Hipertermiye Hasta İlgisi Artıyor - Sevda ÇELİK

Hipertermiye Hasta İlgisi Artıyor


Kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte kullanılan, neredeyse hiç bir yan etki yapmadan tedavi başarısını 2 kat arttıran hipertermiye ilgi giderek artıyor.
Türkiye’de henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ve bu tedaviyi uygulayan Medicana Sağlık Grubu; hipertermi tedavisi ile ilgili teknolojik altyapısını ve hekim kadrosunu her geçen gün yatırım yaparak güçlendiriyor.
Son yıllarda radyoterapi tekniklerindeki gelişmelerden sonra hedefte daha yoğun bir etki sağlanabiliyor. Bilinen en etkin radyoduyarlaştırıcı yöntem ise hipertermi. Araştırmalar hipertermi ve radyoterapinin beraberce uygulanımından çok başarılı sonuçlar elde edildiğini gösteriyor. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere Rusya, Çin, Kore ve Singapur gibi ülkelerde neredeyse tüm onkoloji kliniklerinde hipertermi ünitelerinin kurulduğunun altını çizen Medicana Hastaneler Grubu Onkoloji Koordinatörü PROF  Dr. Mutlu Demiray, bu yöntemin geri ödeme kurumları tarafından ödeniyor olması nedeniyle özellikle Amerika ve Japonya’daki yaygınlığından da bahsediyor.
Isıya hassas nanopartiküllerin keşfiyle kanser hücrelerine seçici olarak gönderilen nanopartiküllerin kanser hücreleri tarafından yem olarak algılanıp yenildiğini söyleyen Demiray, konuşmasına şöyle devam ediyor:
“Sonrasında bu hücreler hipertermi tekniğiyle ısıtılırsa nanopartiküller kanser hücresi içinde şişerek kanser hücrelerini öldürebiliyor. Kanser tedavisinin en önemli argümanlarından birisi de kemoterapi ajanlarını sadece kanserli hücrelere verebilmekte yatıyor. Kemoterapi ilaçları ısıya hassas bir zarla kaplanarak damardan verilmekte ve bu esnada kanserli hücreler hipertermi tekniği ile ısıtılarak kemoterapi ilaçlarının sadece kanserli hücrelerde açılması sağlanarak daha etkin bir tedavi ve daha az yan etki sağlanıyor.”
Radyoterapinin etkisini artıyor
Hiperterminin tek başına kanser tedavisinde önerilen bir tedavi yöntemi olmadığının da altını çizen Demiray, “Kanser hücrelerinin yapısal farklılıkları nedeniyle çevrelerinde asit bir ortam bulunmakta. Asit bir ortamda yaşadıkları için de normal hücrelerden 2-3 kat daha kalın ve 50-100 kat daha yağlı bir hücre duvarları var. Hipertermi kemoterapi ile birlikte kullanıldığında kanserli hücrelerin bu yağlı ve kalın hücre duvarlarını eriterek kemoterapi ajanlarının 2-5 kat daha etkili olmasını sağlıyor. Radyoterapi ile birlikte kullanıldığında ise radyoterapinin hem etkisini artırıyor hem de kanserli dokularda meydana gelen hasarın kalıcı olarak kalmasını sağlıyor” diye konuşuyor.
Yapılan araştırmalar özellikle rahim ağzı kanserleri, gırtlak bölgesi kanserleri ve göğüs duvarı kanserlerinde bu tedaviyle birlikte yararın 3,5 kata kadar çıktığını gösteriyor.
Hasta sayısı arttı
Grubun hastanelerinden olan Medicana International İstanbul’daki Onkoloji Merkezi’nde yaklaşık iki yıldır hipetermi kliniğinin mevcut olduğunu belirten Mutlu Demiray, bu merkezin aynı zamanda Alman Hipetermi Derneği’nin yetkili eğitim merkezi olduğuna da vurgu yapıyor.
Radyoterapi ve kemoterapi ile birlikte yapılan uygulamalarda zamanlamanın önem kazandığını ve hasta sayısının artmasıyla birlikte kaliteli hizmetten ödün vermediklerini söyleyen Demiray, bu nedenle hastanede ikinci cihazı almak için yatırım yaptıklarını da belirtiyor.

Sevda CELIK

Www.bluelifehealth.com

WhatsApp 00905448366762 /00447555147172

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
31Oca

Kar’lı Günlerimiz Güzeldi

06Mar

Erken tanı, erken çözüm!

04Şub

Baş Dönmesi

25Oca
11Oca