Anlayış Nedir - Çiler Karataş

Anlayış Nedir


Günümüz dünyasında en büyük eksiklerden biridir “anlayış”. Herkes herkesi anlayışsızlıkla suçlar. İletişimde “beni anlamıyorsun” ifadeleri havada uçuşur. Peki, insanoğlunun hayatının bel kemiği olan “anlayış” nedir? 
Anlayış, olayları kavrama ve ele alma biçimidir. Ayrıca anlayış çevrede olup bitenleri idrak etme yetisidir. Bunun dışında başkalarının hatalarını hoş görmektir anlayış. İnsan hata yapanın hâlinden anlar ve ona anlayışla yaklaşır. Hata yapanı azarlamaz, bunun yerine hatanın köklerine inip nedenlerini açıklar. 
Anlayışlı olmak çok muazzam bir olgudur ve iyileştiremeyeceği bir durum yoktur aslında. Ama asıl nokta şudur ki insan bu anlayış serüvenine nereden başlamalıdır? KENDİNDEN!!!!
Peki, insan bunu nasıl yapabilir?
İşte Dünya Değişim Akademisi tam da bunun için vardır. 
Dünya Değişim Akademisi 200’den fazla konuda Değişim Programı ile insanlara kesintisiz bir şekilde hizmet vermektedir. Değişmek isteyen, gerçek çözümler arayan herkesin istisnasız tek adresi olan Dünya Değişim Akademisi’nde, konuya odaklı zengin bilgi ve teknikler eşliğinde gerçek değişimin tadını çıkarabilirsiniz. Stres, Öfke, depresyon, korku ve bu gibi günümüz dünyasında her insanın yoğun olarak yaşadığı tüm sorunlara çözüm yolları Dünya Değişim Akademisinde sunulmakta.
Anlayış aslında tüm insanlığın ihtiyacı olan yegâne anahtardır ama genel yaşam içinde insan bu anlayışa ulaşamıyor. Bu arada şunu da belirtelim anlayış dediğimizde çok ince bir unsurdan bahsediyoruz. Örneğin bazen insanlar “ben çok anlayışlı olduğumdan kaybediyorum” veya “hep anlayışlı olduğum için eziliyorum, üzülüyorum” vs. derler. Burada anlayışın tam da anlaşılmamış olduğunu görmekteyiz. İnsanın alttan alması, kendini tutması, içine atması “anlayış” göstergesi değildir. İnsan belirli nedenler ötürü yapay bir anlayış geliştirebilir. Mecburiyetler, korkular, zorunluluklar gibi durumlarda sadece kendi tepkilerini frenleyebilir. Ama frenlemek, bastırmak anlayış değildir. O yüzden kendinizi bu şekilde test edebilirsiniz. Eğer “anlayış” olarak algıladığınız şey sizde zorlayıcı olumsuz şeyler yaratıyorsa işte o aslında yapaydır ve gerçek değildir.
Genelde insanlar anlayışın başkalarına gösterildiğini düşünür. Fakat aslında herkes ilk önce kendisine anlayış göstermelidir. Zira bir insan kendisine anlayış göstermiyorsa, kimseye gösteremez. Bireyin kendisini içermeyen anlayış sadece eksik kalmış olmaz, anlayış bile sayılmaz. Şayet kişi kendisine anlayış göstermiyorsa başkalarına göstermeye çalıştığı anlayış gerçek olmayacak, yapay olacak yani kişi sadece rol yapacak.
Fakat burada önemli bir noktanın altını çizelim. Bir insanın kendisine karşı geliştirdiği anlayış yanlış anlaşılmamalıdır. Öz-anlayış kendine acımak, hata yapıldığında görmezden gelmek, başarısızlığı haklı çıkarmak, başarılarla böbürlenmek, sorumluluğu üstünden atmak, yanlış yapıldığında bahaneler üreterek kendini savunmak vs. değildir. Tam tersine, kendine karşı anlayışlı olmak hataları fark etmek, kabullenmek, gelişim için kullanmak, zaafları inkâr etmemek, eylemlere dair sorumluluk almak, zor durumlarda olumsuz duyguları reddetmemek ve her türlü zorluklara kucak açmak demektir.
Sonuç olarak eğer anlayış problemi yaşıyorsanız bunun kendinizden başladığını görmek gerekir. Yani size anlayış göstermeyen ilk başta kendinizsiniz. O yüzden o eksik olan şeyi kendi kendinize vererek ilk adımı atmalısınız. Ama bunu tek başınıza yapmak olası değildir. Bu noktada bir destek almak gerekir. İşte Dünya Değişim Akademisinde Değişim Uzmanları sizlere bu konuda yardımcı olmak için varlar. 
Sizde Dünya Değişim Akademisi’nde her noktada sizin açarınız olacak programları uygulayıp kendinizi değiştirebilirsiniz öte yandan kendinizde bir Değişim Uzmanı olup hem kendiniz hem de çevreniz için çok değerli bilgi ve teknikleri paylaşabilir hale gelebilirsiniz. Dünya Değişim Akademisi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YENİSEM) iş birliği ile hazırlanan Değişim Uzmanlığı Eğitim programlarına katılabilirsiniz. Eğitim, 8 gün her gün 2 saat olmak üzere toplam 16 saatten oluşmakta. Eğitime katılarak siz de uluslararası geçerliliği olan Değişim Uzmanlığı sertifikasına sahip olabilirsiniz. En yakın Değişim Uzmanlığı Eğitimi ise haziran ayında gerçekleşecektir. Eğitime katılarak Değişim Uzmanı olabilir hem kendinizi hem de tüm dünyayı değiştirebilirsiniz.
Son olarak değişimin formülünü vererek yazımızı bitirelim;
KENDİNİ DEĞİŞTİR DÜNYAN DEĞİŞSİN, DÜNYANI DEĞİŞTİR DÜNYA DEĞİŞSİN!
 

cilerr@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 3

  • Derya | 02 Nisan 2021 16:48

    Harika bir yazı , çok teşekkürler

  • açelya | 02 Nisan 2021 13:02

    Muhteşem bir yazı.Şuanda kendini yerden yere vuran bana çok iyi geldi.. Sonsuz teşekkürler

  • şirvan yücel | 02 Nisan 2021 11:19

    Harika

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Eyl

Değer Ve Değersizlik

16Ağs

Özel Olmak İsteği

14Tem

Rahat Ve Rahatsızlık

05Haz
02May

Bağımlılıktan Özgürleş

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun