MERHAMET Psikolojisi - Şirvan YÜCEL

MERHAMET Psikolojisi


Merhamet psikolojisini derinlemesine anlamak için Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanlarına sorduk çok etkileyici bilgiler edindik.
'İlgililik ve yumuşak yüreklilik gibi özellikler merhametin psikolojik yönüne vurgu yapmaktadır. Merhamet İnsanlar arasında duygu birliğine, dayanışmaya ve paylaşmaya neden olmaktadır. Koşulsuzca herkese yardım etme istediği merhametin yansımasıdır.
İnsanın özünden gelen merhamet aslında tekâmül için herkese yardım etme aracıdır. Merhamette kemale ulaşmak için kendi rahatını düşünmeden başkalarının tekâmül etmesine yardım etmelidir.
Gerçekten merhametli insan tekâmül için tüm insanların üzerine merhamet kanatlarını germektedir. Gerçek merhamet bütün canlı varlıklara şamil olan, tüm evrende ayrım yapmayan, fark gözetmeyen merhamettir.
Hakiki merhamet tekâmülden mahrum olanlara tekâmülü ikram ederek onların eksikliğini telafi etmektir. Tekâmül içermeyen merhamet sahtedir çünkü ne merhamet edeni ne de merhamet edileni hiçbir yere vardırmıyor ve acılarını dindirmiyor.
Merhamet duygusu insan sağlığına pozitif bir etkisi var. bu duygunun aktive ettiği beyin bölgeleri insanın sağlık durumunu olumlu etkiliyor. Yani başkalarına yardım ederek acılarını dindirmek insanı sağlıklı yapıyor.
Merhamet duygusu beyinde biyokimyasal bir süreç başlatır. Bu süreçte salgılanan oksitosin hormonu çok önemli bir rol oynar. Oksitosin hormonunun sosyal ilişkilere  pozitif bir etkisi vardır. Yani merhamet sosyal ilişkilerin pozitifleşmesine neden oluyor. Bir insan oksitosin etkisi altındayken başkalarına karşı cömert ve yardımsever olur.''
Değişim Uzmanı 
Şirvan Yücel


 

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
15Tem

Varoluşsal Aşk

23Haz

Teslimiyetin Önemi

01Haz

Değersizlik Buharlaşması

26Mar

Samimiyet Ve Mahremiyet

11Mar

Kalbe Dokunmak