Her Yanımız İsraf Kokuyor - Sevim DEMİRHAN

Her Yanımız İsraf Kokuyor


            Kırtasiye malzemelerine yüzde üçyüz zam gelmiş maalesef bu fiyatlarla orta ve dar gelirli veliler hele de iki den fazla öğrencisi olan velilerin vay haline. Bir Eğitimci olarak tabi ki de bizleri de ilgilendiriyor bu durum. Ama bizler bunu biraz hakkettik bu yüzden fazlaca bir şey de diyemiyorum, çocuklarımız ne istediyse fazla fazla aldık biri bitmeden geride hazır alınmış malzemeler oldu hep çantalarında, her gün sınıflardan çöp niyetine atılmış neredeyse kullanılmamış ya da ortadan ikiye kırılmış kalemler ya da sapasağlam silgiler boş fakat yırtılmış kitap sayfalar dolu çöp kovaları ve sıraların altı. Neden israf ediyorsun çocuğum bakın bu sırf köşesine nokta koyduğun için yırtıp attığın o defterin her yaprağı ülkemizin ormanlarında bir insan ömründen daha uzun yıllar suren bir zamanla yetişiyor ve bizler faydalanalım diye kesilip işlenip elimizin önüne geliyor hem doğaya zarar hem de ailenin bütçesine zarar değil mi..? diye söylüyorsun fakat kimin umurunda omuz silkip geçiyorlar.

              Bu israfcıl davranışları ile dolup taşan çöp kovalarını personel boşaltmaya yetişemiyor. Sütün litresi bilmem kaç TL olmuş okulda dağıtılan sütlerle teneffüste süt savaşları yapılıyor dağıtılan üzümler yerlere yapışmış üzüm savaşlarında yerlerden temizleniyor ne kadar yazık. Her sınıfta ücretsiz dağıtılan kitabını kaybetmiş bir iki öğrenci mutlaka çıkıyor acı olan tarafı da  bu durumun kişinin umurunda bile olmaması çünkü pat diye sabaha yerine yenisi geliyor hemen, bu şekilde davranışı ödüllendiriliyor ve çocuk hiçbir şey hissetmiyor.

                  Alınan bir kitapla beş nesil okuyan, bir kalem bir defterle bir yıl idare eden çocuklardan, hiçbir şey hissetmeyen, duyguları olmayan şimdi ki çocuklara..!

 Lütfen veliler çocuklarınıza israfı anlatın kıymetini bilmedikleri o malzemeler ülkemizin bilmem hangi ücra köyünde okula giden fakat haftada yırtıp attığınız kitap ve defterleri yılda bir kez görebilen yüzlerce çocuk var bu davranış o çocukların da hakkını çalmak demektir vebaldir bunları da anlatın.

 

sevimdemirhan44@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI