Kadındır Toplumu Şekillendiren - Sevim DEMİRHAN

Kadındır Toplumu Şekillendiren


                           Evet belki başlık biraz fazla iddialı gelebilir fakat tam tamına da durum  böyle, üzgün müyüm mutlu muyum bu durumdan ben de bilmiyorum, bu sorunun cevabı işte yanı başımızda; kafamızı çevirip etrafımıza annelerimiz  ablalarımız, teyze ,hala, kız kardeşlerimize bakınca cevabın neden bu olduğunu sizler de anlayacaksınız. Ben toplumun şekillenmesini sağlayan yegane  şeyin bu olduğunu savunuyorum naçizane düşüncemdir katılırsınız katılmazsınız bilemem fakat önce KADIN sonra sırasıyla EĞİTİM sonra da SOSYAL ÇEVRE gibi alt başlıklar halinde sıralayabiliriz. Neden böyle bir tez ortaya atıyorum onu da gerekçeleri ile beyan edeceğim. Öğrenmeye açık olmak gerek ki kadın önce kendini geliştirmeye NİYET  etsin sonra ÖĞRENSİN sonra da ÖĞRETSİN istemekle başlayan bu süreç  giriş gelişme ve sonuç aşamalarıyla karşımıza çıkıyor. Peki başka kültürlerde bu süreç nasıl işler;  biliyoruz ki bu süreç dünyanın neresinde olursa olsun Aynıdır,değişmez fakat ben ancak kendi ülkemdeki kadınlardan söz edebilirim  ve benim ülkem dışında  sosyo kültürel olarak daha ilerde farkındalık duygusu kazanmış olan ülke kadınları ile ve genel toplumu ile kıyaslama yapabilirim sadece. Bizde var olan bu kaos durumu nasıl oluştu  acaba.??? Kiminle başladıki o kadar benimsendi de kadınlarımızın büyük çoğunluğu kendi öz benliği için yapabileceği en güzel şey olarak eğitime kapattı kendini, burada Eğitim dediğimiz şey muhakkak ki pedagojik olarak bir alanda bilgi sahibi olmakla beraber toplum içerisinde ki kendi aralarında oluşmuş bir bayrak yarışı olarak da  adlandırmak yersiz olmaz, var olan bir bilgiyi okullarda ya da kurslarda yüz yüze  veyahut uzaktan eğitimle alırsınız  üzerine bir şeyler ekler katkıda bulunup bir sonraki nesle devredersiniz  modern çağa ulaşılması evde oturup magazin programlarını izlemekle olmadı muhakkak, insanlar bu teknolojiye ulaşabilmek için hayatlarını harcadılar yine alt yapıda kadın vardı.Bilinçli yetiştirilmiş evlatlar vardı,  insanlığa faydalı olma çabası vardı tamamiyle, sadece makyaj yapmayı bilmekle kendini ya da kombin yapabildiği için kendini modern bilgi çağı içinde geliştirmiş aktüel, donanımlı, olgunlaşmış bilgi birikimine sahip olduğunu sanmaktan başka hiçbir farkındalığa sahip olmayan kadınlar olup çıktık hepimiz. Peki Neden bu hazırcılık..! neden kendini geliştirmek varken sadece dış görünüş olarak geliştirmeye çalıştık kendimizi..! siyaset, bilim, insan, psikolojisi ve gelişimi, eğitim, genel kültür, spor  vs hangisi üzerine 5  dakikadan fazla kendini tekrar etmeden bu konular hakkında konuşabiliyoruz , maalesef kalıp cümlelerden sonra kendiliğinden bitiyor sohbet. Kadınlarımız öğrenmeyi,  okumayı merakı bir külfet olarak görmeye başladığından bu yana yetişen yeni nesilde merak duygusundan azim ve hırslı olmaktan uzak bireyler olarak yetişmeye başladılar.

Annenin verebildiği bir şey olmadığından kaygısız kişiler türedi günübirlik yaşama (günü kurtarma da diyebiliriz)  düşünce sistemi gelişti. Çıkıp sokakta kadınlara  mikrofon uzatsak hepsi  profesör fakat eylemlerine bakınca  söylediklerinin hepsi havada kalıyor. SANA SÖYLÜYORUM TÜRK KADINI…! Eğer siz okuyup kendinizi  geliştirmezseniz belli bir donanıma ulaşmaz ve buna ayak uydurmazsanız  sizin yetiştirdiğiniz çocukların yarın bu ülkenin başına sadece pedagojik formasyon almış üretimi olmayan hazır bilgi tüketen ülkenin kalkınmasına ve bilimine hiçbir faydası olmayan sadece bireysel çıkarları için çabalayan bencil paylaşımı bilmeyen kişiler yetişecektir. .Bir sonraki yazımda da ele alacağım konu içeriği olarak toplumumuzun gittikçe kanayan yarası olma yolunda ilerleyen aile büyüklerine olan saygı sevgi eksikliği de sizin eğitimsizliğiniz yüzünden kanser gibi herkesi saracak. Lütfen siz okuyun ki çocuklarınıza örnek olabilesiniz siz düşünün ki çocuklarınız da düşünebilsin siz ne kadar bilirseniz dünya o kadar güzel olacaktır çünkü çocuklarınız sizin örnekleriniz olarak büyüyorlar siz aydınlanırsanız aydınlık insanlar yetişecektir  dünya daha yaşanır bir yer  haline gelecektir…..OKUYUN,ÖĞRENİN,UYGULAYIN iyilik yapmadan iyilik bekleyemezsiniz Hürmet etmeden Hürmet göremezsiniz bilgiyi edinip geliştirmeden çağ atlayamazsınız

               LÜTFEN elinizden kumandaları bırakıp kitap okumaya başlayın başlattığınız kültürsüzlük akımını yine siz bitirebilirsiniz..

sevimdemirhan44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • zeynep özen | 08 Kasım 2019 16:58

    Helal olsun sevim hocam????????

YAZARIN SON 5 YAZISI
saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun