Kıskançlık Köleliğinden Özgürleşme - Nesrin Buruncuk Değişim Uzman

Kıskançlık Köleliğinden Özgürleşme


 Kıskançlık duygusu, başka bir insanın üstünlüğü görüldüğünde, bir kişinin sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliği hissedildiğinde , sevilen kişinin  bir başkası ile ilgilendiğini ve o kişiyi kaybetme korkusu ortaya çıktığında takılan negatif tutumdur.
  Kıskançlık duygusu o kadar güçlüdür ki insanın yapamayacağı bir çok şeyi yaptırabilir.
  Genelde kişiler kıskançlığı kabul etmez ve kıskançlık duygusunu bastırır.
   Kıskançlık bireyi ele geçirince kişi yalnızlık, çaresizlik,  mutsuzluk, değersizlik, kızgınlık gibi duygular yaşar ve bir süre sonra depresyona girebilir.
  Romantik ilişkilerde yaşanan kıskançlık çok zarar verici olabilir.
  Uç noktalarda yaşandığında hem kıskanan hem de kıskanılan için çok tehlikeli hale gelir.Çünkü aşırı sahiplenme sonucu kişi eşinin kimseyle iletişim kurmasını istemez.Eşlerin hayatı çekilmez hale girer.
  Kıskançlıktan özgürleşmek, kıskançlığı aşmak, kıskançlığı ötesine geçmek için ilk adım kıskançlığın ne olduğunu tespit etmektir.
  Bir insanın başkalarının ilgisini daha çok çekene, başaramadığını başarana, ünlü olana, sahip olmadığına sahip olana, elindekini alma ihtimali olana ondan daha farklı olana, daha özgüvenli daha cesur, daha güçlü, daha mutlu ve daha sevgi dolu  olana karşı duyduğu dayanılmaz duygudur kıskançlık.
  Kıskançlık bireyin kaçtığı, korktuğu, bastırdığı, inkar ettiği ve inkar ettiği içinde kontrolden çıktığı ve kişiyi kontrol eden tarifi zor bir duygudur.
   Özgüven eksikliği kıskançlığın en başta gelen nedenidir.
 İnsanoğlu sosyal bir varlık olduğu için kendini sürekli başkalarıyla kıyaslar ve kıskançlık ortaya çıkar. 
 Bireye ta çocukluğundan itibaren kendisini başkalarıyla kıyaslama öğretilir. Kişi bu şekilde kendini başkalarıyla kıyaslar.Böylece bir kıyaslama alışkanlığı oluşur. Bu kıyaslama çocukluktan itibaren öğretilmiş ve kişinin içinde bilinçsizce kıskançlık tohumlarının ekilmesine neden olmuştur.
 Kıskançlık zehrini panzehiri kendini başkalarıyla kıyaslamamaktır.
  Dünya Değişim Akademesi’nde uygulanan Kıskançlıktan Özgürleşme Sanatı Değişim programı ile kişi kıyaslama alışkanlığından kurtulur, özgüveni, özsaygısı , özgücü olan bir insana dönüşür. Değişim teknikleri ile ilkel olan kıskançlık duygusu pozitifleştirilir ve olgunlaştırılır, taktir ve şükrana dönüşür.
 Değişim Sanatı sayesinde birey her canlı varlığın eşsiz ve kıyaslanamaz olduğunu idrak edince kendi eşsizliğine erişir.Birey eşsiz olduğunu kavrayınca sadece kendisi olmak ister ve kimseyi taklit etmez.
Nesrin Buruncuk
Dünya Değişim Akademisi
Değişim Uzmanı
www.dunyadegisimakademisi.com


  
 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 3

  • Zeynep Erdoğan | 28 Şubat 2021 22:07

    Harika tsk

  • Sema İslim | 26 Şubat 2021 12:35

    Harika bir değişim programı daha

  • Gizem | 26 Şubat 2021 11:06

    Çok güzel olmuş. Tebrikler

YAZARIN SON 5 YAZISI
02May

Ben Suçlu Değilim

22Nis

Şükretmek

12Nis

Korkulara Son Vermek

25Mar

Affetmenin Gücü 

12Mar

Kendini Kabullenmek