Sahiplenme Ve Nesnelleştirmeden Özgürleşip Gerçek Özgürlüğe Ulaşın! - Çiler Karataş

Sahiplenme Ve Nesnelleştirmeden Özgürleşip Gerçek Özgürlüğe Ulaşın!


Sevgide, iletişimde, aşkta, aile ilişkilerinde, arkadaşlık ilişkilerinde, toplumsal düzeyde ve küresel düzeyde yaşanan anlaşmazlıkların sorunların temelinde yatan bir şey vardır; nesnelleştirmek ve sahiplenmek. Tüm sorunlar, esaret ve sıkıntılar canlı ve cansız her şeyi nesnelleştirmekten ve kendine ait hissetmekten kaynaklanır. Oysa burada hiçbir şeyin bize ait olmadığı ve hiçbir şeye sahip olmadığımız çok açıktır. Bu aleni ve en büyük gerçeğin karşısında bile insanlık kendine devasa bir illüzyon yaratmış. Yarattığı hayat sahnesinde ise tüm yaşamı sahip olma çabasından ibaret hale gelmiştir.  Herkes gece gündüz bir şeyler elde etmek için çırpınıyor, yıpranıyor ve yıpratıyor. Kendine “benim” dediği şeylerden sahte bir hayat kurup, var gücüyle onu korumak için hayatını feda ediyor. Ama insan kendini ne kadar kaybederse kaybetsin ne kadar unutursa unutsun her zaman muazzam bir uyandırıcı ensesinde duruyor. Eğer yaşarken kişi kendine gelmezse ölüm ona kimin sahip olduğunu hatırlatıyor. 
Sade bir bakışta bile dünyada tüm arızaların tabanında sahiplenme ve nesnelleştirmenin olduğunu görebiliriz.
Korkular, kıskançlıklar, rekabet, açgözlülük, savaşlar, kavgalar, düşmanlıkların tabanında aslında bu derin illüzyon vardır. Bu durum aslında tamamen bir deliliktir. Ama koca bir gezegen bütün insanlık bu delilik virüsüyle enfekte olmuş ve herkes böyle olduğu için bu tamamen kanıksanmış ve normalleşmiş. Halk tabiriyle körler sağırlar birbirini ağırlar durumu. Haliyle herkesin hasta olduğu yerde hastalık normal görünür. Ama hasta olmayan biri veya birileri ortaya çıkarsa o zaman insan düşünmeye başlar. Bu farklılığı anlamaya çalışır ve gözlemler. O zaman kendini de değerlendirebilir.
İşte Dünya Değişim Akademisi tam da bunun için vardır. 
Dünya Değişim Akademisi ve Değişim Uzmanları bu derin yanılgıya karşı bir panzehir gibi insanlığın hizmetindedir. Bu sayede insanlar sağlıklı olanın nasıl olduğuna dair bir fikir sahibi olarak kendilerini hangi referans noktasını temel alarak değiştireceklerini anlayabilirler. Günümüzde körlerin körlere rehberlik ettiği bir çağda, yolunu kaybetmiş dümensiz bir gemi gibi, kimse doğru kıyıya varamamaktadır. 
Dünya Değişim Akademisi 200’den fazla konuda Değişim Programı ile insanlara kesintisiz bir şekilde hizmet vermektedir. Değişmek isteyen, gerçek çözümler arayan herkesin istisnasız tek adresi olan Dünya Değişim Akademisi’nde, konuya odaklı zengin bilgi ve teknikler eşliğinde gerçek değişimin tadını çıkarabilirsiniz. Stres, Öfke, depresyon, korku ve bu gibi günümüz dünyasında her insanın yoğun olarak yaşadığı tüm sorunlara çözüm yolları Dünya Değişim Akademisinde sunulmakta.
Sahiplenmekten özgürleşmek için de insan ne olduğunu ve ne olmadığını net şekilde anlamalıdır. Bir insan bedeniyle edimlerde bulunur, zihniyle düşünür, duyularıyla hisseder, ruhuyla ise gözlemler.  Bedendeki ruh hareketsizdir, o hiçbir faaliyette bulunmaz. Gerçek şu ki: Sen bir gözlemcisin. Senin gerçek doğan, özün her an gözlem halindedir. Fakat sen gerçek doğanı unutunca ve gözlemci modundan çıkınca yalnızlık duygusuna kapılırsın. İşte öz doğanın unutulmasının bedeli yalnızlık acılarıdır. Bu yalnızlık acıları ise insanı burada bir şeylere tutunmaya sahiplenmeye sevk eder. Sahiplenme ve nesneleştirme aslında yalnız acılarına karşı bir telafidir.  Ama beyhude bir çabadır. Çünkü insanı kurtarmamaktadır. 
Bir insanın hayatındaki en önemli farkındalık, özde gözlemci olduğunu fark etmesidir. Öz farkındalık yükselince uyanış ve aydınlanma gerçekleşir. Demek ki uyanmak ve aydınlanmak için gereken tek şey FARKINDALIĞIN yükselmesidir. 
Farkındalığınız yükselince icra edebileceğiniz tek şeyin tanıklık olduğunu kavrayacaksınız. 
Etrafında gördüğün her şey varoluşa aittir, sana ait olan tek şey TANIKLIKTIR.
Bu noktada özellikle Dünya Değişim Akademisi'nde sunulan kendini keşfetmeye yönelik değişim programlarından Kendini Bilme Sanatı Programını uygulamak tam isabet olacaktır. Sizde kendinizi değiştirme yolunda bir adım atabilir ve kendi dönüşüm yolculuğunuzu başlatabilirsiniz.
Öte yandan kendinizde bir Değişim Uzmanı olup hem kendiniz hem de çevreniz için çok değerli bilgi ve teknikleri paylaşabilir hale gelebilirsiniz. Dünya Değişim Akademisi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YENİSEM) iş birliği ile hazırlanan Değişim Uzmanlığı Eğitim programlarına katılabilirsiniz. Eğitim, 8 gün her gün 2 saat olmak üzere toplam 16 saatten oluşmakta. Eğitime katılarak siz de uluslararası geçerliliği olan Değişim Uzmanlığı sertifikasına sahip olabilirsiniz. En yakın Değişim Uzmanlığı Eğitimi Programı ise 5-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecektir. Eğitime katılarak Değişim Uzmanı olabilir hem kendinizi hem de tüm dünyayı değiştirebilirsiniz.
Her zaman dediğimiz gibi;
KENDİNİ DEĞİŞTİR DÜNYAN DEĞİŞSİN, DÜNYANI DEĞİŞTİR DÜNYA DEĞİŞSİN!


 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 8

 • Tuba K. | 06 Haziran 2021 15:34

  Çok etkileyici????

 • funda altınok | 06 Haziran 2021 12:51

  çok güzel bir yazı

 • Açelya Celkan | 06 Haziran 2021 09:06

  Çok güzel bir yazı ...teşekkürler

 • şirvan yücel | 06 Haziran 2021 00:56

  Harika bir yazı.

 • Sema İslim | 06 Haziran 2021 00:16

  Müthiş..

 • Burcu | 06 Haziran 2021 00:16

  Gözlemci olmak ne güzel ifade edilmiş...

 • funda altınok | 05 Haziran 2021 23:01

  harika uyandırıcı bir makale çok beğendim

 • Gül | 05 Haziran 2021 22:52

  Müthiş bir yazı. Çok doğru hepsi de.

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Tem

Değerli Olmak Ya Da Olmamak!

21May

GÜVEN VE TEKÂMÜL

29Mar

Kabul Ve Red

12Oca
02Ara

Barış İçin Değişim