Farkındalık Ateşi


İnsanların en temel sorunlarından birisidir kendini bilmek, kendini tanımak. Bu sorun, dinlerin, felsefecilerin, tasavvufun da gündeminden düşmemiştir. Modern öncesi çağda insanlar doğayla iç içe yaşıyorlardı, şimdi ise teknoloji ilerledi ve insanlar kendilerinden yabancılaştılar. Kendini unutacak kadar teknolojik aletler geliştirildi ve karşılıklı iletişim yapay hale geldi. Mektupların yerini telefon ve bilgisayarlar aldı. 

Acılar yavaş yavaş artınca öz farkındalık yükselmeye başladı ve kişi şu soruyu sorduğu zaman yolculuk başladı. ‘ Neden acı çekiyorum’ O zaman, kişi hayatını sorgulamaya ve eylemlerini değerlendirmeye başladı. Nerede hata yaptığını bulmaya başladı. Bu da , onu içsel yolculuğa doğru yöneltti. Böylece arınma, yenilenme, değişim başladı. 

Kafadan kalbe bir yolculuk başladı, kişi dışsal yolculuğun kendisini nasıl tükettiğinin farkına varınca artık dış dünya arka plana atıldı. Artık kendin olmak, doğal olmak ön plana geçti. Yüzyüze iletişimi açık bir şekilde yapan kişi kendini bilmeye başladı. Böylece kendine güven arttı. Bu durum, toplum üzerinde de olumlu etkiye neden oldu çünkü toplum bireylerden oluştuğu için, bireydeki en ufak değişim toplumda da kuantum sıçramalara yol açtı.

Kendinizi keşfetmek, tanımak, 

Yeniden var etmek, gerçek başarıyı yakalamak, öz doğanızın farkına varmak, iç dünyanızı farkındalık ateşi ile taçlandırmak için 

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan ‘ Kendini Bilme ‘ değişim programını uygulayabilir  ve her an saadet içinde olabilirsiniz. 

Kendini bilen kişi, kendisiyle ilgili tanımlamayı da yapar. Örneğin bir karar ve seçim anında, neyi seçip neyi seçmemesi gerektiğiyle ilgili fikir yürütebilir çünkü o, kendisiyle ilgili özfarkındalığa sahiptir.

Gereken durumlarda sabır göstererek, durması gerektiğini , gereken durumlarda da hızlanması gerektiğini bilir. 

Övüldüğünde kendini göklere çıkarmaz, alçakgönüllüdür. Eleştirildiğinde de bunu kabul eder ve öfke, kızgınlıkla tepki vermez. Bu eleştiriden, kendisinin gelişimi için olumlu bir pay çıkarır. Kendisinin artılarını ve eksilerini iyi bildiğinden bunu başkaları söyleyince şaşırmaz, o yüzden negatif tepkiler vermez. 

Kendini bilen kişinin abartılı duygu durumu dalgalanmaları yoktur, o fiziksel, zihinsel, duygusal ve psikolojik denge halindedir. Kendini bilen kişi, ne yapıp ne yapmayacağını bilir ve dolayısıyla kendisine güvenir. Özbenlik ve öz farkındalığı yüksektir, kendisiyle ilgili net değerlendirmeler yapabilir ve hatalarını gözden geçirerek aynı hataları yapmamaya özen gösterir. 

Kendinize içsel yolculuk yaparak kendinizi yeniden keşfedin, yenilenin ve zenginleşin. Farkındalık gücünüzü artırarak daha cesur ve korkusuz olun. 

Nedensiz mutluluğun anahtarı artık elinizde...

Neval Kütük 

Dünya Değişim Akademisi

Değişim Uzmanı 

 

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem

Zihni Aşmak

10Haz

ACILARA SON

20May

ŞİMDİNİN GÜCÜ

03May

Bağımlılık Zehri

18Nis