HAYATIMIZA YAŞANABİLİR KILAN HAVAMIZA DİKKAT(!) - Nurullah VAROL

HAYATIMIZA YAŞANABİLİR KILAN HAVAMIZA DİKKAT(!)


Sevgilimi okurlarım (!) Havaların soğuması ile kendini hissettiren kış, beraberinde dikkatlerimizden kaçın bir sıkıntıyı da getiriyor.
İklimin kış evresine girmesiyle birlikte insanımızın ısınma ihtiyacı da ön plandaki yerini almış bulunuyor. Bugüne kadar ısınmak için bilinçli bilinçsiz kullandığınız ve kalitesine pek dikkat etmediğimiz yakınların oluşturduğu hava kirliği, doğal gazin gelmesiyle çok aşağılara çekilmişken azami dikkat göstermemiz gerektiğini belirtmeliyim.
Hava kirliliğinin en önemli etkeni yakıtlar olsa da trafik ve trafikte çıkan egzoz gazının da etkini hafife alınmayacak derecede.
Kişi başına düşen araç sayısına ve trafikte kullanılan yolların durumuna bakılacak olursa bu konun ehemmiyeti daha iyi kavranabilir. Hava kirliliği noktasında devlet kademelerinin uyarıları ile biliyoruz ki Malatya kritik bir seviyeye gelmiş.
Hava kirliliği noktasında yetkili kalemlerden ifade edilenlere bakılırsa bu konunun daha dikkatle ele alınması gerektiği görülecektir. Hava kirliliği konusunda Malatya Büyük Şehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; “son zamanlarda özellikle sabah ve akşam saatlerinde hava kirlilik oranının riskli seviyelere geldiği belirtilerek, vatandaşların Mahalli Çevre Kurulu tarafından belirlenen yakma saatlerine uymaları istendi.
Hava kirliliğini etkileyen faktörlerin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından sıkı bir şekilde takip ve kontrol edildiği belirtilen açıklamada, “Son yıllarda ilimizin de içinde bulunduğu küresel ısınmadan kaynaklanan kuraklık nedeniyle hava kirliliği yaşanmaktadır. Yağışların olmamasına paralel olarak komşu ülkelerden gelen toz bulutu da kirliliği artırmaktadır. Bu olayların etkisiyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde soba ve kaloriferlerin yakılması sebebiyle hava kirliliği risk oluşturacak seviyelere yaklaşmaktadır. Hava kirliliğinin en aza indirilmesi için Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ekipleri 7/24 kontrol ve çalışmalarına devam etmektedir. Ancak, bu çalışmalara vatandaşların Mahalli Çevre Kurulu kararlarında belirtilen yakma saatlerine (Yakma saatleri: Sabah 05:00 ile 05:30, akşam 15:00 ile 15:30) hassasiyetle dikkat ederek, katkıda bulunmaları büyük önem arz etmektedir.”
Saygı değer okurum, durum bu şekilde olunca, bizlerinde kendi gücüm yettiğince bu kirliliğe sebep olun tutum ve davranışlarımızı gözde geçirmemiz kaçınılmaz oluyor.
Her geçen gün bilerek veya bilmeyerek kirlettiğimiz havamızın solunamaz hale gelmemesi için her birimiz kendi gücümüzce dikkat etmemiz gerektiğinin farkına varalım. 
Daha güzel ve yaşanabilir yarınlarda buluşabilmek ve öylesi güzel yarınları evlatlarımıza bırakabilmek ümidi; Selam, Muhabbet ve daim Dûa ile…

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Oca

KİM NEYİ TEMSİL EDİYOR (!?)

16Ara

MALATYA ‘A İMAR ve ISLAH –I-

08Ara
04Ara

BÜYÜK ŞEHİR OLMAK

30Kas