Kervana Sergen Yalçın’da Katıldı - Editör Analiz

Kervana Sergen Yalçın’da Katıldı


Yeni Malatyaspor’un süper lig macerasında işlerin iyi gitmediği tek konu teknik direktör konusunda yaşanan istikrarsız görüntü oldu.
Bu konunun haricinde Adil Gevrek için her şey yolunda gidiyor. Aslında başkan, teknik direktör konusunda çok iyi isimlerle çalışma şansını yakalamıştı.
İrfan Buz, Ertuğrul Sağlam, Erol Bulut ve Sergen Yalçın bu isimlere baktığımız zaman diğer takımların kıskanarak Yeni Malatyaspor’u takip etmeleri gayet normaldi.
İrfan Buz ile gelen şampiyonluk, sonrasında Ertuğrul Sağlam’ın tek maçta takıma yaptığı katkı ve sonrasında tesis noktasında yaşanan anlaşmazlık sonrasında yolların ayrılmasıyla ortaya çıkan tablo sanki bugünleri habercisi gibiydi. Erol Bulut’la Avrupa hedefinin tutturulmasıyla her şey daha güzel olacak diye lanse edilirken bu defa transfer konusunda yaşanan fikir uyuşmazlığı ve kaçınılmaz son Avrupa vizesi mutluğunu bir anda ikinci plana itmişti. Bu sezon ise Sergen Yalçın’ın takımın başına gelmesi ve ilk yarıda hedefin tutturulması bu takımın kalitesiyle eş değer taşıyordu.
Sergen Yalçın’ın Gençlerbirliği maçından itibaren başlayan kadro istikrarsızlığında ortaya koyduğu olumsuz tablo kaçınılmaz sonu da beraberinde getirmişti.
Antalya’da yapılan hazırlık kampında transfer konusunda Adil Gevrek ile ters düşen Sergen Yalçın’ın en azından 4 oyuncu transfer şartını ısrarla gündeme getirmesi Adil Gevrek tarafından nasıl karşılandığını bilmiyoruz.
Bilinen bir gerçek varsa oda Sergen Yalçın’ın daha önce görev yaptığı takımlarda olduğu gibi sezonu tamamlamadan Malatya’daki görevinden ayrılması oldu.
Oysa sezon ne kadar güzel başlaşmıştı. Ligin en iyi hücum bölgesine sahip takımlar arasından en önlerde yer alan Yeni Malatyaspor’un sezon sonunda yine Avrupa macerasının başlayacağını düşünenlerin sayısı oldukça fazlaydı.
Saha içinde ne kadar akıcı ve güzel futbol yer alıyordu. Gökhan Töre, Guilherme, Adis Jahovic, Fofona ve Biforma’dan kurulu hücum oyuncuları daha çok konuşulmaya başlamıştı.
Orta sahada Robin Yalçın, Murat Yıldırım, Mitchell Donald, Afriye, Chaali, Ahmet Ildız paylaşımlı orta saha modelini sahaya yansıtmaları Sergen Yalçın’ın kafasındaki oyun sistemini kusursuz hale getirmişti.
Savunmada Issam Chabake, Erkan Kaş, Sakıp Aytaç, Mina, Habebe, Mustafa Akbaş bazen Robin Yalçın’ında yer aldığı birinci bölgede istikrar noktasında büyük sıkıntılar yaşadı.
Sergen Yalçın, kritik maçlarda savunmanın ortasında sürpriz isimlere yer verince beklenen tepkilerde beraberinde gelmişti.
Gençlerbirliği maçında takımın iki golünü atan Robin Yalçın’ı bir sonraki maç olan Sivasspor maçında savunmanın ortasında görevlendirince bizler kadar Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay’da şaşkına dönmüştü.
 Yedekler arasında Mina ve Habede’nin olmasına Robin Yalçın’ı savunmanın ortasında görevlendirmesi Sergen Yalçın’ın takım üzerinde yaptığı yanlışların en başında yer alıyordu.
Takımın orta sahasındaki en çalışkan isimlerinin başında gelen Murat Yıldırım’ı geriye düştüğü maçlarda daha fazla gol yenmesine engel olmak için kenardan oyuna aldığı maç sayısı da oldukça fazlaydı.
İlk yarının sonlarına doğru artık Sergen Yalçın’ın bir sonraki maça hangi kadroyla çıkacağını tahmin etmekte zorlaşmıştı.
Yapılan eleştirilere rağmen aynı hataları devam ettirmesi lig sıralamasında Yeni Malatyaspor’u da geriye doğru atıyordu.
Ara transfer döneminde Adil Gevrek’le yaşanan görüş ayrılıklarının ana nedenleri arasında mevcut kadrodan ilk bölümlerde beklenen katkının alınmasına rağmen sonarla doğru kadro üzerinde yapılan değişimler sonrasında ortaya çıkan tablonun transfer deki görüş ayrılıkları kadar önem taşıdığı konuşuluyor.
Süper ligde hedef noktasında Adıl Gevrek’in kısa vadeli planları arasında her şeyin gerçeklemesi çok güzeldi.
Teknik direktör istikrarı noktasında maalesef beklentilerin altında kalındığı gerçeğini kabul etmemiz lazım.
Ertuğrul Sağlam ile başlayan teknik direktör ayrılık kervanına son olarak teknik direktör teknisyenliği konusunda ligin en iyilerinden olan Sergen Yalçın’da katıldı.

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • HAKAN | 21 Ocak 2020 13:00

    GELİNEN NOKTAYI ÖZERLEYEN GÜZEL BİR YAZI. ..

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Şub

Umutlar Tükeniyor

11Şub
23Oca
03Oca

Dengeler Bozulmadan

27Eyl

Tribünlerde Bir Millet Vekili