Kolajen Nedir ? - Elvan Akşahin

Kolajen Nedir ?


Kolajen, vücudumuzda bulunan bir aminoasit olarak biliniyor. Cilt, saç, tırnak, kemik, eklem ve kıkırdak dokusu proteinlerinin %80’i kolajenden oluşuyor. Kemik ve kas dokularını bir nevi tutkal görevi ile birbirine bağlayan aminoasit çeşidi, cildin esnekliğini sağlaması dışında kemik ve kas hastalıklarının da önüne geçiyor. Yaşla birlikte kolajen üretimi azaldığı için bu hastalıklara direnç azalıyor. Kolajenin dışarıdan takviye edilmesinin gerekliliği, eksikliğinin yol açabileceği olumsuzluklardan da daha iyi anlaşılıyor.

 
Araştırmalar, en az 16 çeşit kolajenin bulunduğunu ortaya çıkarıyor. Ancak vücutta üretilen ve vücudun ihtiyacı olan çeşitleri; tip 1, tip 2 ve tip 3… Bu çeşitlerin her biri farklı bir ihtiyacı karşılasa da insan vücudundaki kolajenler güçlü ve esnek yapıları ile dikkat çekiyor. Özellikle tip 1, esnemeye fazlasıyla müsait bir yapı sergiliyor.

 
Kolajenin zamanla azalması hem biyolojik faktörlerde hem de dış faktörlerden kaynaklı olabiliyor. Yaşlanma, vücuttaki kolajenin azalmasına neden olduğu gibi yüksek miktarda rafineri şeker tüketmek, güneş ışığı, sigara kullanımı gibi dış faktörler de üretimi olumsuz etkiliyor. Kolajeni dışarıdan takviye olarak almanın yanı sıra bu dış faktörlerin olumsuz etkilerinin önüne geçmek sağlıklı beslenme ve yaşam tarzından geçiyor.

Kolajen Ne İşe Yarar?
 
Vücudun doğal olarak ürettiği ve ihtiyaç duyduğu bu aminoasit, her alanda etkilerini gösteriyor. İşe yaradığı noktalar bu denli çeşitli olduğu için önemi daha da büyük oluyor.
 
En çok bilinen faydası olan cilt esnekliği ve kırışıklık önleme, kolajen ile sağlanıyor. Kolajenin esnek ve güçlü yapısı cildi de esnek ve dirençli hale getiriyor. Bu da kırışıkların ve selülit oluşumun çözümü olarak bu aminoasit çeşidini karşımıza çıkarıyor. Doğal ve sağlıklı bakım ürünleri dışında soya ve soya ürünleri, ıspanak, havuç, kereviz, portakal, zeytin, üzüm çekirdeği gibi çeşitli besinlerden ve bu besinleri içeren ürünlerden kolajen desteği sağlanabiliyor.
 
Cilde faydasının yanında saç ve tırnak sağlığı da kolajenden geçiyor. Saç ve tırnakların ihtiyacı olan bu aminoasit, güçsüzleşmeye engel oluyor dışında kemik, kas ve eklemlerinde güçlü yapısını da oluşturuyor. Bu şekilde kemik, kas ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçmeye yardımcı bir yapı sunuyor.  
 

Güvenilirlik Açısından ECZANE Ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim…

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Kas
11Ağs

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

10Ağs
21Haz

Mimik Çizgileri Kabus Olmasın

10Haz

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı