Suçluluk Nedir?


Herkeste var olan suçluluğu Dünya Değişim Akedemisi'ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk! Hayatımızı değiştirecek çok etkili bilgiler edindik.
''Suçluluk bireyin benimsediği kanunlara, kurallara veya prensiplere aykırı davrandığına inanması yüzünden meydana gelen duygusal tepkidir.
Suçluluk tamamen öznel bir olgudur ve çoğu zaman pişmanlık duygusuna neden olmaktadır. Suçluluk duygusu, dayatılmış ahlak ilkeri ve inançlarla ilgilidir. Bu duygu ansiyete ve depresyona neden olabilir.
Suçluluk bir insanın bilerek veya bilmeyerek ''yanlış'' olduğuna inanadığı bir şeyi yaptıktan sonra hissettiği duygudur. Suçluluk duygusu çocuğa çevre tarafından dayatılan normlar çevresinde gelişmiş olan bir nevi alarm mekanizması işlevi görür.
İnsan psikolojisinde oluşmuş olan bu uyarı sistemi ''yanlış'' olarak dayatılmış bir şeyin yapılmasıyla kişiyi kötü hissettirmekte, eylemin sonuçları hakkında düşünmeyi sağlamakta ve sonuçların etkilerinden fikir edinmeye yardımcı olmaktadır.
Ayrıca suçluluk duygusu doğru olmadığına inanadırılmış bir şey yapıldığında eylem üzerinde düşünüp incelemeyi ve tekrarlanmaması için gereken önlemleri almayı sağlamaktadır. Keza, suçluluk duygusu ''hata'' olarak dayatılmış kavramın çevresinde oluşmaktadır.''
Değişim Uzmanı 
Şirvan Yücel 
 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Eyl

Aydinlanma Çiçeği

21Eyl

ZEKÂ VE SEVGİ

17Eyl

ŞÖHRET NEDİR?

08Eyl

Suçluluk Nedir?

31Ağs

KORKU VE SEVGİ