Mutlu Olma Hali - Tuğçe TÜFEKCİ

Mutlu Olma Hali


Günümüzde mutluluk ile iyi hissetme duyguları birbirinden ayırt edilemiyor. Bu yüzden kişi bir ihtiyacı karşılandığında mutlu olduğunu düşünüyor, oysa sadece kendini iyi hissediyor. Oysa gerçek mutluluk kendini iyi hissetme halinin çok üzerindedir. Gerçek mutluluk hali süreklidir, özden gelir ve kişi nedensiz bir şekilde mutludur. 
Mutluluğun ne olduğunu anlamak için kaynağına inmek gerekiyor. Bu yaşanan duygu nereden kaynaklanıyor? Dışarıdan mı? Bir nesneden mi? Genelde bu sorunun cevabı ‘evet’…  Dışarıdaki şartlardan kaynaklı bir mutluluk yaşıyoruz. Eğer dışarıdaki yaşam koşullarımız iyi ise mutluyuz değil ise mutsuzuz. Geçici mutluluklar yaşıyoruz ve geçici anları kalıcı yapmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçici mutluluklar için mücadele ediyoruz, çabalıyoruz, strese giriyoruz ve belki de sağlımızdan oluyoruz. 
Tarihe baktığımızda insanlar mutlu olacak diye savaşlar olmuş, milyonlarca insan mutlu olacaklar diye birbirlerini öldürmüş. Mutluluk için savaşmış. Nafile yitip giden yaşamlar mutluluk arayışının sonucu olmuş. Ne zamanki siz evrensel gerçeği görüp mutluluğun dıştan değil, sizden gelen bir şey olduğunu görünce artık dışsal çabaların boşa olduğunu anlayabileceksiniz.  Mutluluğun sizden kaynaklandığını algılayınca yaşamınızda büyük bir kuantum sıçrama gerçekleşecek. Mutluluğun siz dışarıdaki nesnel dünya ile temasa geçince bir tetiklenme ile gerçekleştiğini algılayabileceksiniz. 
Hepimiz çocukluğumuzda belirli kalıplar ile büyütüldük. Zihnimize yerleşen bu kalıplar gerçek mutluluğu algılamamızı da engelledi. Mutluluğu hep dışarıda arama kalıbı da bunlardan bir tanesiydi. Bunu çocukluğumuzda şöyle gördük; bir oyuncak alınıyor ve mutlu oluyoruz. Oyuncakla oynuyor, oynuyor ve sıkılıyoruz. Sonra da mutsuz oluyoruz. Sonra da öfke kendini gösteriyor çünkü mutluluk duygusu gitti. Kızgınlık hayal kırıklığından kaynaklanıyor. Çünkü ilk önce bir mutluluk yaşanıyor sonra mutluluk kayboluyor. Sonra tekrar mutlu olmak için yeni bir oyuncak alınıyor. Çocukluk çağında yaşanan bu deneyim mutluluk üzerine bir zihinsel kalıp olarak tüm yaşamda kendini gösteriyor. Sadece kısa bir süre kendini iyi hissetme hali mutluluk kavramı ile karıştırılıyor. Geçici mutluluklar peşinde bir ömür heba ediliyor. 
Aslına mutlu olmak için hiçbir neden aramanıza gerek yok. Siz özde zaten mutlusunuz. Bu mutluluğu bulup çıkartmak için “Mutlu Olma Sanatı”nı öğrenmek gerekiyor.  Dünya Değişim Akademi’sinde uygulanan çalışmalar sayesinde gerçek mutluluğun ne olduğunu anlayabilecek, mutluluk için mücadele etmeye gerek olmadığını fark edebileceksiniz. Sekiz seanslık bu uygulama da pratik ve teorik çalışmalar beraber verilecektir. Farkındalığınızı arttıran uygulamaları program bitince de yaşamınızda yer vererek kalıcı mutluluğa kavuşabileceksiniz. 

Dünya Değişim Akademisi
www.dunyadegisimakademisi.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 2

  • Sema | 06 Temmuz 2021 18:58

    Harika bir anlatım, mutlulukla ilgili yepyeni ve çok gerçek bakış açısı. Dünya Değişim Akademi'si! Tebrikler ????

  • Evren | 06 Temmuz 2021 18:42

    teşekkürler, etkileyici

YAZARIN SON 5 YAZISI
30Ara

Cesaret Ve Masumiyet

13Ara

Bilgelik Yolu

22Kas

Kaygılardan Özgürleşme

03Kas

Bağımlılıklardan Özgürleşme

15Ekm

Bencillik Psikolojisi