Lekelerinizden Kurtulmak İstermisiniz? - Elvan Akşahin

Lekelerinizden Kurtulmak İstermisiniz?


Günümüzde güneş ışınlarından sadece yaz aylarında değil kışın da korunulması gerekiyor. Bu korunma cilt yaşlanmasının geciktirilmesi, güneş lekelerinin oluşmaması, en önemlisi de cilt kanserinden korunulması açısından çok önemli...

Yazın tatilde cildimizi güneşin zararlı ışığından, korunmak için yeterince dikkat edemiyoruz, bu sebepten dolayı güneşe maruz kalan cildimiz;  korunmasız ve savunmasız kalan bölgeleri kahverengi lekelerle doluyor. Birçok insan vücutlarında daha önce görmedikleri bu lekelerle karşılaşınca da şaşırıyor.

Bu lekeleri yeni oluştuklarında, cilde iyice yerleşmeden ve derinleşmeden tedavi etmek büyük önem taşıyor. Aksi takdirde elde edilen sonuçlar hastalar açısından çok da tatmin edici olmayabiliyor.

Cilt lekeleri cildin üzerinde melanin pigmentlerinin birikmesiyle oluşuyor. Daha çok güneşe maruz kalan açık bölgelerde, göğüs, yüz, sırt, kol ve bacakta lekeler görülüyor. Lekelerin ne zaman oluştuğu, büyüklüğü, yeri, derinliği ve yoğunluğunun tespit edilip ona göre öneride bulunup tedaviye başlanması gerekiyor.


UVA-UVB KORUMASI YOKSA LEKE OLUŞUMU KAÇINILMAZ

Cilt lekeleri sadece güneşin zararlı ışınlarının etkisiyle oluşmuyor. Kadınlar doğumsal kaynaklı lekelerden, gebelik dönemindeki hormon duyarlılığından kaynaklanan lekelerden, çillerden, akne izlerinden ve yaşlanmaya bağlı lekelerden de kaynaklanınıyor. 

Tüm bu lekelerin yüzde 90’ı günümüzde uygulanan yöntemler sayesinde tedavi edilebiliyor, lekelerin rengi hafifletilebiliyor. 
 Cildimizi leke tedavisi süresinde iyi koruyamazsak bazı lekeler tekrarlanabilir, bunları önlemek için güneşten korunmak büyük önem taşıyor. Özellikle yaz aylarında yüksek koruma faktörlü, hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan ürünler tercih edilirse, etkili bir korunma sağlanmış olur.

Ama şunu da hatırlatmak ve vurgulamakta yarar var; nasılsa yüksek faktörlü güneş koruyucu sürdüm diye düşünerek 7-8 saat teknede, sokakta, direkt güneş ışınlarına maruz kalmak, bu korumanın etkisiz kalmasına yol açabiliyor.

Bu nedenle geniş kenarlı şapka kullanmak, mutlaka güneş gözlüğü takmak, açık renkli ve vücudun leke oluşan bölgelerine koruyacak kıyafetler giymek de korunma önlemlerine yardımcı olacaktır.

Bahar ve kış aylarında da koruma faktörü daha düşük ürünlerle, yine UVA ve UVB’ye karşı güneşin zararlı etkilerinden korunulması gerektiği de unutulmamalı.

Güvenilirlik açısından ECZANE ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederim

 

uzm.elvanaksahin@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Ağs

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

10Ağs
21Haz

Mimik Çizgileri Kabus Olmasın

10Haz

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

26Mar