Konrollülük - Şirvan YÜCEL

Konrollülük


Bu çok derin ve önemli konuyu Dünya Değişim Akademisi'ndeki Değişim Uzmanına sorduk, çok etkili bilgiler edindik.
''Konturolülük büyük bir ıstrap kaynağıdır.
Çocuklukta ebeveynleri tarafından sürekli konrol edilen çocuk konrollü olmaya çabalar. Bu kontrollülük içinde yaşayan insan iç dünyasında konrol edemediği negatif düşünce ve duyguları; dış dünyadaki olayları konrol ederek, sürekli konrollü davranarak dengelemeye çalışır. Sonuç olarak kişi insanları ve olayları duymadan konrol etmek ister ve işler konrolden çıkınca kendisini suçlu hisseder. Hata yapınca suçluluk duyar, kendisine kızar ve bir daha hata yapmamak için daha da çok her şeyi konrol altında tutmaya çabalar.
Konrollü olmaya çabalayan insan hayat boyu maddi nesneleri, etrafındaki kişileri konrol etmeye çalışarak asıl gücün kendisinde olduğunu düşünür. Ancak kimse konrolün büyük bir  ıstrap kaynağı olduğunu görmez zira konrol etme dürtüsü içsel gücün sapmasıdır ve insanlığı bitmeyen acılara iten özdeşleştirmenin asıl nedeni, o şey üzerinde konrol sağlamaktır. Günümüzdeki en yaygın özdeşleştirme kendini bedenle özdeşleştirmektir. '' Ben bedenim'' özdeşleştirmesi insanı özvarlığından uzaklaştırır ve güçsüz kılar. O yüzden gücün sapmaması için insan konrolün kendinde olmadığını hatırlamadır. Zira konrol etmemek ve özgür bırakmak enerjinin yükselmesinin sırrıdır. O zaman kişi harika hisseder. İnsan tatminkâr olup daha fazlasına ihtiyaç duymadığını anladığında konrollülük eğiliminden de kurtulur.
Gerçek şu ki gerçek sevgi gücünü birey dışında kimse konrol edemez ve bu kişiye ürkütücü gelir. Zira sevgi gücü insanı elegeçirebilir ve o zaman kimse bireyi konrol edemez ve ele geçiremez. O yüzden konrolden ve kotrollülükten özgürleşmek için kişi başkaları onu ele geçirmeden önce kendini sevgi gücüne bırakmalı ve sevgi gücünün onu elegeçirmesine izin vermelidir. İnsan ancak o zaman yenilmez olur. Zira toplum herkesi konrol altında tutmak ister, fakat sevgi gücü tafarından ele geçirilmiş insan konrol dışıdır.''

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
12Kas

Tepkilerden Özgürlük

19Ekm

Acı Ve Sevgi

06Ekm

İnsan Birliği

11Eyl

Mutsuzluk Nedir?

11Ağs

Bencillik Kabuğu