Sabretmek


Sabır, olacak bir şeyi beklerken mevcut koşullara dayanabilme, beklerken olumsuz düşünmeme, yavaşlama, metanet içinde olma halidir. Sabırlı olmak, dayanıklılığı da beraberinde getirir. Bir şeye sabır gösterirken dayanma gücünüzü artırmalısınız. Böylece telaşsızlık ve şiddetsizlik hali de beraberinde gelecek. 

 

Sabır ile birlikte şu yetilere sahip olursunuz, çalışkanlık, metanet, itaat, istikrar, umut, azim, çaba.

Hayatı her zaman biz kontrol edemeyiz, bizim dışımızda gerçekleşen olaylar olacaktır. Bu olaylara karşı zihinsel tutum umut içinde ve  esnek olursa sorun en baştan çözülmüş olur. Bundan sonra bize düşen, çaresiz olmadığımızı bilmek, her engele rağmen yola devam etmek, pes etmemektir. Kararlılıkla hedefe doğru yönelme gerçekleşmelidir. 

 

İstekler sabırsızlığa ve aceleciliğe neden olabilir. Doğru ve isabetli isabetlerde bulunmalı ve beklemeyi bilmelisiniz. Beklerken de telaş, acelecilik, korkaklık, umutsuzluğa da kapılmayın. Hayatınızı yönlendirme gücünüz sizin elinizde. Unutmayın, çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur, umutsuzluğa kapılarak veya öfkelenerek hayatınızı zehir etmeyin, şu anınızı ertelemeyin ve her geçen gün daha farkındalıklı eylemlerde bulunun. O zaman yönetim sizde olur. 

 

Sabır, en büyük erdemdir. Sabır ile birlikte olgunlaşır, büyür, yenilenir, gelişir ve zenginleşirsiniz. Fevri davranmak ve anında sonuç istemek sabırsızlığı ve huzursuzluğu beraberinde getirir. Huzur içinde olmak demek, sadece şu anın gereğini yapmak, sadece an’ da var olmanın muhteşemliğini yaşamak demektir. 

SABIRLI OLMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLAR

 

1. YARGILAMAYIN

 

Sabırlı olmak için kendinizi ve çevrenizi yargılamayı bırakın. Özellikle diğer insanları sorgularken özen gösterin çünkü her türlü yargı ve eleştiri içsel gerginlik yaratır. Başkalarını yargılamak, sevgiden uzaklaşmak ve düşmanca tavır içinde olmak demek demektir. Bu da insan doğasına aykırıdır. Hem kendinizi, hem de başkalarını olduğu gibi kabul edin, o zaman rahatlayacak ve içsel olarak huzura kavuşacaksınız. İç dengenizi korumanın sabır geliştirme konusundaki olumlu etkisini unutmayın!

 

2. ÇATIŞMADAN UZAK DURUN

Bir çok çatışma gereksizdir ve uyumsuzluğa neden olur, her zaman da sizi kötü hissettirir. Çatışma özünde kötü değildir, tam tersine bazı şeyleri farklı bakış açılarıyla görmenizi sağlar. Ayrıca yaptığınız hataları görmenizde de yardımcı olur. Önemli olan çatışmayı nasıl yöneteceğinizi bilmektir. Eğer içinizde gerginlik artıyorsa, bilin ki o noktada bir önlem almanız gerekecektir. 

3. BAŞKALARININ SİZE NELER VERECEĞİNİ FARK EDİN 

Sabır geliştirmek için başkalarının size sunduklarına değer vermelisiniz. Her gün bir çok insan sizin için bir şeyler yapar ve size bir çok şey sunar. Bu insanların hiç biri mükemmel değildir, ama bilin ki siz de mükemmel değilsiniz. 

Bu kişiler, sizin hayatınızı zenginleştirir ve günü daha güzel hale getirirler. Başkalarının size verdiklerini göz ardı etmeyin. Onları kabul edip, onlara sevginizi sunun, işte o zaman sabır yeteneğiniz artacak. Başkalarının sizin için yaptıklarını farkedecek ve huzura erişeceksiniz. 

 

4. YAVAŞLAYIN

Sabırlı olmak için eylemlerinizin yavaşlaması gerekir. Hayatınızın mimarı sizsiniz unutmayın. Her zaman değerli şeyler zaman alır, aceleci davranarak o değerli şeylerin ellerinizden sabun gibi kaymasına izin vermeyin. Her şeyi çabucak yapmak sağlam ve güvenli olmaz. Acele ettiğinizde hemen fark edin ve yavaşlayın.

5. NEFES ALMAK, SABIRLI OLMAK İÇİN TEMEL BİR EYLEMDİR, UNUTMAYIN!

 

Doğru nefes alıp vermek, sağlıklı beden, zihin ve duygulara ulaşmanın mükemmel bir yoludur. Oksijen beyin için en önemli besin kaynağıdır. Nefes ile ilgili olan her şeyin iç dünyanızla ilişkisi vardır. 

Bilinçli uygulanan nefes tekniklerinin her gün uygulanması sabır geliştirmenizde etkili olur. Bu esnada gözlerinizi kapatın ve hiçbir şey düşünmeyin. Bedeninize girip çıkan havaya odaklanın. 

 

Sabrı geliştirmek için sabırlı olmanız gerekir. Bu; zaman, çaba, kararlılık  ve metanet gerektirir. 

 

Dünya Değişim Akademisinde uygulanan Sabir Sanatı sayesinde sabırlı olacak ve yavaşlayacaksınız. Umutlu olacak, şu anda yaşayacaksınız. 

HAYATINIZI SONSUZA DEK DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

HUZURLU, SAKİN, DİNGİN BİR HAYAT GEÇİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

ÇATIŞMADAN, GERİLİMDEN, MÜCADELEDEN UZAK DOLU DOLU BİR YAŞAM GEÇİRMEK İSTİYOR MUSUNUZ?

HAYATINIZI ERTLEMEYİN VE GERÇEKTEN MUTLULUĞU YAŞAYIN. 

nevalkutuk77@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
10Haz

ACILARA SON

20May

ŞİMDİNİN GÜCÜ

03May

Bağımlılık Zehri

18Nis
15Mar

Anlayış Sanatı