Hainlik Ve İhanet - Neval KÜTÜK

Hainlik Ve İhanet


Hain, yaptığı hainliğin kuşkularını gidermek için kendine bir duvar örer ve karakter yapısı oluşturur. Hainin karakter yapısı, içsel çatışmaların dışavurumunu engellemekte ve mide bulandırıcı davranışları idealleştirmeye yardım etmektedir.

 

Bu şekilde davranarak hain, haince eylemlerine dayanak bulur ve kendini iyi bir şey yaptığına inandırır. Aksi halde hainliğe devam edemez ve çevresindekilerle iletişimde bulunamaz.

 

Hain, yaptığı alçaklığın farkında değildir ve amacına ulaşmak için tasarladığı planı her türlü şekilde hayata geçirmeye çalışır. 

 

Ihanet eylemi, ego, benlik ve bencillik unsurlarının tahribatına neden olur. Bir hainin bencilce ideallerinin tahribata uğraması kesin bir gerçektir. 

 

Hainin egosal istekleri ve bencilce davranışları hasar görür, bu hasar görme sonucunda hainlik savunma mekanizmaları oluşur. Küresel toplumdaki yer alan inanç öğretileri, politik ideolojiler hainlerin ortaya çıkması için verimli zemin hazırlar. 

Küresel toplumun çıkar grupları birbirleriyle mücadele ettikleri için hainler üretmekte, insanları da hain olmaya teşvik etmektedir. 

Hain psikolojisinin en çarpıcı özelliği, hainlerin öz-saygı yetersizliği içinde olmalarıdır. Bu sorun, hainin kendini tanımasını engeller ve öz kimliğe zarar verir, cinsel kimlik bozulur ve öz değer ve benlik de çöker. 

Hain özellikleri olan eninde sonunda gerçek hain olur. Ilk fırsatta yolunu bulur ve başkalarını da hain olmaya teşvik eder. Çevresi hain çetesi ile dolar ve istediğini ele geçirmek için saldırır.

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Kas

Sezgisel Yaşam

04Kas

BİLGELİK YOLU

27Ekm

Özünle Bütünleş

15Ekm

Motivasyon Sanatı

01Ekm

Hafızanı Güçlendir