Stres Yönetimi - Tuğçe TÜFEKCİ

Stres Yönetimi


Stres bireyin kişi, durum veya olaya verdiği tepkidir. Stres aslında vücudun tehlike anında kendini savunma yani hayatta kalma mekanizmasını harekete geçirir. 
Korkunç bir şey karşısında, kalp atış hızı yükselir, daha hızlı nefes almaya başlarsınız. Tüm vücudunuz gergin ve harekete geçmeye hazır hale gelir. Aşırı stres varlığı vücudumuzda bir takım sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir. Otonom sinir sisteminde baş ağrısı, huzursuz bağırsak sendromu, yüksek tansiyon gibi belirtilerler kendini gösterebilirken bağışıklık sisteminde ise enfeksiyona duyarlılık, kronik yorgunluk, depresyon, bağışıklık sistemi hastalıkları ve alerji gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. 
Dış ortamımızı değiştirmek uzun süreli stres etkisini azaltmakta size yardımcı olacaktır. Ama bu çözüm kalıcı olmayacaktır. Gerçeklik hakkındaki algılarınızı değiştirmek kalıcı bir çözüme sizi götürecektir. Dünya Değişim Akademisi’nde uygulanan değişim programlarından biri olan “Stres Yönetimi” gerçeği algılama yolunda size yardımcı olacaktır. Bu değişim çalışması ile bünyenizde bilişsel yeniden yapılanma gerçekleşecektir. Zihinsel bakış açınızı, tutumlarınızı ve karşılaştığınız olaylarda duygusal tepkilerinizin kontrolünü sağlayarak adım adım yeni bir vizyona geçiş yapabileceksiniz. 
Değişim teknikleri düzenli uygulanırsa nefes kapasitesini, kalp gücünü, kaslara kan akımını arttırarak stresi azaltır. Her gün en az 30 dakika sürecek değişim tekniklerini uygulayarak her geçen gün strese dayanma gücünüzü arttırabilirsiniz. Değişim teknikleri endorfin salınımında artış sağlayarak stresin olumsuz etkilerini azaltır. Bünyenizde fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal bir rahatlama gerçekleşir. 
Özellikle programın sonunda uygulanan Gerginliği Atma Tekniği ile tam bir gevşeme gerçekleşir. Bu teknik de yere sırt üstü uzanılır ve farkındalıklı bir dinlenme gerçekleşir. İcracı olarak hareket eden beden uyur ama onu gözlemleyen tanık uyanıktır ve her şeyin farkındadır. Bu durumda uyuyan bedenin içinde uyanık olan ebedi varlığı hiçbir şey rahatsız etmez ve strese sokmaz. Gevşeme Sanatını bilen insanı hiçbir şey strese sokamaz çünkü o tamamen gevşeyip farkındalığını koruyabilir. 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 4

 • Duru | 08 Haziran 2021 09:42

  Harika bir haber

 • Ayse baş | 08 Haziran 2021 06:31

  Cok faydalı bilgiler oldu Teşekkür ederiz

 • Candan Gerçek | 07 Haziran 2021 22:16

  Çok çarpıcı ve doğru bilgiler teşekkürler

 • evren | 07 Haziran 2021 21:47

  değişim programlarını merak ettim

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Etkili İletişim

24Ağs

Bilinçli Olma Sanatı

10Ağs
26Tem

Depresyondan Özgürleşme

06Tem

Mutlu Olma Hali

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun