Değişim Yolculuğu - Tuğçe TÜFEKCİ

Değişim Yolculuğu


Bir nesne veya durumun zaman içinde aynı kalmama özelliğidir değişim. Değişim varoluşun bir yasasıdır ve yaşamlarımız ister istemez değişimden ibarettir. Değişime karşı direnmek bünyemizde strese sebep olur ve gerginlik yaratır. Arkasından gelen mutsuzluklar peşimizi bırakmaz. O halde değişimi kabul etmek ve değişim sanatını sindirmek bizim en önemli sorumluluğumuz olmalıdır. 
Genelde insanlar değişime direnir. Ama neden? Bunun iki nedeni vardır, birincisi alışkanlık ikincisi endişe. İnsan bulunduğu ortama alışır. Onun değişmesinden endişe eder. Alışılan şeyler kolaydır. Değişim ise zordur. Bu açıdan değişim karşı konulmaz bir kuraldır. Hepimizin alışkanlıkları vardır ve değişim bu alışkanlıkların geride bırakılmasıdır. Alışkanlıkları geride bırakmak kolay bir şey değildir ve değişimin gerçekleşmesini geciktirebilir. Değişime direncin diğer sebebi de korkulardır. Bilinmeyenden korkmak hepimizin ortak özelliğidir ve değişim bilinmeyenin gelişi demektir. Mevcut durumun bozulması, bilinen ve alışık olunan şeylerden vazgeçilmesi bizi korkutabilir. Böylece insan hiçbir değişimin gerçekleşmesini istemez. Aslında tüm korkuların sebebi bu gereksiz ve yersiz korkulardır. Bu gerçek dışı varsayımlar değişime direnç oluşturur. Her bir insan da mevcut duruma bağlanma eğilimi vardır, mevcut durum kişiyi yeterince mutlu etmese bile birey bu duruma bağlanır ve onun değişmesini istemez. Bu bağımlılık korkusuna elindekileri kaybetme korkusu da eklenince birey değişimden çekinir. 
İçsel yolculuğa çıkmak ve bilinçli olarak değişime yönelmek sizin seçiminden ibarettir. Değişim olacaktır, yeter ki siz hazırlıklı yakalanın!  Yaşamlarınızda bilinçli olarak değişimi yaratın. Böylece yaşamınızda çıkacak fırtınalarda oradan oraya savrulmayın. 
Dünya Değişim Akademi’sinde uygulanan Değişim Programları bu noktada sizin yanınızda olacaktır. Değişimin içindeki ahengi yakalamak, Değişim şarkısını söyleyip Değişim Dansını etmek için Dünya Değişim Akademisinin bünyesinde var olan yüzlerce programdan biri ile başlayıp bilinçli bir değişim yolculuğuna çıkabilirsiniz. 

TUĞÇE TÜFEKCİ
www.dunyadegisimakademisi.com


 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 5

 • Zeynep Erdogan | 14 Mayıs 2021 21:52

  Harika tsk

 • Zeynep Erdoğan | 14 Mayıs 2021 21:51

  Harika tsk

 • Şebnem | 11 Mayıs 2021 11:08

  Harika bir yazı. Değişim şart

 • Ercüment | 10 Mayıs 2021 20:20

  Değişim çok önemli bir olgu..Yazı bu olguyu bilimsel olarak ele almış.. Herkesin okumasını tavsiye ederim..

 • duru | 10 Mayıs 2021 14:44

  harika...

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Eyl

Etkili İletişim

24Ağs

Bilinçli Olma Sanatı

10Ağs
26Tem

Depresyondan Özgürleşme

06Tem

Mutlu Olma Hali

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun