Sabır Ve Sabırsızlık - Neval KÜTÜK

Sabır Ve Sabırsızlık


Sabır, olacak bir şeyi beklerken mevcut koşullara dayanabilme, beklerken olumsuz düşünmeme, yavaşlama, metanet içinde olma halidir. Sabırlı olmak, dayanıklılığı da beraberinde getirir. Bir şeye sabır gösterirken dayanma gücünüzü artırmalısınız. Böylece telaşsızlık ve şiddetsizlik hali de beraberinde gelecek. 

Sabır ile birlikte şu yetilere sahip olursunuz, çalışkanlık, metanet, itaat, istikrar, umut, azim, çaba.

Hayatı her zaman biz kontrol edemeyiz, bizim dışımızda gerçekleşen olaylar olacaktır. Bu olaylara karşı zihinsel tutum umut içinde ve  esnek olursa sorun en baştan çözülmüş olur. Bundan sonra bize düşen, çaresiz olmadığımızı bilmek, her engele rağmen yola devam etmek, pes etmemektir. Kararlılıkla hedefe doğru yönelme gerçekleşmelidir. 

İstekler sabırsızlığa ve aceleciliğe neden olabilir. Doğru ve isabetli isabetlerde bulunmalı ve beklemeyi bilmelisiniz. Beklerken de telaş, acelecilik, korkaklık, umutsuzluğa da kapılmayın. Hayatınızı yönlendirme gücünüz sizin elinizde. Unutmayın, çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur, umutsuzluğa kapılarak veya öfkelenerek hayatınızı zehir etmeyin, şu anınızı ertelemeyin ve her geçen gün daha farkındalıklı eylemlerde bulunun. O zaman yönetim sizde olur. 

Sabır, en büyük erdemdir. Sabır ile birlikte olgunlaşır, büyür, yenilenir, gelişir ve zenginleşirsiniz. Fevri davranmak ve anında sonuç istemek sabırsızlığı ve huzursuzluğu beraberinde getirir. Huzur içinde olmak demek, sadece şu anın gereğini yapmak, sadece an’ da var olmanın muhteşemliğini yaşamak demektir. 

NASIL SABIRLI OLUNUR?

Sabırlı olmak için önce farkındalık yükseltilmeli ve her eylem, davranış, duygunun bilincinde olunmalıdır. Sağlıksız alışkanlıkların, hatalı eylemlerin, sabırsız tutumun ve yönelimin neden kaynaklığını tespit etmek gerekir. Sonra bulunan olgular çerçevesinde yola devam etmek, neden sonuç bağlantıları kurmak ve ortaya çıkan çözümü vakit kaybetmeden hayata geçirmek gerekir. Değişim, zamanında yapılırsa anlam kazanır. 

Farkındalık yüksek olduğunda zihin susar, zeka konuşur. Zeka, sessizliktir. Farkındalık düşük olduğunda zihindeki düşünceler sizi ezer, geçmiş ve geleceğe yönlendirerek gerçekten uzaklaştırır. O zaman kendinizden uzaklaşırsınız. 

Sabırsızlık hali oluşur, aceleci eylemlerde bulunarak, her istediğinizin hemen olmasını istersiniz ama unutulmamalıdır ki her şey zamanında gerçekleşir. Ki şöyle bir gerçek vardır ki, her isteğiniz gerçekleşmeyebilir veya zamanında gerçekleşmeyebilir. Bunun için kabullenme içinde olmalı, her duruma şükretmelisiniz çünkü her durum kendi içinde zaten mükemmeldir. 

Sabırlı olmayı istemek ve gerçekten sabırlı olmak arasında büyük fark vardır. Beklenecek şeyler değerlidir ve sıkı çalışma gerektirebilir. Başarının her zaman bir bedeli vardır ve bu uğurda fedakarlık gerekir. Bu yüzden sabırlı olmak, insan hayatında bu kadar önemlidir. 

Sabır geliştirmekte alışkanlıklar büyük rol oynar. Sabır sanatı değişim programı sayesinde sağlıksız alışkanlıklarınızdan kurtulacak ve negatif eylemlerinizi, düşüncelerinizi pozitife dönüştürebileceksiniz.

 Aceleyle tepki vermek sonrasında hiç hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Buna engel olmak için yapacağınız en önemli şey, kendinizin farkında olmak ve kendinizi tanımaktır.

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan Sabir Sanatı programı sayesinde sabırsızlığı aşacak ve mutlu olacaksınız. 

Neval Kütük 

Dünya Değişim Akademisi

Değişim Uzmanı 

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Eyl

İÇSEL DEVRİM

15Ağs

BENCİLLİK PSİKOLOJİSİ

04Ağs

ANLAYIŞ SANATI

11Tem

Zihni Aşmak

10Haz

ACILARA SON

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun