Acı Yönetimi - Tuğçe TÜFEKCİ

Acı Yönetimi


Dünya Değişim Akademisi’nde uygulanan programlardan biri olan ‘Acı Yönetimi Değişim Programı’ ile yaşamınızda acının yerini ve acının sizi nasıl etkilediğini görebileceksiniz. Ayrıca bu çalışma ile acı hakkında bir farkındalık kazanabileceksiniz. 
Acı, iç veya dış etki yüzünden, bedende ya da zihinde oluşan derin üzüntüdür. Acı, insanı olgunlaştırabilir veya tam tersi derin üzüntüler içinde yaşamını devam ettirmesine sebep de olabilir. Yaşamda deneyimlenen birçok acı çeşidi vardır. Çok sevilen evcil bir hayvanın kaybedilmesi sonucu çekilen acı veya sevilen bir insandan ayrılmak, temelsiz kaygıların neden olduğu acılar gibi… Bazı insanlar ise başkalarının yaşadığı olumsuz olaylardan çok etkilenir ve acı çekerler. Çalıştığı bir yerde bir çalışma arkadaşının hayatını kaybetmesi kişiyi çok etkiler ve acı çektirebilir. Bir başkası ise sokaktaki aç kediyi görüp acı çekebilir. Yaşanan bu durumlar herkesi farklı etkiler. Kimini kısa süreli etkiler, kimini ise uzun süreli etkiler. 
Kişinin yaşadığı acıyı çevresindekiler anlamayıp, basitleştirirse birey acıyı göz ardı etmemeli ve acının farkına varmalıdır. Bu tarz durumlarda “Değişim Sanatında” uygulanan nefes ve gerginliği atma tekniklerini uygulamak, sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Bu özel nefes teknikleri vücutta belirli hormonların salgılanmasını sağlar. Ayrıca bu teknikler doğru şekilde uygulandığında acıyı giderecek ve yaşanan acının sindirilmesine yardım edecektir. 
Acı çekmek psikolojik bir bozukluk değildir. Evrendeki ikiliklerin dengelenmesidir. Zevk alan acı çeker ve acı çeken zevk alır. Kişinin iç kaynaklarının yapılandırılması ile acı kolaylıkla giderilir. 
‘Acı Yönetimi Değişim Programı’nın’ işleyişinden biraz bahsedelim. Sekiz çalışmadan oluşan programın her bir çalışması kırk beş dakika sürüyor. Her çalışmada ‘Acı Yönetimi’ ile ilgili derin, kapsamlı teorik bilgilendirmeler ve pratik uygulamalar yapılıyor. Pratik uygulamalar ise nefes, vücut çalıştırma teknikleri ve gerginliği atma tekniklerini kapsıyor. 
Değişim Uzmanları rehberliğinde sistemli bir şekilde uygulanan Değişim Teknikleri nefeslerle birlikte dinamik uygulandığında duygu ve düşünceler yatışıyor. Acıdan özgürleşme yolunda atılan bu adımda acı ile yüzleşme gerçekleşiyor. ‘Niçin acı çekiyorum? Niçin bu kadar acı var? İçimdeki acının nedeni nedir?’ sorularıyla başlayan bu yolculuk derin bir kavrayışla son buluyor. Acının nedenlerini net bir şekilde görmek ve acıdan özgürleşmek gerçekleşiyor. 

Tuğçe Tüfekci
Dünya Değişim Akademisi
 

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 4

 • Yaşam Demiralp | 27 Mart 2021 23:57

  tebrikler????????????????

 • Ercüment | 26 Mart 2021 21:23

  Çok önemli bir konuda bilgilendirici ve faydalı bir yazı..

 • Mine Sarıbay | 26 Mart 2021 15:52

  Çok net ve sade bir anlatım, teşekkürler....

 • Duru | 26 Mart 2021 14:28

  Harika ????????

YAZARIN SON 5 YAZISI
22Kas

Kaygılardan Özgürleşme

03Kas

Bağımlılıklardan Özgürleşme

15Ekm

Bencillik Psikolojisi

28Eyl

Yaratıcılık Sanatı

11Eyl

Etkili İletişim