Etiketler

Hızla ilerleyen minibüsün, içi yolcu dolu İETT otobüsüyle kafa kafaya çarpıştığı kaza anı kamerada

Pendik'te sür'atle ilerleyen minibüs kontrolden çıkınca faciadan dönüldü. Minibüs, yolda ilerleyen içi yolcu dolu İETT otobüsüyle kafa kafaya çarpıştı. Minibüs sürücüsünün yaralandığı kazada otobüsteki yolcular şans eseri kazayı yara almadan atlattı. Kaza anı güvenlik kameralarına yansıdı.

Minik kız seyir halindeki otomobilden düştü

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde seyir halindeki otomobilin arka kapısının açılması sonucu düşen minik kız yola savruldu. Metrelerce sürüklenen talihsiz kızın şans eseri olayı ufak sıyrıklarla atlattığı öğrenildi.

Yalova’da tarihi eser operasyonu

Yalova'da 10 adet Budizm inancını içeren el yazması eseri satmaya çalışan 2 şüpheli yakalandı.

Sabahattin Ali’nin eseri Yeşim’de ses buldu

Sabahattin Ali'nin ilk kez 1943 yılında basılan Kürk Mantolu Madonna kitabından sahneye uyarlanan oyunu sahneleyen tiyatrocular, Bursa'daki gösterim öncesi Yeşim'i ziyaret ederek özel söyleşiye katıldı.

Türkiye Yazarlar Birliğinden Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına iki ödül birden

Türkiye Yazarlar Birliğince Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığına 'Yayıncılık Kamu Ödülü ' ve 'Hayat Ağacı Eserine: Kültür Ödülü' verildi.

Eğitimci-yazar İbrahim Evirgen'den iki yeni kitap

Diyarbakırlı eğitimci-yazar İbrahim Evirgen'inin daha önce birinci cildi yayınlanan Diyarbekir'de İz Bırakanlar adlı biyografik eserin ikinci ve üçüncü cildi okuyucularla buluştu.

Nutuk yeni baskısıyla raflarda

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk'un orijinal ve sadeleştirilmiş metnini bir arada sunan 'Nutuk-Söylev' adlı eserin 10'uncu baskısını gerçekleştirdi.

Futbol Okulu kayıtları başladı

Malatya Yeşilyurt Belediye Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde, 8 ile 14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik 'Yeşil Sahada Umutlar Yeşeriyor' sloganıyla açılacak olan Futbol Okulunun kayıtları başladı.

Yamalar, Ankaralı kadınların elinde sanat eserine dönüştü

Kumaşlar, kadınların elinde 'kırkyama' yöntemiyle şekillendi. Ankaralı kadınlar, son yıllarda moda olan 'kırkyama' yöntemiyle yaptıkları eserlerden oluşan bir sergi açtı. Yaklaşık 150 eserin bulunduğu sergi yoğun ilgi gördü.

Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığından 7 eser daha

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı, 5 yeni kitabı daha okuyucuların beğenisine sundu. Yıl içerisinde toplam 19 yeni eseri kitapseverlerle buluşturan Kurum, 'Türkiye Cumhuriyeti Tarihi' adlı iki ciltlik eserin de tıpkıbasımını gerçekleştirdi.

IUC, Irak'ta Ekonomi ve Beşeri Bilimler Konferansı düzenleyecek

Uluslararası Üniversiteler Konseyi (IUC) Kurucu Başkanı Orhan Hikmet Azizoğlu, 15 Nisan 2020 tarihinde Irak'ın Erbil kentinde'de 'Uluslararası Ekonomi ve Beşeri Bilimler' konferansının düzenleneceğini söyledi.

Yolda ilerleyen tır şoförü silahlı saldırıya uğradı

Kuzey Irak'a karton taşıyan ve kardeş olan 2 tır şoförü, Kuzey Irak'a seyir halindeyken kendilerini takip eden yakınlarının silahlı saldırısına uğradı. Cep telefonu kameraları ile görüntülenen silahlı saldırıda iki kardeş şans eseri yaralanmadan kurtulurken, 3 saldırgan ise kayıplara karıştı. Saldırıdan kurtulan kardeşlerden Mehmet K. yaşadıkları o anları anlattı.

(Özel) Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tesbih koleksiyonunda 20 tespihi var

Dünyaca ünlü tesbih ustası Necip Fazıl Karadağ, yaptığı tesbihlerle hayran bırakıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tespih koleksiyonuna 20'ye yakın çalışma gönderen Karadağ'ın İslamiyet'i ve Osmanlıyı simgeleyen motifleri kullandığı hiç bir eserinin benzeri yok.

İzmir'de uluslararası göç ve göçmenlik konuşulacak

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Ege Üniversitesi, İzmir Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği işbirliğiyle 12-14 Aralık tarihleri arasında 'Tarih Boyunca Uluslararası Göç ve Göçmenlik' konulu 1. Uluslararası Sosyal ve Beşerî Bilimler Sempozyumu düzenleyecek.

Doğumunun 90'ıncı yılında Adalet Ağaoğlu eseri okuyucusuyla buluştu

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde Adalet Ağaoğlu adına 2 Mayıs'ta 2019 gerçekleştirilen 'Doğumunun 90'ıncı Yılında Adalet Ağaoğlu Sempozyumu'nda sunulan bildiriler kitaplaştırıldı.

Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde 'Fındıkkıran' zamanı

Tchaikovsky'in 1891 yılında bestelediği son bale eseri olma özelliği taşıyan Fındıkkıran balesi; 11 Aralık Çarşamba günü saat 20.00'de Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Gizlice eline aldığı bağlaması ile artık türkülere hayat veriyor

10 yaşında nota bilmeden bağlama çalmayı öğrenen 65 yaşındaki Sakine Turfan müziğe olan merakıyla ilgi topluyor. Küçük yaşta kaybettiği babasının ardından, 'derdimi anlattığım tek arkadaşım' dediği bağlamaya olan ilgisi daha da büyüyen yaşlı kadın, Mamak Belediyesi Zübeyde Hanım Aile Merkezi'nde faaliyet gösteren Hanımlar Saz Kursu'na gelerek, hem nota öğreniyor, hem çalıyor hem de söylüyor. 'Gelin Ayşe' ile başlayan müzik serüvenine Aile Merkezlerinde 100'ü aşkın eseri hem çalıp hem söyleyerek devam eden Turfan, Zübeyde Hanım Aile Merkezi'nde gerçekleşecek yılsonu gösterisinde de sahne alacak. İnsana dokunan her yatırımın değerli olduğunu kaydeden Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, 'Aile Merkezlerimiz ile Mamaklı hanım kardeşlerimizin hayatlarına dokunuyoruz, onların yaşam standartlarını değiştiriyoruz. Çalışmalarımızda Mamak'ı kültür, sanat ve eğitim alanında hak ettiği konuma kavuşturacağız' dedi.

Manevra yapan traktör çatıya uçtu

Aydın'ın Nazilli ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir evin çatısına düşen traktör sürücüsü şans eseri yaralı kurtuldu.

(Özel) Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ergen'e şok suçlama

Salih Sinan Gürtunca, 'Çelik Manolyalar' adlı tiyatro eserinin çevirisinin kendisine ait olduğunu ve 24 Ekim'de İstanbul Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliğine getirilen Mehmet Ergen'in intihal suçu işlediğini söyledi. Gürtunca, hakkının iade edilmesi konusundaki ısrarının süreceğini belirterek, eşinin ve kendisinin sosyal medya üzerinden saldırıya uğradığını aktardı.

Cumhuriyetin ilk 'Kuğu'su son 'Kuğu'ya ders veriyor

Pyotr İlyiç Çaykovski'nin ilk bale eseri olan 'Kuğu Gölü' balesi için 9 Kasım'da düzenlenecek prömiyere hazırlanan Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde ilk kuğu Meriç Sümen, son kuğu Özge Onat'ı çalıştırıyor.

Adıyaman'da Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

İstiklal Harbinin kutsal dirilişinde şekillenerek Türk Milletinin en büyük eseri ve şeref abidesi olan Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 96. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman'da da büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlandı.

40 sanatçı bir araya geldi, cumhuriyeti sanatıyla anlattı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir araya gelen 40 sanatçı, 15 farklı sanat dalıyla cumhuriyeti anlattı. 52 eserin yer aldığı özel sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

DESMÜD Başkanı Demirtaşoğlu'ndan 29 Ekim mesajı

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Genel Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, 'Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'en büyük eserim' dediği cumhuriyet, hiç şüphesiz geleceğimiz adına en büyük güvencemiz, en büyük mirasımızdır' dedi.

Başkan Kılınç: 'Haksız kazanca el uzatanın elini keseriz'

Adıyaman Belediyesi'nin yaptığı araç ihalesiyle ilgili ortaya atılan iddialara düzenlediği basın toplantısında yanıt veren Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, 'İlk gün dediğimiz gibi beytülmale sahip çıkmak en asli görevimizdir. Bu konuda hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayız' dedi.

TDV Yayınları 985 eseri kültür dünyasına kazandırdı

Türkiye Diyanet Vakfı Yayın Matbaacılık ve Ticaret İşletmesi, yayın hayatına sunduğu yeni eserler, düzenlediği fuarlar ve Türkiye'nin dört bir yanında açtığı kitabevleriyle kültür dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Eyüp Gözgeç: 'Başarı, tesadüf değil sistemli çalışma ve azmin eseridir'

Rusya'da düzenlenen Dünya Boks Şampiyonasının ardından konuşan Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, Başarı bir tesadüf değil, sistemli çalışma ve azmin eseridir dedi.

Uluslararası Kutadgu Bilig Kurultayı ve 87'nci Dil Bayramı kutlanacak

İslamiyet dönemi Türk edebiyatının ve Karahanlı Türkçesi'nin ilk büyük eseri olan Kutadgu Bilig'in Yusuf Has Hacip tarafından yazılışının 950'nci yıl dönümü, '2019 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri' arasına alındı.

Bakan Akar'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile yapılan ortak devriye ve güvenli bölge çalışmalarıyla ilgili, ABD ile hava ve kara devriyeleri icra ediyoruz ve üs bölgeleri kurulması için de çalışıyoruz. Müzakere ve ortak çalışmalara; amaç ve hedeflerimize uygun olduğu sürece devam edeceğiz. Oyalama, geciktirme olursa bu çalışmalar biter. Hazırlıklarımızı yaptık. Gerektiğinde kendi göbeğimizi kendimiz keseriz. B ve C planlarımız hazır dedi.

Tarihi caminin çalınan kurşunlarının maliyeti 100 bin lira

Kırklareli'nin Lüleburgaz ilçesinde Mimar Sinan'ın eseri 450 yıllık Sokullu Mehmet Paşa Cami'nin kubbelerinden çalınan kurşunların en az 100 bin lira harcama yapılarak yenileneceği öğrenildi. Hırsızların kurşunların bir bölümünün kilosunu 20 kuruştan hurdacıya sattığı öğrenildi. Öte yandan, ilk başta mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Ş.G.'nin de savcının itirazı sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malatya'da toplu açılış törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya'da yapımı tamamlanan 109 eserin toplu açılış törenine katıldı.