Salgında Sınav - Nurullah VAROL

Salgında Sınav


Selam ve muhabbet ile.....
Uzun yıllad ilimiz genelinde basının değiş kollarında aktif yer aldıktan sorda, bir süredir evimde oturup olayları ve bu olaylar karşısında basın camiasının tavır ve duruşlarını takip edrek geçirdim.
Nasıp bu güneymiş diyelim ki, kalemimizi yenidin elimize aldık ve hepimizin bildiği ve yaşadğı hadiselerin gözlerimizden kaçan ferklı detaylarını ve o detayalarda gezlenen gerçekleri, ele almak ve sizlerle paylaşmak için BÜYÜTEÇ isimli köşemde sizlere buluşmaya karar verdim.
Bu gün ilkyazımızda, hepimizin bildiği ve muzdaribi olduğu salğın konusunu işlemeye çalışıcığım. Evet, dünyayı saran ve insanları perişen eden, ülkeleri ve ekonomileri sarsan bu salgın (corona & cavid) dünya olkasi olan bizide etkiledi. Hem ülke hem vatandaş olarak bu skıntıyı yaşadık, yaşıyoruz ve bir sürede daha yaşamak zorundayız. 
Bu salğın karşısında insanlığın geliştirebildiği ve en önemli kurtuluş çaresbi olarak ta AŞI önemli bir yer tutmakta. Dünya genelinde mulyarlarca insana uygulanan ve iki farklı aşı. Aşıya alabilme noktasında gücü olmayan bazı dünya ülkeleri? Sinavac ve Biontec aşıları.... 1-2-3 doz olma greksinimi duyulan bu aşılar him insan sağlığının korunması hem de üreten ülkelerin ekonomik yaşantısı açısından azımsanmayacak bir değer önem arzetmekte. 
Bu iki farklı aşıya karşın ülkemizde üterilmesi beklenen yerli aşımız TURKOVACK ta da son noktaya geldik. Umarım artık kendi yerli aşımızı kullanabilecek ve dünyaya ihraç edebileceğiz. Her türlü testi başarı ile geçen yerli aşımızın 3. doz aşamasındada bir çok ginsanımız gönüllü olmakta. 3. doz aşamasınıda başarını olarisek artık bizimde yeri aşımız var diyeceğiz. Ve bu üne karar ısrarla aşı olmayan insanlarımızında beklentierine cevap vereceğiz. 
Turkovac'ın seri üretimi noktaszında 3 firma ile görüşen ve anlaşma sağlayan yetkililerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Diğer iki aşıdan daha etkili ve daha korunuyu olduğu ifaade ediyen yeri aşımıza kavuşma anını bekleyenlerden biri olanak heycanlanıyorum.
Bu aşı ile hem insanımızin sağlığını koruma yolunda ciddi bir adım tarken hem de ülkemiz ekonomisini bir masraftan kurtarıp, kâra geçeceğiz. 
Zübeyde Yalçın'ın haberine göre yerli aşının üretimi için üç şirket ile anlaşma yapıldığı bildirildi. Turkovac'ın devreye girmesi ile birlikte 18 yaş üstünde aşısız yaklaşık 8,5 milyon kişi içinde yerli aşıyı bekleyen milyonlarca vatandaşın aşısını yaptırması bekleniyor.
Turkovac  için şu ana kadar 18-55 yaş grubunda 1,5 milyon gönüllü başvuru yaptı. Bunlardan Faz3 için 18-39 yaş arasında 40 bin gönüllü seçildi ve aşılar yapılmaya başlandı. Yerli aşının devreye girmesi ile hatırlatma dozları da bununla yapılacak. Yurt dışında ihtiyacı olan ülkelere de gönderilecek. Turkovac, ekonomik anlamda da Türkiye'ye katkı sağlayacak. 
Bu gün ilimiz Turgut Özal Araştırma Hastahanesinde yerli aşımızın test çalışmalarına başlandığını öğrendim. Umarım biren önce bu evrensel salgın (sıkıntı) karşısında milli ve yerli ütemimizle dik durmayı başarır, sağlık ve ekonomik olarak büyük, dinamek bir ülke olduğumuzu tüm dünyaya gösterebiliriz. 
Farklı konular ve farklı bakış açısında buluşabilmek ümidi ile....

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
04Ara

BÜYÜK ŞEHİR OLMAK

30Kas
23Kas

Ainesi İştir Kişinin...

18Kas

Muhalefete Hasret Bir Ülke

08Kas

Salgında Sınav