ZEKÂ VE SEVGİ


İnsanlar arasındaki bu çok önemli konuyu Dünya Değişim Akademisin' deki Değişim Uzmanlarına sorduk. Daha önce hiçbir yerde duyulmayan bilgiler edindik. Bu etkili ve önemi bilgileri, siz okurlarla paylaşıyorum.
'' Zeki insan bu evrenin ikililik prensibi üzerinde kurulduğunu bilir. İlişki konusunda ikililik şudur: birlikte olmak ve ayrı kalmak. Bir ilişkiyi sağlıklı bir şekilde yürütmek için bu ikililik dengelenmelidir.
Kalabalık ve tenhalık. Kalabalıkta tenha kalma ihtiyacı doğar ve tenhalıkta kalabalıkta bulunma ihtiyacı doğar. İnsanlarlar birbirlerini ne kadar severlerse sevsinler, ilişki ve heyecan tüketicidir.
İlişkide olan insanların tek başına kalma ihtiyacı ortaya çıkar. İnsan tek başına kalınca kendi varlığına köklenir; toparlanır ve sevgisi taşmaya başlar. Ve bir süre sonra tekrar sevdiği kişiyle bir araya gelmek ister.
Aşıklar bir araya gelince birbirlerinin varlığıyla temasa geçer; birey sevdiği insanın özüne yönelir ve kendi özüyle teması zayıflar. Bir sevgi serhoşluğu başlar ve aşk okyanusunda boğulmaya başlarsın.
Birey sevdiği insanla bereberken kendini kaybeder. Sonra ilişkiyi devam ettirebilmek için kendine gelmesi ve kendini bulması gerekir. Birey tek başına kalınca kendine gelir ve enerjisi toparlanır.
İnsan tek kalınca sevgisini paylaşma ihtiyacı duyar. Sevdiği insanla tekrar bir araya gelmek, sevgi enerjisini ona akıtmak ve sevgisini vermek ister. Tek başınalık sevgi enerjisinin yükselmesine ve beraberlik arayışına neden olur .
Birey tek başına kalınca enerjiyle dolar ve sevgisini armağan etmeye hazır olur. Sevdiği insanlarla buluşunca enerjisini ona boşaltır ve böylece yani enerjiyle tekrar dolmaya hazır olur. Ondan sonra tek başına kalarak toparlanır; beslenir; güçlenir ve ilişkiye tekrar hazır olur.
Böylelikle bir ilişki sürdürmek için beraberlik ve tenhalık zaruri olgulardır. Zeki insan bunu anlar ve sevdiği kişiyle bu gerçeği paylaşır. Beraberlik ve ayrılık doğal bir ritimdir ve buna karşı çıkmak zekâ yoksunluğudur.
İki kişi 7/24 bir arada olursa bıkkınlık yaşanır. Mutlaka bir mola olmalıdır. Bireylerin birbirlerinden ayrı dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bu tür molalar sevginin kendiliğinden coşmasına neden olacaktır.
Zeki insanlar tek başına kalıp dinlenme süreçlerinin doğal ve zaruri olduğunu anlar ve birbirini yıpratmaz. Sevdiği insan tek başına kalmak isterse, kendini terk edilmiş hissetmez.
Zekânı kullan ve bil ki, senin sevgin sayesinde sevdiğin insan tek başına kalabilir. Uzakta olmasına rağmen senin sevgin onu beslemekte ve toparlanmasına izin vermektedir. Sen de zeki olup onun tek başına kalmasına izin vermelisin; kıskançlık yapmayacaksın.
Zeki insan tek başına kalınca tekrar buluşmak için hazırlanır ve kendini reddedimiş, terk edimiş ve incinmiş hissetmez. Karşı tarafın yalnız kalma kararına saygı duyar; kendisinin hoş karşılanmadığını ve kabul görmediğini düşünmez.
Zeki insan sevdiği kişiyle bir arada olunca mutlu olur, ama ayrılınca ve yalnız kalınca da mutlu olur. O zaman, anılar ve tekrar buluşma düşüncesi onu mutlu eder. Yani zekâ devredeyse birey sürekli mutlu ve tatmin olur.
Yani sevdiği insanın tek başına kalma isteği onun coşkunluğu sevgisinin gücü sonucudur. Zeki insan bu durumda üzülmek yerine mutlu olur; çünkü kendisinin de dinlenmeye ve tekrar sevgiyle dolmaya ihtiyacı vardır.
Aslında aşkın yakıtı veya şarjörü ayrılıktır. Bu bir paradokstur; çünkü aşıklar hep birlikte olmak ister. Fakat aşktan dolayı doz aşımı yaşanmaması için yalnız kalmak şarttır. O zaman aşk tekrar tekrar alevlenir. Zeki insan bu paradoksun farkındadır.''
Değişim Uzmanı 
Şirvan Yücel
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Haz

Mutsuzluk Nedir?

20May

Aşk Ve Sanat

14May

Bilgi

05May

BAĞIMLILIK VE ALIŞKANLIK

28Nis

Hırs Sonucu