Aşk Gizemini Yaşamak İçin İpuçlari - Şirvan YÜCEL

Aşk Gizemini Yaşamak İçin İpuçlari


Aşkın gizemi açıklanamaz ve çözülemez yalnızca yaşanabilir. Aşk şiirseldir, o yüzden düz yazıyla açıklanamaz fakat şiirler de onu açıklamaktan acizdir. Aşkın gizemini açıklamak için çok şey söylenebilir, bu gizemi yaşayana kadar tüm sözler anlamsızdır.

Aşk gizemini yaşamaya başladığındında sözler anlam kazanmaya başlar. Aslında sözlerler fazla işe yaramaz ama aşk gizemine dalmak için ipuçaları verilebilir,onlar işe yarar. Onları takip ederek aşk gizeminin içine dalabilirsin ve onu yaşayabilirsin. 

1.İPUCU:İnanç ile ilgilidir.Her insanın birşeylere inanma ihtiyacı vardır. Eğer herhangi bir şeye inanma ihtiyacınız varsa,aşka inanın çünkü insan oğlunu yalnızca aşk kurtarabilir.İnancın özgürleştirici olması için pozitif olması gerekir.İşte aşk en pozitif inanç türüdür.

   2.İPUCU:İdeal ile ilgilidir.Her insanın bir ideali var.İnsanoğlu bilerek ya da bilmeyerek bir ideal oluşturur.Beklentisiz aşk senin idealin olsun.İdeal köleleştirici veya özgürleştirici olabilir.İşte aşk en özgürleştirici ideladir.

   3.İPUCU:Gizem ile ilgilidir.Varoluşta gizem olmazsa hayat hayat bayat olur.Gizem hayatın baharatıdır.Hayatında bir heyecanın olaması için merakettiğin bir gizem olmalıdır.İşte aşk merak edilmesi gereken en gizemli gizemdir.

Aşkın gizemi nefes alışverişleri ve kalp atışları kadar doğaldır.Aşk en doğal şekilde sana gelir.Kimse sana aşkı veremez,aşk kendiliğinden sana gelir.Aşk senin kalbinden fışkırmaya hazırdır yeter ki sen hazır ol.

  4.İPUCU:Hazır olmakla ilgilidir.Aşk için hazır ol!Bazıları aşkın gelişmesi gerekir diyor biz ise aşk için sizin gelişmeniz gerekiyor diyoruz.Aşkın gelişime ihtiyacı yok gelişime ihtiyacı olan sensin.Sen gelişmeden aşkın gizemi kendini sana açmaz ve yaşatmaz.

  5.İPUCU:Aşkı yaşarken mükemmel olmaya çalışma doğal olmaya çalış.Toplum seni hep daha mükemmel olma konusunda koşullanduracaktır.Çevre senin kafana her türlü yanlış aşk fikirleri sokacak ve aşkını mahvedecektir.

  6.İPUCU:Aşk konusunda çevrendeki cahil kişilerin konuşmalarına kulak asma,içinden gelen SEZGİNİN sesine kulak ver.Çünkü birey aşk dünyasını keşfetmeye başladığında çevre yüzünden aşkla ilgili dayatılmış kavramlar,engel teşkil edecektir.

  7.İPUCU:Gerçek aşkı bulabilmek için aşkla ilgili bütün koşullanmalardan kurtulmak gerekir.Koşullanmalardan biri,bir kişiye aşık olduğunda bu aşkı hayat boyu sürdürme zorunluluğudur.Bu çok tehlikeli bir koşullanmadır.Bu koşullanma sonucu birey âşık olduğunda aşkını kalıcı yapmaya çalışıyor ve bunu için çaba mücadele ediyor.Bu tür suni çabalar sonucu aşk yapaylaşıyor ve tükeniyor.Aşk zaten ebedidir.Onu kalıcı yapmaya çalışma.Onu sadece yaşamaya çalış-sonsuza dek âşık olacaksın.

  8.İPUCU:Dünyevi aşkı kalıcı tapmaya çalışma.Doğadaki çiçekler açar ve bir süre sonra solar.Bu gezegende hiç birşey kalıcı değildir.Fakat aşk çiçeğini sonsuza kadar yaşatabilirsin.Eğer aşk çiçeğini koşulsuz sevgiyle beslersen o sonsuza kadar açar.

  9.İPUCU:Aşkı koşulsuz sevgiyle besle.Âşık olduğun insandan hiç birşey bekleme.Özelliklede seni sonsuza kadar seveceğini bekleme çünkü bu en aptalca bekleyiş olacaktır.Âşık olduğun insanın bedeni bir süre sonra yaşlanacak ve ölecek.Bu basit gerçeği görmen gerekir.

  10.İPUCU:Aşk taleplerinden vazgeç.Eğer aşkı zorlarsan yapay hale gelir.Günümüzün insanı yapay şeylere yatkın,o yüzden gerçek aşkı unutmuş ...

  11.İPUCU:Aşkı nesnelleştirme aşk özel bir olgudur.O yüzden değişken ve belirsizdir.Yaşam belirsizliklerle doludur.Tıpkı bunun gibi gerçek aşkta belirsizdir.Ve bırak belirsiz olarak kalsın -bu heyecan vericidir.

  12.İPUCU:Aşkın kendisi ol.O zaman çevrendekiler sana ne yaparsa yapsın sen aşkla dolup taşacaksın ve etrafa aşk yayacaksın.Sen aşk için özel bir çaba göstermeyeceksin,fakat yaptığın her eylem aşkla dolu olacak ve aşkın akmasına neden olacak.

  13.İPUCU:Aşkını kanıtlamaya çalışma,sadece aşk dolu ol!Koşulsuz aşkı yaşayınca bireyin aşkını kanıtlamaya ihtiyacı olmayacak çünkü zaten anlayışlı,özenli,özgürleştirici ve aşk dolu olacak.

 14.İPUCU: Aşk adı altında cinsel dürtülerini tatminetmeye çalışma - acıçekeceksin. Sen tekamül yolunda olgunlaşınca aşkın, cinsel dürtülerin oyuncağı olmayacak, sen olgunlaşınca aşkın da daha olgun bir şekilde tezahür edecek.

 15.İPUCU:Aşığına tutunma.Âşk olayında değişikliklerden korkma ve aşığına tutunmaya çalışma.Eğer terslikler olduysa ve sşığın seni terk ettiyse,bunu heyecanla karşıla,acılara gömülme çünkü bu olay sana yeni aşk deneyimleri için fırsat tanıyacak.

  16.İPUCU:Kıskanmaktan vazgeç.Kıskançlık senin aşkta zenginleşme olasılığını yok eder.

  17.İPUCU:Âşkta esnek ol!Aşkın heyecan ve eğlence dolu olması için esnek olmak şarttır.Eğer eşin başka biriyle ilgilenecekse,sen onu zindana kapatsan bile bunu yapar.Ayrıca zoraki aşkın ne yararı var ki....

  18:İPUCU:Aşkı özgürce yaşa!Âşk alışverişinde özgürlük yoksa o aşk tükenmeye mahkümdur.Eğer aşk özgürlüğünü kısıtlıyorsa bil ki o aşk gerçek aşk değildir ve seni tüketecektir.

  19.İPUCU:Aşk ile ilgili toplumun kafana yerleştirdiği tüm çirkin kavramları çöpe at!Eğer aşk konusunda zihnin ve düşüncelerin net ise aşk yolunda karşına çıkan tüm sorunlarla kolaylıkla baş edebilirsin.

İnsanlık burada verilmiş ipuçlarını takip ederse aşk zengini olacaktır,aşkla dolup taşacak ve aşk gizemini yaşayacaktır.O zaman toplumun kronikleşmiş tüm sorunları kendiliğinden çözülecektir.Ne silahlara ne de şiddete gerek kalacaktır.

Akif Manaf Aşk Nedir ve Nasıl Yaşanır? Kitabından Alıntıdır.

 

 

 

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Kas

Tepkilerden Özgürlük

19Ekm

Acı Ve Sevgi

06Ekm

İnsan Birliği

11Eyl

Mutsuzluk Nedir?

11Ağs

Bencillik Kabuğu