Çocuk Masumiyeti - Neval KÜTÜK

Çocuk Masumiyeti


Merhaba, size bu yazımda çocuk psikolojisi, çocuk- ebeveyn ilişkileri ve  Dünya Değişim Akademi’sinde bilimsel tekniklerle uygulanan “Ebeveyn Olma Sanatı Değişim Programı”nı anlatacağım. 

Öncelikle bilinmelidir ki, çocuk denen özne bir roldür. Yani çocuk psikolojisini derinlemesine anlamak için çocuk bedeninde olan ebedi ruhi varlıklar, kendilerini çocuk bedeniyle özdeşleştirmemeleri gerekir. Onlar  aslında sadece çocuk değil, çocuk bedenindeki ebedi ruhi varlıklardır. Bu açıdan bakıldığında hem ebeveyn hem de çocuk, kendi psikolojisini net bir şekilde anlayabilir. 

Çocuk psikolojisinin derinlemesine anlaşılması için çocuk bedenindeki ruhi varlık, çocuk olmadığını ve çocuk bedenini geçici kullandığını bilmelidir. Böylece ebeveyn- çocuk arasındaki çatışmalar azalabilir. 

Çocuk- ebeveyn arasındaki iletişimin sağlıklı, sevgi dolu olması için çocuk da ebeveyn de  kendine güvenmeyi öğrenmelidir. Çocuğun yaşına uygun sorumluluklar verilmelidir. Çocuk hata yaptığında hatalar kabullenilmeli ve bu hatalar ile ilgili çocuk suçlanmamalıdır. Anne ve baba tarafından çocuk, iyice dinlenmelidir ve sorununun arkasında  yatan temel faktörler görülmelidir. Bunun için derin bir farkındalık gerekir. 

Dünya Değişim Akademi’sinde uygulanan “Ebeveyn Olma Sanatı Değişim Programı” ile aile arasındaki savaş, barışa ve uyuma dönüşür. Aile bireyleri birbirlerini daha iyi anlar ve birbirlerine hoşgörü ile yaklaşır. Aile arasında  empati yeteneği güçlenir.  Çocuk kendine güvenir ve aile içinde hem anneye hem babaya kendini daha net, korkusuzca ifade eder. 

Çocukluk yıllarında yaşanan bazı olumsuz deneyimler, travmalar çocuğun psikolojisini derinden etkiler. Hatta ileride birçok psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Değişim teknikleri ve  içsel simya sanatı denilen  Değişim Sanatı ile içinizdeki çocuğu keşfedebilir ve kaybettiğiniz masumiyeti, saflığı, sevecenliği tekrar kazanabilirsiniz. Böylece negatif anıların  etkileri giderilir ve zihinsel, duygusal, psikolojik hasarlar onarılır.

Yetişkinlik döneminizde bile kendinizi saf, masum çocuk gibi görebilirsiniz. “Ebeveyn Olma Değişim Programı” sayesinde ebeveynler çocukları ile  daha sağlıklı iletişim kurarlar. Onlara  yargılamadan, suçlamadan yaklaşırlar ve onlara kendi isteklerini dayatmazlar. Böylece çocuk, bireyselliğini koruyarak daha özgürce yetişir. Böylece çocukların dünyası ile yetişkinlerin dünyası huzur ve barış içinde ilişki sürdürebilir. Aksi halde yetişkinlerin dünyasını etkileyen her negatif olay, çocukların dünyasını da etkilemektedir. 

Bir çocuk oyun oynayarak mutlu olur. Bir çocuğun hayatı oyundan ibarettir. Ama yine de çocuk, oyun oynarken ciddi değildir. Yetişkinler de çocukların oyunlarına katılırsa, o zaman ailede mutluluk eksik olmaz. Çocuk hem evde hem de dışarda mutlu olur. 

Çocuk psikolojisi çocukların doğumundan ergenliğe kadar olan gelişimini inceler. Çocukların fiziksel, zihinsel, duygusal, ruhsal, sosyal ve bilişsel gelişimini de ele alır. O yüzden çocuk psikolojisi çok boyutludur. Çocuğa birçok boyuttan bakmak gerekir. O yüzden bebeğin, anne ve baba ile kurduğu bağlar çok önemlidir. Sonra da çocuğun  aile fertleriyle, arkadaşlarıyla, daha sonra da diğer yetişkinlerle kurduğu ilişkiler çocuğun tüm hayatını etkiler. 
Bebek ile anne arasında sağlıklı bir duygusal bağlanma olursa, bebek hayata tutunur. Duygusal bağlanmada göz teması, sevgi aktarımı çok önemlidir. 

“Ebebeyn Olma Sanatı Değişim Programı” sayesinde  ailede anne baba, bebeğe ve çocuğa nasıl yaklaşacağını bilir. Anne, sevgisini saklamadan dile getirir ve belli eder. Onu ihmal etmez ve bebeğin, çocuğun ihtiyaçlarını zamanında karşılar. 

Eğer ebeveynler çocuğun hayat boyu aradığı tatminlik ihtiyacını karşılamıyorlarsa çocuk dışarıya yönelir ve içindeki mutluluğa odaklanamaz. Dış nesneler de onu geçici olarak mutlu eder. Bunu farkettiğinde kendini yalnız hisseden çocuk, bu boşluğu bir çok şeyle doldurmaya başlar ama yine de mutlu olamaz. 

Anne, baba ve çocuklar arasında geçirilen kıymetli ve değerli bir zaman çocuğa doyum hissi verir. Çocuk sevildiğini, saygı görüldüğünü, önemsendiğini hisseder. Böylece kendine güveni artar. 

“Ebeveyn Olma Sanatı  Değişim Programı”  8 çalışmadan oluşuyor. Her çalışma kırkbeş dakika  sürüyor ve her çalışmada teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Her çalışmada sağlıklı ailede olması gereken temel kavramlar  ile ilgili teorik bilgilendirmeler yapılıyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gevşeme tekniklerini kapsıyor. Her çalışmanın uygulanışı dinamik olup, teknikler ardı sıra gelen duruşlardan oluşuyor.   

Değişim Teknikleri Değişim Uzmanları rehberliğinde bilimsel, sistematik ve yöntemli şekilde  uygulanıyor. Beden hareketleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve  düşünceler yatışıyor. Geçmiş ve gelecekle ilgilenmiyorsunuz. Bu da anda ve şimdi kalmayı kolaylaştırıyor. Bedendeki uyuşukluk gidiyor. Böylece canlanıyorsunuz ve enerjiniz yükseliyor.
Masumiyet saflık ve cesaret demektir. Masum çocuklar saf, doğal ve cesurdur. Yeniden çocuk masumiyetine geri dönmek istemez misiniz ? 

“Ebeveyn Olma Sanatı Değişim Programı” ile kendi çocukluğunuzdaki derin farkındalığa erişin.  Daha sağlıklı, mutlu, huzurlu bir aile yaşantısı içinde yaşamınızı yeniden şekillendirin. 

Neval Kütük 
Değişim Uzmanı
Dünya Değişim Akademi
www.dunyadegisimakademisi.com
nevalkutuk77@gmail.com

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Duru | 14 Ağustos 2020 10:12

    Harika ????????????

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Eyl

İÇSEL DEVRİM

15Ağs

BENCİLLİK PSİKOLOJİSİ

04Ağs

ANLAYIŞ SANATI

11Tem

Zihni Aşmak

10Haz

ACILARA SON

saniye sonra kapatılacak. REKLAMI GEÇ
esenlik poun