Etiketler

Savunma Sanayisi Anadolu'da da güçlenecek

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, ASELSAN'ın savunma sanayisinin omurgası olduğunu dile getirerek,' Bizim umudumuz ve ümidimiz ASELSAN'ın KOBİ'lerle yaptığı iş birliklerini Malatya bölgesinde faaliyet gösteren firmalarla birlikte daha da zenginleştirmesidir' dedi.

Besni İlkokulu devlete yük olmadan yenilendi

Adıyaman'ın Besni İlkokulu yöneticileri içerisinde büyük firmalarında olduğu 76 şirkete ulaşarak okulu baştan aşağı yeniledi.

Malatya Teknokent Firmasına UNESCO'dan ödül

Malatya Teknokent firmalarından UniBike, 'Akıllı Kent' kategorisinde 'Unesco İdeal kent Akıllı Şehirler Sürdürülebilir Ulaşım Sistemleri Ödülü'nü almaya hak kazandı. 'İdealkent Ödülleri', 16 Ocak 2020 tarihinde Fransa'nın Paris şehrinde, UNESCO Binası'nda gerçekleştirilecek törenle takdim edilecek.

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akdaş:

ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Akdaş, 'Fabrikamızda yaklaşık 130 firma eğitim aldı ve bunlardan 8'i burada aldığı teknik bilgileri üretimlerinde uygulayarak verimliliklerini artırdı' dedi.

ASKİ'den atık su analizlerine online ödeme

ASKİ Genel Müdürlüğü, endüstriyel firma abonelerinin atık su analiz ücretlerine online ödeme kolaylığı getirdi.

Diyarbakır'da doğal gaz kaçağında son 1 ayda 80 abone yakalandı

Diyarbakır'da soğuk havaların artmasıyla birlikte doğal gaz kullanımı artmaya başladı. Bazı aboneler patlama tehlikesine rağmen sayaçlara müdahale ederek hem kendilerini hem de çevrelerine tehlikeye attı. Doğal gaz firmasının yaptığı çalışmalar neticesinde son 1 ayda 80 abonenin kaçak doğal gaz kullandıklarını tespit edip gerekli işlemleri yaptı.

Genç girişimci Melike Balkın Karakaya'dan kadınlara iş dünyasına girme çağrısı

Diyarbakır'da yaşayan genç girişimci Melike Balkın Karakaya, kadınlara iş dünyasına girme çağrısında bulundu. Karakaya kendisinin Diyarbakır'daki mobilya firmalarından birini işlettiğini, senelerdir bu sektörün içinde bir fiil çalışarak erkeklerin yoğun bir şekilde bulunduğu mesleğin inceliklerini öğrendiğini söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı Demir: 'Motor sonuçlandıktan sonra T0 başlayacak'

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Altay Tankı için verilen 18 aylık teslimat sürecine ilişkin 'Altay'da sözleşmesel olarak T0+18 (ay) gibi bir sözleşme var. Firma, elinde güç paketi olmadığı zaman T0'ı başlatamıyor. Güç paketi konusunda yapılan başvuru sonuçlanmadı. Bu yüzden bu sözleşmedeki 18 aylık süre başlatılamıyor. Kamuoyuna deklare edilmiş bir 18 ayımız vardı, başvurunun sonucunu bekliyorduk. Pozitif ya da negatif bir sonuç alamadık' açıklamasında bulundu.

4 yıldır köydeki evine elektrik bağlanmayınca basın açıklaması yaptı

Elazığ'ın Kovancılar ilçesine bağlı Sarıçoban köyünde Sefer Sertkaya, elektrik aboneliği verilmediği için 4 yıldır gaz lambası ile hayatlarını sürdüklerini söyledi. İlgili firma ise mevzuata aykırı olduğu için Sertkaya'nın evinin bulunduğu bölgeye enerji verilemediğini bildirdi.

Elektrik nedeniyle Elazığ'da 30 aile mağdur oldu

Elazığ'da 5 yıl önce yapılan sitenin diğer bloklarına enerji verildi, bir bloğa ise müteahhit tarafından borcu olduğu gerekçesiyle doğrudan enerji verilmedi. Mağduriyet yaşayan ve bir süredir yan binadan çekilen hat ile enerji kullanıp ücretini ortak ödeyen bina sakinleri, sorunlarının doğrudan enerji firması tarafından çözülmesini istedi.

Antalya OSB’de Dış Ticaret Platformu kuruldu

Antalya OSB'de, Bölge firmalarının dış ticaret departmanlarında çalışan uzmanların iletişimini ve iş birliğini güçlendirip Bölgenin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla 'Antalya OSB Dış Ticaret Platformu' kuruldu.

Japonlar, Türkiye’de yatırımlarına devam ediyor

Japonlar, Türkiye'de yatırımlarına devam ediyor. Endüstriyel mutfak ekipmanları sektöründe dünyanın önde gelen firmalarından Japon Hoshizaki Corporation, Öztiryakiler ile ortaklık anlaşmasını imzaladı. İşbirliği ile Avrupa, Ortadoğu, Afrika, Güney Amerika ve Orta Asya pazarlarındaki gücün artırılması ve yeni yatırımlarla firmanın büyütülmesi hedefleniyor. Hoshizaki Corporation, yüzde 28.6 oranında ortak oldu.

Çanakkale’de bazı ada seferleri iptal edildi

Çanakkale'de deniz ulaşımını sağlayan Gestaş firması, Çanakkale ve Kuzey Ege'de etkili olan lodos fırtınası sebebiyle yarın bazı ada seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Elazığ'da 'Su Ürünleri' sektörü saha ziyaretleri

Elazığ'da Fırat Kalkınma Ajansı ve JETRO işbirliğiyle su ürünleri üreten firmalar gezilerek sorunlarını dinledi.

İnşaat ofisinden 36 bin lira çalan 2 şüpheli tutuklandı

Kahramanmaraş'ta bir inşaat firmasının ofisinden 36 bin lira para çalan 2 zanlı tutuklandı.

Başkentgaz İç Tesisat Müdürü Taşkıner: 'Doğal gaz iç tesisatlarındaki yapım, bakım ve onarım işlemleri mutlaka sertifikalı firmalara yaptırılmalı'

Başkentgaz İç Tesisat Müdürü Burak Taşkıner, 'Doğal gaz iç tesisatlarındaki yapım, bakım ve onarım işlemleri mutlaka sertifikalı firmalara yaptırılmalı. Aboneler, kontrole gelen ekiplere öncelikle tanıtıcı kimlik kartlarını sormalı ve ilgili ekiplere çalışmaları sırasında gereken desteği sağlamalı' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Halkın sağlığıyla oynanmasına karşıyız'

Halkın sağlığıyla oynanmasına şiddetle karşı olduklarını dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Taklit ve tağşiş gıda ürünleri satanlara verilecek cezaların caydırıcı seviyeye yükseltilmesi yönündeki çalışmaları destekliyoruz. Uygulanan mevcut yaptırımlar caydırıcı olmayınca sağlıksız üretim kötü niyetli kişi ve firmalar tarafından farklı yollarla sürdürülebiliyor. Bunun önüne geçmek için idari para cezası, söz konusu ürünün toplatılması ve bu ürünlerin kamuoyuna ifşa edilmesi gibi yaptırımlara ek olarak daha ağır yaptırımların uygulanmasına yönelik yeni çalışmalar tüketicinin sağlığını korumak adına olumlu bir gelişme. Verilen tüm cezalara rağmen çeşitli kurnazlıklarla aynı taklit ve tağşiş ürünleri satmaya devam edenlerin cezalarının artırılacak olması olumlu bir adım ve yapılması planlanan kanun değişikliğini destekliyoruz. Çünkü halkımızın sağlığı her şeyden önemli' dedi.

Mert'in anne ve babası: 'Ciğerimiz yanıyor, bir gün değil her gün ölüyoruz'

Ankara'da okulun kantininden aldığı şırıngalı çikolatanın tıpası boğazına kaçarak ölen birinci sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal'ın babası Faruk Köksal, 'Ciğerimiz yanıyor sadece. Ölüyoruz, bir gün değil her gün ölüyoruz. Satılmaması gereken şeyleri satıyorlar. Para için değmez, insan canı her şeyden daha önemlidir' dedi. Aile, çikolatayı üreten firma başta olmak üzere olayda tüm sorumluluğu ve ihmali bulunanlar hakkında hukuki süreci başlatacaklarını söyledi.

Bulgaristan’ın en zor projesine Türk imzası

Bulgaristan'da 'en zor proje' olarak ünlenen Elin Pelin-Vakarel Demiryolu Hattı ihalesini Cengiz İnşaat-Duygu Mühendislik İş Ortaklığı kazandı. Zemin açısından zor bir bölgede olan ve mühendislik açısından dünyada sayılı firmaların üstesinden gelebileceği iş olarak görülen projenin ihale bedeli ise 225 milyon euro oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm altyapısına 328 milyon liralık kaynak

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Afyonkarahisar ve Antalya'da firmalara 49 yıllığına kiralayan araziler ile turizm bölgelerinin altyapısında kullanılmak üzere 328 milyon liralık kaynak sağlandı.

Köy yoğurdu bilimle buluştu

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü, Anadolu'daki köy yoğurtları üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda geleneksel Türk damak tadına uygun, 3 ay dayanıklı doğal yoğurt geliştirdi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şartları taşıyan ve bedelini karşılayan tüm firmaların bu teknolojiyi transfer edebileceklerini açıkladı.

ASO Başkanı Özdebir: 'Verimliliği artırırsak rekabetçi oluruz'

Model fabrikanın deneyimsel yalın üretim eğitimlerini katılımcı firmaların kendi sahalarında uyguladığı danışmanlık modeliyle pekiştirdiği 'Öğren Dönüş Projesi' ilk uygulamasının final sunumları Ankara Sanayii Odası(ASO) 1.OSB' de bulunan model fabrikada gerçekleştirildi.

Diyarbakır'ın modern yüzü büyüledi

Diyarbakır'ın bilinmeyen yüzü gün ışığına çıktı, yeni yerleşim alanıyla modern bir kent haline gelerek dünya üzerinde bilinen büyük firmaların yatırım merkezi haline dönüştü.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Yılda iki indirim kampanyası olmalı'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Alışveriş çılgınlıkları vatandaşlarımız için değil büyük firmalar için bir fırsat alışverişidir' dedi.

Dünyayı gezen Türk gezgin, edindiği bilgileri paylaşarak para kazanıyor

Gezgin Kenan Yıldırım seyahati farklı boyutlara taşıyıp yemek deneyimlerinden, danışmanlık hizmetlerine kadar birçok alanda hem gezip hem de para kazanıyor. Yıldırım, dünyanın dört bir yanına ulaşan seyahatlerinden edindiği deneyimlerini kurumsal firmalar ve turizm ofisleri ile paylaşarak hem ülkeye katkı hem de bütçesine gelir elde ediyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay TechAnkara Proje Pazarı programında konuştu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 'Kalkınma Ajanslarımızın yakında başlatacağı 'Bölgesel Girişim Sermayesi' programı ile finansman ihtiyacı olan firmaları yerelden de destekleyeceğiz' dedi.

TESK Başkanı Palandöken: 'İndirim kampanyaları hep aldatıcı'

Özellikle Batı'dan esinlenerek uygulamaya konulan ve tüketiciyi yanıltan alışveriş kampanyalarına karşı vatandaşları uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Yılın belli zamanlarında büyük firmalar tarafından başlatılan ve tüm dünyada hızla yayılan alışveriş çılgınlıklarına yönelik aldatıcı kampanyalar vatandaşlarımızı yanıltıyor. Vatandaşlarımız bu tür indirim aldatmacalarına itibar etmemeli. Fiyatları çok iyi takip ederek bildikleri ürünleri satın almalı' dedi.

Kavgayı ayırmak isterken canından oldu

Eskişehir'de, bir otobüs firması görevlisi ile yolcular arasında yaşanan kavgayı ayırmak isteyen bir başka firmanın görevlisi Vahit Ayrım, göğsünden aldığı bıçak darbesiyle hayatını kaybetti.

Kadınlar 25 dakikada 4 santimetre inceldi

Adana'da fazla kilolarından şikayetçi olan kadınlar kentte ilki düzenlenen Estetik, Güzellik, Kozmetik, Spor, Egzersiz, Diyet Fuarı'nda bir firmanın yeni geliştirdiği yağ yakma cihazında 25 dakikada 4 santimetre incelmenin mutluluğunu yaşadı.

Sigorta firması Diyarbakır'da üyeleri ile bir araya geldi

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar ve beraberindeki heyet, Diyarbakır'da 'Finansal Sigortalar' toplantısında üyeleri ile bir araya geldi.