GÜVEN VE TEKÂMÜL - Çiler Karataş

GÜVEN VE TEKÂMÜL


Günümüzde hepimiz bir güven arıyoruz. Bu aradığımız güven ise mutlak ve bozulmaz bir güven. Yani öyle bir güven olacak ki bozulması ve kaybolması mümkün olmayacak. Karşımızdaki insandan böyle bir güven bekliyoruz ve farkında olarak ya da olmayarak biz de karşıdaki insana böyle bir güven tesis etmeye çalışıyoruz.
     Ama görüyoruz ki hayaller ve idealler her ne kadar bozulmazlık, sağlamlık ve kalıcılık içerse de gerçek hayatta bu böyle olmuyor. İstisnasız olarak güven konusunda hayal kırıklığına uğruyoruz ve uğratıyoruz. 
    İçimizde bir mutlak güven arzusu var, peki her şeyin geçici olduğu, dağıldığı, dönüştüğü bu evrende biz deli miyiz ya da hayalci mi? Yani burada her şey sonlu ve bozulmaya mahkûm iken içimizde olan bu bozulmazlık beklentisi de neyin nesi?
     Demek ki bunun bir karşılığı var. Var olmasaydı böyle bir istek de oluşamazdı. Yani bozulmaz bir güven olsa gerek. Ama bütün mesele burada başlıyor. O bozulmaz güven nerede ve nereye ait? Evet, içimizde bir dürtü var, ne olduğunu tam da kestiremesek de bir arayış var. Mutlak, bozulmaz bir şey arayışı. Demek ki varoluşta mutlak ve bozulmaz bir şey de var. 
     Bizim gözle gördüğümüz ve 7/24 yaşadığımız maddi yaşamda ve evrende bu pek de gerçekçi gözükmüyor. Çünkü bedenler çöküyor, duygular değişiyor, mutluluk bitiyor, dağlar, binalar, eşyalar dağılıyor, çiçekler soluyor vs. Yani burada neye elimizi atarsak bozuluyor ve değişiyor. Ama biz her seferinde bunun olmayacağını umarak başlıyoruz her serüvene. Demek ki bunun bir karşılığı var. Ama nerede?
    İşte maddede ve maddi yaşamda değil. Bu konuda sürekli hayal kırıklığına uğramamızın nedeni bunu yanlış yerde arıyor oluşumuz. Yani bir nevi suyun içinde ateş arıyoruz. Ama bir şeyi olduğu yerde ararsak bulmama olanağı yoktur. Örneğin beden bizde mutlak bir güven oluşturamaz. Çünkü hastalanmaya, zarar görmeye, yaşlanmaya müsait bir yapı ve eğer güveni bedene temellendirirsek fiyasko olacaktır veya zihne, duygulara, maddi güce, güzelliğe vs. temellendirirsek yine boşa çıkacaktır. Bunların hepsi suya yazı yazmak gibidir. 
Peki, bu değilse o zaman nedir?
      Bu noktada varoluşun farklı boyutlarını keşfetme zamanı gelmektedir. Maddi yaşam, yaşamın bilinen kısmı olsa da maddenin ötesinde olan ve genelde bilinmeyen bir kısım daha var. İşte mutlaklık özelliği o kısma aittir. Buna ulaşmak için insan yaşamın fizik ötesi kısmına da adım atmalıdır. Bu keşif bir yolculuktur. Bu yolculuğa da tekâmül yolculuğu denilmektedir. İşte bu keşif yolculuğunda insan adım adım mutlak güvene ulaşmakta ve güvenle ilgili tüm sorunlar kaybolmaktadır. 
    Peki, tekâmül yolculuğu da nedir? Tekâmül insanın kendi özüne dönüş yolculuğudur. Bu yolculuğun temel gerekliliklerinden biri de değişimdir. Dünya Değişim Akademisi ise bu değişimin sağlanmasında yardımcı olmak için 200’den fazla değişim programı ile bu bilgi ve teknikleri herkesle paylaşmaktadır. Tekâmül konusunda ise "Tekâmül Sanatı" değişim programı oldukça yerinde bir seçim olacaktır.
    İnsan bütünsel bir varlıktır. Yani bedensel, zihinsel, duygusal ve ruhsal boyutları birlikte taşıyan bir varlıktır insan. Dolayısıyla insanı ele alacaksak tüm bu boyutları birlikte ele alacak bir metoda ihtiyacımız vardır. Yani birini dışarda bırakan bir yöntem kesinlikle gerçek çözüme ulaştırmayacaktır. Dünya Değişim Akademisi’nde uygulanan değişim çalışmalarında da bütünsel bir yaklaşım sunulmaktadır. Programlar 8 çalışmadan oluşmakta ve her programda konuya özel olarak hazırlanmış bilgi ve tekniklerle tam nokta atışı uygulamalar yapılmaktadır. Nefes, hareket, zihin, farkındalık ve bilgeliği bir araya getiren bu eşsiz programlar sorun her ne ise tam o noktada muazzam kazanımlar sağlamaktadır.
  Öte yanda olayı daha da ilerletebilir, siz kendiniz de bir Değişim Uzmanı olabilirsiniz. Bunun için de Dünya Değişim Akademisi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YENİSEM) iş birliği ile hazırlanan Değişim Uzmanlığı Eğitim programlarına katılabilirsiniz. Eğitim, 8 gün her gün 2 saat olmak üzere toplam 16 saatten oluşmakta. Eğitime katılarak siz de uluslararası geçerliliği olan Değişim Uzmanlığı sertifikasına sahip olabilirsiniz. En yakın Değişim Uzmanlığı Eğitimi Programı ise 18-25 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecektir. Eğitime katılarak Değişim Uzmanı olabilir hem kendinizi hem de tüm dünyayı değiştirebilirsiniz.
Çünkü her şey bireyle başar;
KENDİNİ DEĞİŞTİR DÜNYAN DEĞİŞSİN, DÜNYANI DEĞİŞTİR DÜNYA DEĞİŞSİN!
 

cilerr@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 7

 • Ercüment | 25 Mayıs 2022 22:38

  Harika bir yazı..

 • Hatice Özel | 24 Mayıs 2022 10:31

  Harika ????????

 • Açelya Celkan | 23 Mayıs 2022 10:28

  MÜTHİŞ

 • Hikmet Arayan | 23 Mayıs 2022 07:33

  Tekamül kavramı çok değerli… teşekkürler

 • serpil gökhan | 23 Mayıs 2022 07:21

  Çok güzel ve etkileyici bir yazı...teşekkürler

 • Nil | 22 Mayıs 2022 23:50

  Harika bir yazı! Teşekkürler ????

 • Neslihan | 22 Mayıs 2022 23:03

  Degisim icin uyandirici bir kose yazisi olmus, coook tesekkurler

YAZARIN SON 5 YAZISI
21May

GÜVEN VE TEKÂMÜL

29Mar

Kabul Ve Red

12Oca
02Ara

Barış İçin Değişim

25Ekm