Etiketler

1 milyarlık sahte fatura ile kamuyu 200 milyon TL zarara uğrattılar

Ankara'da 1 milyar liralık sahte faturalarla kamuyu 200 milyon TL zarara uğratan çete, düzenlenen operasyonla çökertildi. Operasyonda aralarında 13 firma yetkilisi ve 3 mali müşavirin de olduğu 35 zanlıdan 24'ü gözaltına alındı.

Lisanslı Depoculuk projesinin yer teslimi yapıldı

Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısının geleceği için büyük önem arz eden Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin yapım ilahesinin sonuçlanmasının ardından yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı.

(Özel)

ODTÜ Teknokent ATOM kuluçka merkezinde oyun geliştirme üzerine faaliyetler sürdüren Woordy Games firması yeni bir oyun geliştirdi.

Türkiye-Hollanda Yuvarlak Masa Toplantısı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk firmalarının Hollandalı firmalarla özellikle inovasyon, teknoloji, dijitalleşme ve yapay zeka alanında iş birliği yapabileceğini belirterek, Bu fırsatları kazanca dönüştürmenin tam zamanı. Bu alanlarda ülkemizin yararına olacak çok projeler gerçekleştirebilirsiniz. Bizler de projelerinizin arkasındayız' dedi.

Alanyaspor, Aytemiz ile yola devam edecek

Alanyaspor, 3 yıldır Aytemiz firmasıyla sürdürdüğü isim sponsorluğunu bu yıl da devam ettirecek. Kulüp, mücadele edeceği tüm kulvarlarda 'Aytemiz Alanyaspor' adıyla yer alacak.

Diyarbakır Tekstil OSB'de fabrikalar hızla yükseliyor

Diyarbakır Tekstil İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) alt yapı çalışmaları aralıksız devam ederken, yatırımcı firmalara tahsisi yapılan parsellerde ise fabrika inşaatları hızla yükseliyor.

5 yılda 24 bin yeni fikir üretildi

Yeni buluşların veya faydalı modellerin patentlerinin alınıyor olması, firmaların güçlü bir şekilde rekabet edebilmesini sağlıyor. Alınan patentler ile projelerin izinsiz olarak üretilmesi, kullanılması veya satılması engelleniyor. Destek Patent'in 2014-2018 yıllarını kapsayan veri analizi, Türkiye'de son 5 yılda teknoloji alanına yönelik yerli, yabancı toplam 23 bin 686 adet patent başvurusu yapıldığını gösterdi. Elektriksel İletişim Tekniği ana başlığı altında toplanan hizmet sınıfları, resimsel iletişim, kablosuz haberleşme ağları, sayısal bilgi iletimi, işlemler - yöntemler ve hat konektörlerinden oluştu.

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin ihale süreci tamamlandı

Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısının geleceği için büyük önem arz eden Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin yapım ihalesi süreci tamamlandı ve ihaleyi kazanan yüklenici firma ile sözleşme imzalandı.

İzmir’de okul öncesi zehirli oyuncak operasyonu

İzmir'de, okulların açılmasına sayılı günler kala çocukların sağlığı için de harekete geçen Buca Belediyesi, son dönemde oldukça popüler olan ancak uygunsuz şekilde üretildiğinde sağlığı tehdit eden 'slime' adlı renkli yapışkan oyun hamuru için denetim yaptı, bu üretimi yapan merdiven altı bir firmaya baskın gerçekleştirdi. Firma, ruhsatsız ve kalite belgesi olmadan üretim yaptığı için cezai işlem uygulandı.

Dicle Elektrik kaliteden ödün vermiyor

Dicle Elektrik Dağıtım AŞ, özel tesis olarak da bilinen 3'üncü şahıs tesislerinde standart dışı elektrik malzemelerinin kullanılmaması için sıkı bir denetim başlattı. Bu amaçla özel tesisleri yapan yüklenici firma temsilcileri ile bir araya gelen Dicle Elektrik Dağıtım Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün, bundan böyle kesinlikle standart dışı malzeme kullanmamalarını isteyerek, gerekli uyarılarda bulundu.

Mücevherde hedef Amerika’ya yılda 1 milyar dolar ihracat

Mücevher İhracatçıları Birliği üyeleri, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Miami kentinde 150'ye yakın kuzey ve güney Amerikalı mücevher firması ile bir araya gelip, 400'e yakın ikili görüşme gerçekleştirdi. Hedef Amerika'ya yılda 1 milyar dolar ihracat yapmak.

Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk projesinin ihalesi yapıldı

Fırat Kalkınma Ajansı(FKA) ile Malatya Ticaret Borsası arasında 2017 Cazibe Merkezleri Programı kapsamında desteklenecek olan projelerden biri olarak hayata geçirilen 'Kuru Kayısı Lisanslı Depoculuk Projesi' için ihale gerçekleştirildi. Borsa binasında yapılan ihaleye 8 firma katılırken, sonucun ilerleyen günlerde açıklanacağı belirtildi.

e-ticaret’te vitrinler hosting şirketlerine emanet

Gelişen teknoloji ve e-ticaret hacminin artışı ile birlikte hemen hemen ticaret ile uğraşan firmaların hepsi e-ticareti değerlendirerek internet üzerinden dükkan açarken, hosting hizmeti alan işletmecilerin vitrinleri ise hizmeti veren firmalar tarafından müşterinin isteğine göre dizayn etme olasılığı sağlıyor.

DTSO Başkanı Kaya: 'Dijital sektör dünyanın en önemli sektörüdür'

DİYARBAKIR (İHA) – Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) AB Bilgi Merkezi, Dijital Dönüşüm Platformu ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığıyla dijital gelecek ve yerel firmalar için uygun iş modelleri konferansı düzenlendi.

Eski Tekel Depolarının belirsizliği işverenleri endişelendiriyor

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Yakınca Mahallesinde bulunan eski tekel tütün depolarında faaliyet sürdüren 16 firma, depoların özelleştirme sürecinde olması nedeniyle bir belirsizliğin hakim olduğunu belirterek yetkililerden yardım istiyor.

ATO Başkanı Baran: 'Savunma sanayiinde yerlilik oranımız yükseldi'

Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, yerli ve milli firmaları, savunma sanayi, sivil havacılık ve uzay sektörlerinde üretim yapmaya teşvik etmek üzere faaliyet yürüten Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneğinin (SAHA İstanbul) Ankara Ofis açılışına katıldı.

GTB'den Uluslararası Pazar Araştırması Eğitimi

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), üye firmalarının ihracat kapasitelerini artırmak ve yeni hedef pazarlara yönelmelerine katkı sağlamak amacıyla 'Uluslararası Pazar Araştırması Eğitimi' düzenledi. Dış Ticaret Eğitmeni Recep Heptaş, tarafından verilen eğitimde, katılımcılara pazarlama stratejileri, hedef pazar belirleme yolları ve konumlandırma gibi çeşitli konularda bilgiler verdi.

Başkan Gürkan Gürkan’dan kayısı reklamına plaket

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, bir dondurma firmasının ürettiği kayısılı dondurmayı reklamda kullandıklarından dolayı firmanın yetkililerine plaket verdi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Talep artınca hava ve kara yolu biletleri uçtu'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Firmalar bayram tatilini fırsata çevirmemeli. Bilet fiyatlarının aşırı yükselmesini önlemek için belirlenen tavan fiyat uygulaması delinmemeli' dedi.

GSO'da Temel Dış Ticaret eğitimi verildi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından, Ticaret Bakanlığı'nın 2010/8 sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi tebliği kapsamında firmalara Temel Dış Ticaret eğitimi verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma ve Sahil Güvenlikten sıkı denetim

Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler günübirlik kiralanan evlere, araç kiralama firmalarına ve göçmen kaçakçılarına denetim gerçekleştirdi.

Sektörel Yol Haritaları ve İmalat Sanayinde Yeni Yaklaşımlar Çalıştayları

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından 30-31 Temmuz 2019 tarihlerinde 'Sektörel Yol Haritaları Çalıştayları' ve 'İmalat Sanayinde Yeni Yaklaşımlar Çalıştayları gerçekleştirilecek. Programın ikinci gününde Türk ve Suriyeli firmalar arasında ikili görüşmeler de yapılacak.

Kaplan ve Canbaz ailelerinin mutlu günü

Halı dünyasının önde gelen firmalarından Kartal Halı Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kaplan'ın oğlu Ali Can ve Bursalı Sanayici İş Adamı Mümin Canbaz'ın kızı Elif Gaziantep'te düzenlenen muhteşem bir düğünle dünya evine girdiler.

Siber güvenlik ve savunma sanayii sektörleri siber kafede buluştu

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi tarafından Siber Güvenlik firmalarını farklı sektörlerin temsilcileri ile bir araya getirmek ve işbirliğini artırmak amacıyla düzenlenen 'Siber Kafe' etkinliklerinin 6'ncısı 'Savunma Sanayiinde Siber Güvenlik' temasıyla SSB Nuri Demirağ Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Vali Gül'den GAÜN Tekponark'a ziyaret

Ziyaret sırasında, siber güvenlik/network kümesi üyelerinden Turunçgil Teknoloji, Deta ERP, Liberta Yazılım ve Pona Teknoloji yetkililerinin sunumlarını dinleyen Vali Gül, teknoparklarda yapılacak işlerin sınırlarının oldukça geniş olduğuna dikkat çekerken, Gaziantep Üniversitesi'nin bu konuda önemli bir misyon üstlendiğini dile getirdi. Başka bir ziyaretinde GAÜN Teknopark'taki diğer firmaları da inceleme sözü veren Vali Davut Gül, 'Daha güzel şeyler yapabilmeniz yolunda devlet olarak tüm desteği vermeye devam edeceğiz' dedi.

Çanta dolusu ziynet eşyası çaldı, devriye ekiplerine yakalandı

Gaziantep'te bir kuyumcu firmasına ait olan ve içerisinde 100 bin lira değerinde ziynet eşyası bulunan çantayı çalan şahıs, müşteri olarak bindiği ticari taksiyle kaçmaya çalışırken devriye ekiplerinin dikkati sonucu yakalandı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Görgün: 'Hedefimiz dünyanın ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olmak'

ASELSAN, dünyanın ilk 100 savunma sanayisi şirketi (Defense News Top 100) listesinde üç basamak yükselerek 52'nci sıraya çıktı. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, 'Dünyanın ilk 50 savunma sanayi firmasından biri olma hedefimizi gerçekleştirmeye çok az kaldı' dedi.

Fendoğlu’dan Malatya ve Elazığ için ortak soru önergesi

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Elazığ'da faaliyet gösteren Çimento Fabrikasını ve Battalgazi İlçesine bağlı Bulgurlu Mahallesindeki özel sektör firması tarafından yapılması planlanan Hazır Beton Santralini TBMM gündemine taşıdı.

Yeni Malatyaspor’un isim sponsorluğu anlaşması sona erdi

Süper Lig ekibi Yeni Malatyaspor'un 3 sezondur isim sponsoru olan firmayla sözleşmesi sona erdi. Son dönemlerde yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla adından söz ettiren Yeni Malatyaspor, 3 sezondur adının önünde taşıdığı 'Evkur' firmasının ismini artık kullanmayacak.

Gaziantep ve iş dünyasına moral veren başarı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2018 Araştırmasında Gaziantepli firmaların ağırlıklı yer almasının Gaziantep sanayicilerine önemli bir moral verdiğini ifade ederek, listeye giren firmaları kutladı.