Kanseri Önlemek için 7 Önemli ip ucu - Sevda ÇELİK

Kanseri Önlemek için 7 Önemli ip ucu


Sağlikli bir diyet yaparak kanser riskinizi azaltabileceğinizi biliyor muydunuz? Araştırmalar, tüm kanser ölümlerinin üçte biri kadarının diyet ve fiziksel aktivite  dahil olmak üzere yaşam tarzı davranışlarıyla bağlantılı olduğunu göstermektedir.

İyi yemek, kanseri çeşitli şekillerde engellemenize ve yenmenize yardımcı olabilir. Kanser varsa, iyi beslenmek tedaviyi olumlu destekleyebilir. Bu, tedaviden yıllar sonra iyi yaşamanıza yardımcı olabilir.

İşte doğru beslenme yoluyla kanser riskinizi azaltmaya yardımcı olmak için bazı genel kurallar.

İpucu # 1: Ideal Kilo da kalin

Kanserden ölen beş kişiden biri aşırı kilolu veya obez vücut kitle indeksine sahiptir.  Aşırı kilo, endometrial kanser ve özofageal adenokarsinom için riskinizi yüzde 50 artırır. Ayrıca, aşırı kilolu olan  bayanlar  yüksek risk  meme kanseri geliştirir. Göbek bölgesinde ağırlık, en çok belirli kanser riskleri ile bağlantılıdır. Ancak, obezite aşağıdaki  kanser ile ilişkilidir:

Kolon

Safra kesesi

Böbrek

Karaciğer

Yumurtalıklar

Pankreas

Prostat

Rektum

Tiroid

Uterus

İpucu # 2: İşlenmis Besinler den Uzak Durun

Çok fazla kalori ancak az miktarda besin sağlayan ilave şekerler ve katı yağlar ile gıda alımını azaltın. Bu yiyecekler şunları içerir: şekerli  içecekler, işlenmiş aperatif yiyecekler ve tatlılar. Kalorileri yoğunluğu olan bu tür gıdalarla hızlı bir şekilde toplanırlar, bu da kilo alımına yol açabilir ve , kansere karşı koruyucu gıdalar için çok az yer bırakır.

3.# İpucu: Sebzeleri, Meyveleri, Kepekli Tahıllar ve Baklagilleri Yiyin

Tüm sebzeleri bol miktarda tüketmek akciğer, oral, özofageal, mide ve kolon kanseri riskini azaltır. Bu noktada, sebze ve meyvelerin hangi bileşenlerinin kansere karşı en koruyucu olduğu net değildir. Bu nedenle besin açısından doğal olarak zengin çeşitli gıdaların tadını çıkarın. Tabağınızın yarısını sebze ve meyvelerle doldurun ve tahıllarınızın en az yarısını tam tahıl yapın.

4. #İpucu: Az Et Yiyin Bol Sebze Yiyin

Bazı çalışmalar kolon kanseri ile büyük miktarlarda kırmızı et tüketmekle bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Bu özellikle jambon, ve sosisli sandviç gibi işlenmiş etler için geçerlidir. Eti az yiyin ve tabakanızın geri kalanını tam tahıllar ve sebzelerle doldurun.

İpucu # 5:Proteinlere Odaklanma

Fasulye ve mercimek, besleyici ve uygun fiyatlı protein ve saglikli lif kaynagidir. 

İpucu # 6: Alkolü Sınırlayın

Kanıtlar, tüm alkollü içeceklerin ağız kanseri, farinks, larinks, özofagus, karaciğer, meme, kolon ve rektum kanseri gibi bir dizi kanser riskini artırabileceğini göstermektedir. Alkolün kanser riskini nasıl etkilediği tam olarak bilinmemektedir. Sigara ile kombine edildiğinde daha zararlı oldugu kabul edilir.

İpucu # 7: Doğal Gıdaları Yeyin

Doğal gıdalar kanser riskini azaltmak için en iyi seçimdir. Araştırma, gıdalarda doğal olarak bulunan besinlerin koruyucu bir etki sunduğunu göstermektedir.  Bu nedenle, kanser önleme için en iyi besin kaynağı besin açısından zengin tüm gıdalar ve sağlıklı içeceklerdir. Herhangi bir takviye almadan önce sağlık uzmanınızla konuşun.

Riskinizi azaltma veya hastalıklarla beslenme yoluyla beslenme konusunda daha fazla ipucu için bir diyetisyen beslenme uzmanına danışın.

www.bluelifehealth.com

Sevda ÇELİK

WhatsApp 00447555147172

Sevdamcelik@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Mar

Erken tanı, erken çözüm!

04Şub

Baş Dönmesi

25Oca
11Oca
03Oca