Engelsız Yaşam - Sevda ÇELİK

Engelsız Yaşam


Engelli Erişim alanında çalışmalar yapmak çok yabancı olduğumuz bir alan değildi, Mec Çözüm Ortaklığının kurusu Sayın  MEHMET MUSLU  evde sağlık hizmetleri alanında çalıştığı süre içerisinde engelli veya hareket kabiliyetini kaybetmiş birçok hasta ile ilgilenmiştir. Bu vatandaşlarımızın hayatlarını hem kendileri hem de bakım hizmeti sunan kişi için daha kaliteli bir hale getirebilmek adına çalışmalar yapılmıştır.  Yapılan Ar-Ge  çalışmaları sırasında engelli veya hareket kabiliyetini yitiren hastaların oturdukları binaların veya sosyalleşme alanlarının katlı ve asansörsüz olması durumunda zorluklarla karşılaştıklarını  hatta bir çok kamu hizmet alanlarında dahi ulaşımlarının mümkün olmadığını fark ettik. Çok iyi bir fırsat olan engelli erişim cihazımızla 2014 senesinde faaliyet göstermeye başladık. Bu süreçten itibaren engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı olan hastalarımız kamu binalarına, müzelere, restaurant ve daha bir çok kişisel ve sosyal kullanım hakkımız olan yerlere kolaylıkla ulaşım sağladıkları  bu ürün herhangi bir yere sabit olmadan engelli vatandaşımızı merdivenlerden insan gücü kullanmaksızın diledikleri kata çıkarmayı sağlamaktadır.  
Tabii bu süreç içinde Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın da desteklerini alarak daha çok kişiye faydalı olmak ve mağduriyetlerini gidermek yolunda çalışmalar yaptık.  Çalışmalarımızı sürekli inovasyon ile daha kullanışlı hale getirdik. Yurt dışından temin ettiğimiz ürünlerimizi artık ülkemizde üretiyoruz. 
Engelli Erişimleri Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar bakanlığı tarafından zorunlu tutulmuş ve engelli vatandaşlarımızın ziyaret ettikleri hiçbir alanda mağduriyet yaşamamaları adına kamu veya özel kuruluş olarak ayırt etmeksizin  ‘’ Umuma açık hizmet veren yapı: Kamu hizmeti için kullanılan resmi binalar ile ibadet yerleri, özel eğitim, özel sağlık tesisleri, sinema, tiyatro, opera, müze, kütüphane, konferans salonu gibi kültürel binalar ile gazino, düğün salonu gibi eğlence yapıları, otel, özel yurt, iş hanı, büro, pasaj, çarşı, alışveriş merkezi gibi ticari yapılar, spor tesisleri, yüzme havuzu, genel otopark ve buna benzer umuma ait binaları’’   bu madde ile kurulan komisyonlarca takibe almış ve engelli erişimini sağlamayan tüm işletmelere cezai yaptırımlar uygulamaktadır. 
Umuma açık hizmet veren yapıların erişilebilir (asansör,eğim vb. olmaması)olmadığı durumlarda 81 ilde Valiliklere bağlı olarak kurulan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarina başvuru yapmanız durumunda hizmet almanızı sağlayan fiziksel şartların oluşturulması için gerekli çalışmalar yapılacaktır.

Sayın SEVDA ÇELİK ‘E

MEC ÇÖZÜM AİLESİ OLARAK ENGELLİ ERİŞİMLERİ ÖNEM VE ZARURETİ ÜZERİNE

VERDİKLERİ DESTEK VE ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ İÇİN MENFİİ OLACAK BU SÜREÇTE YAPMIŞ OLDUKLARI  KATKILARINDAN ÖTÜRÜ

TEŞEKKÜR  EDERİZ

MEC ÇÖZÜM ORTAKLIĞI

Esentepe Mah. İrfan Baştuğ Caddesi 40 Blok No:3  D:2 Şişli / İSTANBUL

+90 543 845 15 00 - https://meccozum.com/iletisim/

Sevdamcelik@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Mar

Erken tanı, erken çözüm!

04Şub

Baş Dönmesi

25Oca
11Oca
03Oca