Etiketler

Kayınvalidesinden 23 yıllık damadına böbrek

Annesine böbrek yetmezliği teşhisi konulunca 2006 yılında kontrole giden Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi 50 yaşındaki Namık Ünlü'nün, kreatin değerleri çok yüksek çıktı ve tedaviye başladı. 2019 yılına kadar ilaç tedavisiyle hastalığın ilerlemesini yavaşlatan doktorlar, Ünlü'nün bayılmaları artınca son çare böbrek nakli olmasını önerdi. Ailesinde birçok kişi böbrek hastası olan Ünlü, kayınvalidesinin bağışladığı böbrekle yeniden doğduğunu söyledi.

Organları 13 yaşındaki çocuğa umut oldu

Adıyaman'da, böbrek nakli bekleyen gencin karaciğeri 13 yaşındaki bir hastaya umut oldu.

Kardeşler 'Can' oldu

Elazığ'da böbrek yetmezliği çeken ve haftada 3 gün diyalize girmek zorunda kalan 2 kişiye, kardeşleri böbreklerini vererek hayata tutunmalarını sağladı.

Feghouli ameliyat oldu

Galatasaray'ın Cezayirli oyuncusu Sofiane Feghouli, böbrek taşı ameliyatı oldu. 

Kurban Bayramı ve beslenme

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Arş. Görevlisi Meryem Özdemir Petek, Kurban Bayramında kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığının arttığını anımsatarak, 'Bu nedenle kalp-damar hastaları, diyabet hastaları, hipertansiyon hastaları ve böbrek hastaları risk altındadır' dedi.

Kontrolsüz ağrı kesici kullanımı böbrek kanserine yol açabilir

Doktor kontrolü dışında uzun süre parasetamol içeren ağrı kesicilerin kullanımı böbrek kanseri riskini artırıyor.

Böbrek nakli ile sağlına kavuştu, 14 yıl sonra ilk defa su içti

Elazığ'da 27 senedir böbrek hastası olan haftada 3 gün diyalize giren 2 çocuk babası Mehmet Tozkoparan, yapılan böbrek nakliyle sağlığına kavuştu, 14 yıl sonra ilk defa su içti.

Başkan Erkoç'un acı kaybı

MASFED, BOD ve OTONOMİ Başkanı Aydın Erkoç'un annesi Şikar Erkoç, 17 Haziran Pazartesi günü böbrek yetmezliği teşhisiyle yattığı Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde vefat etti. 77 yaşında hayatını kaybeden Şikar Erkoç, yine aynı gün memleketi olan Kırıkkale'nin Delice ilçesinde kılınan cenaze namazı sonrası toprağa verildi.

Böbreğindeki 9 santimetrelik tümörden Anka'da kurtuldu

Gaziantep'te idrarda kanama ve şiddetli böbrek ağrısı şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesi'ne başvuran 45 yaşındaki Bülent Öztaş''ın böbreğinde tümör tespit edildi. Öztaş'ın tümör tespit edilen böbreği başarılı bir operasyonla alındı.

Böbrek naklinde uygun verici

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'ndan Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Orhan Gürer, 'Böbrek naklinin yapılabilmesi için uygun vericinin bulunması şarttır' dedi.

Ramazan'da böbrek sağlığını korumanın yolları

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadriye Altok, Ramazan'da böbrek sağlığını korumanın yollarını anlattı. Altok, 'Oruç tutmak yüksek tansiyonu olan hastaların bir bölümünde ve böbrek hastalığı olanlarda önemli riskleri beraberinde getirebilir' dedi.

GAÜN Hastanesi'nde böbrek nakli akademisi tanıtım toplantısı

Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde Türkiye'de bir ilk olan Böbrek Nakli Akademisi Tanıtım ve Eğitim Toplantısı düzenlendi.

Karın ağrısı şikayetiyle gitti, böbreğinde tümör çıktı

Gaziantep'te idrarda kanama ve şiddetli böbrek ağrısı şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesine başvuran 72 yaşındaki İsmail Fidan'ın böbreğinde tümör tespit edildi. Fidan,tümörlü bölgeye yapılan kapalı ameliyatla sağlığına kavuştu.

Iraklı Imad Hasan'ın 5 yıllık böbrek taşı sancısından kapalı operasyonla kurtuldu

Irak'ta yaşayan 46 yaşındaki Imad Hasan'ın 5 yıldır böbrek taşı nedeniyle çektiği sancı, Gaziantep Özel Hatem Hastanesi'nde gerçekleştirilen kapalı ameliyatla sona erdi.

Eşine önce kalbini, sonra böbreğini verdi

Elazığ'da 34 yıldır kronik böbrek rahatsızlığı çeken Yetkin Baki, üniversitede aşık olup evlendiği eşi Özlem Baki'nin verdiği böbrekle hayata tutundu.

Unutulan 28 santimlik 'stent' 7 yıl sonra fark edildi

Elazığ'da bir hastadan, Ankara'da geçirdiği bir operasyon sonrası böbrek kanalında unutulan ve 7 yıl sonra fark edilen tamamen taşlaşmış 28 santimetrelik stent başarılı bir operasyonla çıkarıldı.

Hemodiyaliz Ünitesinde pastalı Böbrek Günü kutlaması

Gaziantep'in Nizip ilçesinde 14 Mart dünya Böbrek Günü, Hemodiyaliz ünitesinde kesilen pasta ile kutlandı.

Böbrek yolu darlığına laparoskopik tedavi

Böbreğinde şiddetli ağrı ve idrarda kanama şikayeti ile Özel Gaziantep Anka Hastanesi'ne başvuran 32 yaşındaki hastanın böbreğindeki taş alınarak, böbrek yolu darlığı giderildi.

Bademcik alınmasına son

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr. Yavuz Selim Yıldırım, tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarından sonra kalp, eklemler ve böbrekte gelişen olumsuz etkileri vücuttan yok etmek için yüzyıllardır uygulanılan bademcik ameliyatları günümüzün teknolojik imkanları ile daha kolay çözüldüğünü söyledi.

Irak'tan geldi Hatem de şifa buldu

Tansiyon yüksekliği nedeniyle yapılan kontrollerinde sağ böbrek üstü bezinde 4 santimetre kitle tespit edilen, 160 kiloluk Iraklı hasta Özel Hatem Hastanesinde yapılan Laporoskopik ameliyatıyla şifa buldu.

SANKO Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Küçükdurmaz:

SANKO Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Faruk Küçükdurmaz, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonun kalıcı böbrek hasarına neden olabileceğini söyledi.

Böbrek taşı hastalarına özel 6 öneri

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Salih Alar, böbrek taşı hastalarına, günde ortalama 2,5 litre su tüketilmeleri ve bunu gün içine yaymaları, Akdeniz tipi beslenme ağırlıklı ve protein sınırlaması olan diyet planına dikkat etmeleri ve düzenli spor ya da egzersiz yapmaları önerilerinde bulundu.

Deligöz ailesinin acı günü

26.Dönem Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz'ün Annesi Yıldız Deligöz(80) tedavi gördüğü Oltu Devlet Hastanesinde Hakkın Rahmetine kavuştu. Uzun süre tedavi gören Yıldız Deligöz önceki gün Oltu Devlet Hatanesi'nde böbrek yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Yılsız Deligöz'ün ölümü Deligöz ailesini derinden üzdü.

Böbrek nakli bekleyen Merve, evde eğitimle okuluna devam ediyor

Elazığ'da 11 yıldır böbrek hastası olan ve 5 yıldır nakil bekleyen 17 yaşındaki Merve Ataş, eğitimden geri kalmamak için, öğrenimine evinde devam ediyor.

Hastalığından dolayı hem eşinden hem de işinden oldu

Diyarbakır'da yaşayan Gülden Özkorkmaz, böbrek nakli yaptıktan sonra hem eşinden hem işinden oldu. 36 yaşında ve çocuğu ile yalnız yaşayan Özkorkmaz, yeniden hayata tutunmak için evde hemodiyaliz istiyor.

Maganda kurşunuyla vurulan genç adam, 5 ay sonra öldü

Gaziantep'te yolda yürürken aniden yere yığılan ve böbrek sancısı çektiği zannedilerek hastaneye kaldırılan genç bir adamın maganda kurşunuyla başından vurulduğu ortaya çıkmıştı. Başından vurulan genç adam, 5 ay süren yaşam mücadelesini kaybetti.

Organ bağışına dikkat çekmek için Ankara'dan İstanbul'a pedallar dönecek

Organ Bağışı Haftası dolayısıyla farkındalık oluşturmak için Medicana Ankara Hastanesinden hareket eden bisikletliler, İstanbul'a kadar bisiklet sürecek. Op. Dr. Ulaş Sözener, ''Şubat-Ekim 2018 döneminde toplam 297 böbrek nakli yüzde 99 başarı oranıyla gerçekleştirilmiştir'' dedi.

DÜ 1 yaş altı böbrek taşı ameliyatında Türkiye'de birinci sırada

Dicle Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Hastaneleri, 1 yaş altı böbrek taşı ameliyatlarında Türkiye'de birinci sırada yer aldı.

Böbrek hastalığının en büyük nedeni şeker hastalığı ve hipertansiyon

Kronik böbrek hastalığının en sık görülme nedeninin şeker hastalığı ve hipertansiyon olduğunu söyleyen Prof. Dr. Emre Tutal, tanı yapıldıktan sonra hemodiyaliz, periton diyalizi ve böbrek nakilleriyle tedavi edilebileceğini bildirdi.

Türkiye canlıdan karaciğer naklinde dünyada ilk sırada

 Türkiye’de 22 bin 353 hasta böbrek nakli için bekliyor