

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Hasbey Hakan Koyuncu, 'Böbrek kanseri tüm ürolojik kanserler içerisinde yüzde 3-4 oranında görülür. Böbrek tümörleri en sık 50-60 yaşlarında oluşur, erkek kadın oranı ise yarı yarıyadır' dedi.

(Özel) Böbrek hastasına yardım eli asker arkadaşının eşinden geldi

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde yaşayan ve 15 yıldır böbrek yetmezliği çeken Mehmet Doğu'ya Ankara'nın Beypazarı ilçesinden umut doğdu. Mehmet Doğu'nun böbrek yetmezliğine çare 1998 yılında Kıbrıs'ta askerlik yaptığı sırada arkadaş olduğu tertibi Cengiz Yıldırım'ın eşi Güldane Yıldırım'dan geldi.

Soğuk hava böbrek sorunlarına yol açabilir

Soğuk hava, su içme ihtiyacını azaltarak cilt kuruluğu, çatlaklar ve böbrek sorunlarına yol açıyor. Bu mevsimde yeteri kadar sıvı tüketmek gerekiyor. Ancak ileri evre böbrek hastaları için hekimler tarafından sıvı kısıtlaması önerilebiliyor.

Ağabey 'İyi ki kardeşim var' dedi, hiç düşünmeden böbreğini verdi

Elazığ'da 3 yıldır böbrek hastası olan ve son 6 ayda böbrek fonksiyonları yüzde 20'nin altına düşen 3 çocuk annesi 35 yaşındaki Fatma Arpacı'ya (35) ağabeyi, İyi ki kardeşim var diyerek böbreğini verdi hayata tutunmasını sağladı.

Anne, oğlunun böbreğiyle hayata tutundu

Elazığ'da 14 yıl önce bir böbreği alınan ve diğer böbreği de 5 ay önce iflas eden 2 çocuk annesi 45 yaşındaki Geyik Eser, oğlunun verdiği böbrekle hayata tutundu.

Kayınvalidesinden 23 yıllık damadına böbrek

Annesine böbrek yetmezliği teşhisi konulunca 2006 yılında kontrole giden Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi 50 yaşındaki Namık Ünlü'nün, kreatin değerleri çok yüksek çıktı ve tedaviye başladı. 2019 yılına kadar ilaç tedavisiyle hastalığın ilerlemesini yavaşlatan doktorlar, Ünlü'nün bayılmaları artınca son çare böbrek nakli olmasını önerdi. Ailesinde birçok kişi böbrek hastası olan Ünlü, kayınvalidesinin bağışladığı böbrekle yeniden doğduğunu söyledi.

Organları 13 yaşındaki çocuğa umut oldu

Adıyaman'da, böbrek nakli bekleyen gencin karaciğeri 13 yaşındaki bir hastaya umut oldu.

Kardeşler 'Can' oldu

Elazığ'da böbrek yetmezliği çeken ve haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalan 2 kişiye, kardeşleri böbreklerini vererek hayata tutunmalarını sağladı.

Feghouli ameliyat oldu

Galatasaray'ın Cezayirli oyuncusu Sofiane Feghouli, böbrek taşı ameliyatı oldu. 

Kurban Bayramı ve beslenme

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Görevlisi Meryem Özdemir Petek, Kurban Bayramında kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığını anımsatarak, 'Bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır' dedi.

Kontrolsüz ağrı kesici kullanımı böbrek kanserine yol açabilir

Doktor kontrolü dışında uzun süre parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı böbrek kanseri riskini artırıyor.

Böbrek nakli ile sağlına kavuştu, 14 yıl sonra ilk defa su içti

Elazığ'da 27 senedir böbrek hastası olan haftada 3 gün diyalize giren 2 çocuk babası Mehmet Tozkoparan, yapılan böbrek nakliyle sağlığına kavuştu, 14 yıl sonra ilk defa su içti.

Başkan Erkoç'un acı kaybı

MASFED, BOD ve OTONOMİ Başkanı Aydın Erkoç'un annesi Şikar Erkoç, 17 Haziran Pazartesi günü böbrek yetmezliği teşhisiyle yattığı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etti. 77 yaşında hayatını kaybeden Şikar Erkoç, yine aynı gün memleketi olan Kırıkkale'nin Delice ilçesinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

Böbreğindeki 9 santimetrelik tümörden Anka'da kurtuldu

Gaziantep'te idrarda kanama ve şiddetli böbrek ağrısı şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesi'ne başvuran 45 yaşındaki Bülent Öztaş''ın böbreğinde tümör tespit edildi. Öztaş'ın tümör tespit edilen böbreği başarılı bir operasyonla alındı.

Böbrek naklinde uygun verici

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Orhan Gürer, 'Böbrek naklinin yapılabilmesi için uygun vericinin bulunması şarttır' dedi.

Ramazan'da böbrek sağlığını korumanın yolları

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Altok, Ramazan'da böbrek sağlığını korumanın yollarını anlattı. Altok, 'Oruç tutmak yüksek tansiyonu olan hastaların bir bölümünde ve böbrek hastalığı olanlarda önemli riskleri beraberinde getirebilir' dedi.

GAÜN Hastanesi'nde böbrek nakli akademisi tanıtım toplantısı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Türkiye'de bir ilk olan Böbrek Nakli Akademisi Tanıtım ve Eğitim Toplantısı düzenlendi.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, böbreğinde tümör çıktı

Gaziantep'te idrarda kanama ve şiddetli böbrek ağrısı şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesine başvuran 72 yaşındaki İsmail Fidan'ın böbreğinde tümör tespit edildi. Fidan,tümörlü bölgeye yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Iraklı Imad Hasan'ın 5 yıllık böbrek taşı sancısından kapalı operasyonla kurtuldu

Irak'ta yaşayan 46 yaşındaki Imad Hasan'ın 5 yıldır böbrek taşı nedeniyle çektiği sancı, Gaziantep Özel Hatem Hastanesi'nde gerçekleştirilen kapalı ameliyatla sona erdi.

Eşine önce kalbini, sonra böbreğini verdi

Elazığ'da 34 yıldır kronik böbrek rahatsızlığı çeken Yetkin Baki, üniversitede aşık olup evlendiği eşi Özlem Baki'nin verdiği böbrekle hayata tutundu.

Unutulan 28 santimlik 'stent' 7 yıl sonra fark edildi

Elazığ'da bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Hemodiyaliz Ünitesinde pastalı Böbrek Günü kutlaması

Gaziantep'in Nizip ilçesinde 14 Mart dünya Böbrek Günü, Hemodiyaliz ünitesinde kesilen pasta ile kutlandı.

Böbrek yolu darlığına laparoskopik tedavi

Böbreğinde şiddetli ağrı ve idrarda kanama şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesi'ne başvuran 32 yaşındaki hastanın böbreğindeki taş alınarak, böbrek yolu darlığı giderildi.

Bademcik alınmasına son

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarından sonra kalp, eklemler ve böbrekte gelişen olumsuz etkileri vücuttan yok etmek için yüzyıllardır uygulanılan bademcik ameliyatları günümüzün teknolojik imkanları ile daha kolay çözüldüğünü söyledi.

Irak'tan geldi Hatem de şifa buldu

Tansiyon yüksekliği nedeniyle yapılan kontrollerinde sağ böbrek üstü bezinde 4 santimetre kitle tespit edilen, 160 kiloluk Iraklı hasta Özel Hatem Hastanesinde yapılan Laporoskopik ameliyatıyla şifa buldu.

SANKO Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Küçükdurmaz:

SANKO Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonun kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğini söyledi.

Böbrek taşı hastalarına özel 6 öneri

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Salih Alar, böbrek taşı hastalarına, günde ortalama 2,5 litre su tüketilmeleri ve bunu gün içine yaymaları, Akdeniz tipi beslenme ağırlıklı ve protein sınırlaması olan diyet planına dikkat etmeleri ve düzenli spor ya da egzersiz yapmaları önerilerinde bulundu.

Deligöz ailesinin acı günü

26.Dönem Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz'ün Annesi Yıldız Deligöz(80) tedavi gördüğü Oltu Devlet Hastanesinde Hakkın Rahmetine kavuştu. Uzun süre tedavi gören Yıldız Deligöz önceki gün Oltu Devlet Hatanesi'nde böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Yılsız Deligöz'ün ölümü Deligöz ailesini derinden üzdü.

Böbrek nakli bekleyen Merve, evde eğitimle okuluna devam ediyor

Elazığ'da 11 yıldır böbrek hastası olan ve 5 yıldır nakil bekleyen 17 yaşındaki Merve Ataş, eğitimden geri kalmamak için, öğrenimine evinde devam ediyor.

Hastalığından dolayı hem eşinden hem de işinden oldu

Diyarbakır'da yaşayan Gülden Özkorkmaz, böbrek nakli yaptıktan sonra hem eşinden hem işinden oldu. 36 yaşında ve çocuğu ile yalnız yaşayan Özkorkmaz, yeniden hayata tutunmak için evde hemodiyaliz istiyor.