Biraz Düşünsek Keşke - Sevim DEMİRHAN

Biraz Düşünsek Keşke


Kendinizi ve Evreni dinlemeye ve anlamaya çokça zaman ayırın kendinizi dinledikçe evreni merak edeceksiniz çünkü  evren bir bütün ve sizde o bütünün bir parçasısınız ve bu parçaların hiç biri birinden bağımsız değil. Hayat sadece siz aileniz ve çevrenizde tanıdığınız insanlardan ibaret değil bu duygudan bir sıyrılıp bütüne odakalanabilirseniz bambaşka bir filim göreceksiniz. Düşünün ki bizim yararlanmamız için yaratılmış bir çok şey ya da her şey, gökyüzünde vızıldayan arılar yaptıkları bal ve taşıdıkları polenlerle dünyanın dengesini koruyan çok önemli bir görev üstlenmişler ayaklarımızın altında umursamadan ezip geçtiğimiz çimenler akan tatlı sular tuzlu sular yerdeki karıncalar daha niceleri ve bunların hepsi de canlı ve nefes alıyorlar bizim gibi. Şimdi bu kadar güzellikler bahşedilmiş bir galakside olan bir gezegen ve o gezegende ademoğlunun hizmetine sunulmuş nice canlılar bitkiler sayılamayacak kadar çok envanter, oturup bir düşünelim bakalım bu kadar donanımlı yaratılmış evren ve biz bunlardan faydalanalım diye var sanki, fakat bizim tek derdimiz yeni bir ev,araba, çocuğumuzun komsunun çocuklarıyla yarıştırılması sadece kendi ailemiz yakınlarımız ve kendi egomuzu doyurmak için yırtındığımız bir hayat anlayışı. Kaçımız farkındayız acaba ;bir anda ecel gelecek  atomlardan oluşan bedenimiz ruh denilen enerjiden ayrılıp çekip gidecek bu evrenden yani varlığımızın bu diyarda olması doğmak büyümek askere gitmek yada kadın olmak evlenip çocuk sahibi olduktan sonra yaşlanarak yok olmak mı…?, pek sanmıyorum, tabi bu yeryüzündeki bir çok insanın bu bilince ulaşmadan evrendeki macerası bitiyor.

                          Hayat bu ritüelden ibaret değil tabi, biz sadece bu üç beş olayı gerçekleştirmek için gelmedik buraya…..lütfen biraz etrafınıza bakın gökyüzüne bakın neredeyiz biz diyebilin bu görünenin daha ilerisinde ne var..? dünya sadece benim için mi var..? yoksa evrendeki diğerlerine bir faydam dokunsun diye mi varım..?

Evet biraz beyin fırtınası oldu ama olması gereken bu bir kez durup düşünün geçmişi, sanki dün gibi sihirli bir şekilde geçmiş peki ne yapabilmişiz başkaları için, kime karşılıksız kaç iyilik yapmışız kaç kez kendi isteklerimizden vaz geçip yok sayıp tanımadığımız bir insan veya başka bir canlıya hayatını değiştirecek dokunuşlarda bulunmuşuz, kaç kez egolarımızı bir kenara bırakıp sadece yeryüzündeki akış için nefes alıp vermişiz kaç hayvanın başını okşamış kaç kimsesiz insan doyurmuş  kaç dağ eteğinde susuzluktan kuruyan ağaca su taşımış insanları dinlerine bakmadan değerlendirmişiz, biraz öz benci düşünelim şu an bu dünyadan ayrılsak birinci dereceden yakınlarımız hariç iki ya da üç gün aralıksız gözyaşı dökecek kaç kişi var, açıp ellerinizi sayın bakalım kaç parmakta takılı kalacaksınız ben 10  tane sayamadım peki ya siz..?

sevimdemirhan44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI