Kansere Karşı Silahınız: Hipertermi - Sevda ÇELİK

Kansere Karşı Silahınız: Hipertermi


Almanya’da aldığı eğitimlerin ardından Onkolojik HipertermiCihazı’nı Türkiye’ye getiren onkolog Doç. Dr. Mutlu Demiray, tedavinin kanser hastaları için umut olduğunu dile getirdi. 
Kanserdeki en temel farklılığın enerji elde etme biçimi olduğunu söyleyen Doç. Dr. Demiray, şunları ifade etti: "Normal hücrelerimiz şekerden, yağdan, proteinlerden enerji elde edebilirken kanser hücreleri sadece şekerden enerji elde edebilirler. Yani kanseri tek besleyen şekerdir. Ancak beslenmek için sadece şekere mahkum olan kanser normal hücrelere oranla yaklaşık 200 kat fazla şeker kullanmaktadır. Beslenme şeklindeki bu farklılık sonucunda kanserin tüm yapısı değişmektedir. Normal hücreler şekeri yaktıktan sonra su ve karbondioksiti atarken kanser hücreleri sürekli olarak asit atarlar. Kanser hücreleri dışarıya attıkları bu asitle normal hücreleri eriterek büyürler. Erittikleri hücrelerin yerlerini alarak büyürler." 
Kanser hücresi sayısı arttıkça asit salgısının da arttığını ve kanserin etrafında asitten bir deniz oluştuğunu vurgulayan Dr. Demiray, şöyle devam etti: "Normal hücreleri eriten bu asit kanser hücresine zarar vermez. Kanser kötü koşullarda yaşamayı bilen hücrelerdir. Kanser hücresini bu kötü koşullarda koruyan kalın yağlı hücre duvarıdır. Normal hücrelere oranla 100 kata kadar daha yoğun bir yağ tabakası vardır. Kanserin kalın yağlı hücre duvarı aşılması gereken en önemli engellerden biridir. Çünkü kemoterapinin başarılı olabilmesi için kanser hücresine ulaşabilmesi hücrenin içine girebilmesi gerekmektedir. Radyoterapinin etkili olabilmesi için kanser hücrelerinin oksijenlenmesi ve yapılan hasarın kalıcı olması gerekmektedir."
Kanserin kalın yağlı hücre duvarının aşılmasındaki en önemli silahın hipertermi olduğuna dikkat çeken Dr. Demiray, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kanserli dokuyu ısıtmaya başlayınca kanserin yağlı kalın hücre duvarı erimeye başlar. Kanserin duvarının erimesiyle kemoterapi ve radyoterapi 2-5 kat daha etkili hale gelmektedir. Hipertermi kanser tedavisinde alternatif bir tedavi değildir. Kemoterapi veya radyoterapi yerine uygulanmaz. Kemoterapi veya radyoterapi ile birlikte uygulanır. Kemoterapi ilaçlarının hipertermi ile birlikte uygulandığında etkinliği yüzde 500 e kadar artmaktadır. Radyoterapi ile birlikte uygulamada da etkinlik 5 kata kadar artar."

Sevdamcelik@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
06Mar

Erken tanı, erken çözüm!

04Şub

Baş Dönmesi

25Oca
11Oca
03Oca