Dengeler Bozulmadan - Editör Analiz

Dengeler Bozulmadan


Profesyonel kulüplerin başını ağrıtan konu başlıklarının başında transfer ilk sırada yer alıyor.

Yıllar öncesinin transfer politikalarından günümüze kadar gelen süreç içinde büyük değişimler yaşanıyor.

Teknik direktöre bağlı kalmadan yöneticiler tarafından yapılan transferler kadar ısmarlama futbolcularla gerçekleşen transfer günlerinin yaşamış birisi olarak günümüzde bu konuda başta yöneticiler olmak üzere kulübün bütün katmanlarının dikkatlice izlediği transfer politikalarının olduğu günleri yaşıyoruz.

Özellikle büyük kulüplerin içinde bulundukları maddi sıkınlar ve borç bakiyeleri son yıllarda transfer dosyalarında da  değişimlerin yaşanmasına neden oluyor.

UEFA'nın Finansal Fair Play anlaşmalarına sadık kalmaları ellerini kollarını bağlamış durumda.

Buna ilaveten saha içinde de işler iyi gitmeyince radikal kararlar almak zorunda kalıyorlar.

Kadrolarında bulunan futbolculara yapılan transfer tekliflerini değerlendirmek ve transferlerin kulübün menfaatleri doğrultusunda sonuçlandırmak için ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Bu uygulamaları borç bakiyesinin UEFA radarına yakalanmadan yapmış olsalardı bugün Türk futbolu farklı bir noktaya gelecekti..

Yıllarca yurt dışından gelen yabancı futbolculara ödenen paralar ve saha içindeki performansın beklentilerin altında kalması sonrasında  ülkemizden giderken bile tazminat ödeyerek gönderdikleri futbolcu sayısı bugün gelinen kötü tablonun ana temelini oluşturuyor.

***

Yeni Malatyaspor'un son iki transfer sezonunda izlediği yol haritası ve takıma katılan futbolculardan beklentilerini fazlasıyla alınmış olması Yeni Malatyaspor kulübünü bir adım öne taşımış durumda.

Şimdilerde transfer konusunda yaşanan hareketliklerin Yeni Malatyaspor'a olumlu getirisinin sağlanması için hata payının aşağılarda kalmasının büyük önemi var.

Khalid ve Sadık'ın büyük ihtimalle başka takımlara transfer olacaklarını düşünecek olursak,Yeni Malatyaspor'un saha içindeki gücünün aşağıya çekileceğimin bilinmesi lazım.Gerek Sadık gerekse Khalid bu takımın hem hücum hemde savunma yönündeki en büyük silahları arasında yer alıyor.

Şimdi bu futbolcuların yerine aynı başarıyı sağlayacak isimlerin takıma katılması lazım.

Ara transferlerin kulüpler için sıkıntılı süreçler arasında yer aldığı biliniyor.

Liglerin başlamasıyla birlikte kadroda yer alan bazı futbolcuların uyum ve problem konuları kulüplerin ara transfer politikalarının belirlenmesini sağlıyor.

İkinci yarıda daha başarılı olunması için yapılacak olan transferler her açıdan büyük önem taşıyor.Gerçekleşen transferlerden beklenen verimimin alınması halinde yeni sezon da takıma katılacak olan futbolcu  sayısı belli bir rakamın altında kalacağının da  unutmamak lazım.

Yeni Malatyaspor'da ilk yarı saha içinde işlerin iyi gittiği  lig sıralamasında  belli oluyor.

Takıma katılacak sol bek,kenar hücum oyuncusu ve iyi bir forvet arkası  transferleriyle Yeni Malatyaspor'da ikinci yarının daha iyi geçeceğini defalarca yazmıştım.

Bunları yazarken kadro yapısında önemli yere sahip olan oyuncularında takımda tutulmasının gerekli olduğunu da belirtmiştik.

Şimdilerde Yeni Malatyaspor'a önemli oyuncuların katılmasını beklemek gibi bir lüksümüz yok.

Ara transferde takıma katılacak futbolcuların bir an önce hazırlık kampına katılmaları lazım.

Yeni bir lig yeni bir takıma gelmenin bilinen sıkıntılarının yaşanmaması için Erol Bulut'un yönetime her fırsatta söylediği" Bir an önce aramaza katılmaları lazım" serzenişine kulak verilmesi halinde giden futbolcuların yeri daha çabuk dolacaktır.

 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Şub

Umutlar Tükeniyor

11Şub
23Oca
03Oca

Dengeler Bozulmadan

27Eyl

Tribünlerde Bir Millet Vekili