Etiketler

Telefon dolandırıcıları jandarma ekiplerine takıldı

Malatya kent merkezinde kendilerini savcı ve polis olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran 4'ü yabancı uyruklu 5 kişilik dolandırıcılık çetesi, jandarma tarafından yol kontrolünde yakalandı.

İstanbul merkezli 7 ilde siber dolandırıcılık operasyonu: 47 gözaltı

Banka müşterilerinin hesap bilgilerini ele geçirerek çok sayıda kişiyi dolandırıp yüz binlerce liralık vurgun yapan çete çökertildi. Siber polis tarafından 7 il de yürütülen operasyonda 47 korsan gözaltına alınırken, bu kişilerden 22'si tutuklandı.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Mesajla ve e-posta ile trafik cezası gelmez'

Sahte trafik cezalarına karşı sürücüleri uyaran TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Sürücülerimiz ve şoför esnafımız son dönemde bir dolandırıcılık şekli olarak ortaya çıkan e-posta ve mesaj yoluyla gönderilen sahte trafik cezalarına kanmamalı. Trafik cezaları yalnızca adrese tebliğ edilir ve e-devlet üzerinden görülebilir' dedi.

Devlet büyüklerinin ismiyle dolandırıcılık yapan 25 kişi adliyeye sevk edildi

Ankara'da devlet büyüklerinin isimlerini kullanarak iş, ihale, tayin ve atama gibi konularda yardımcı olma vaadiyle insanları dolandıran organize suç örgütüne yönelik operasyonda gözaltına alınan 26 zanlıdan 2'si kadın toplam 25 kişi adliyeye sevk edildi.

Polis sahte paraya karşı esnafı uyardı

Gaziantep'in Nizip ilçesinde Kurban Bayramı öncesinde polis, esnafı sahte para ve dolandırıcılık konusunda uyardı.

'İnternetten kurbanlık alışverişlerine dikkat'

E-ticaret pazarının her geçen gün büyümesiyle birlikte yaşanan dolandırıcılık vak'alarının da arttığına dikkati çeken TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, '2014 yılında 18,9 milyar TL olan e-ticaret pazar büyüklüğü, 2018'de yüzde 216 artışla 59,9 milyar TL'ye yükseldi. Pazardaki rekor büyüme, aynı zamanda dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmasına neden oluyor. Son verilere göre ülkemizde nüfusun yüzde 67'si on-line alışveriş yapıyor. On-line alışverişler ise en çok bayramlarda ve özel günlerde artış gösteriyor. Başta giyim, kozmetik ve elektronik olmak üzere gıda, seyahat, hediyelik eşya ve hatta kurbanlık alımı dahil çeşitli mal ve hizmetler artık internet üzerinden alınıyor. Ancak on-line alışverişlerdeki bu artış birçok dolandırıcılık faaliyetini de beraberinde getiriyor' dedi.

Ankara polisinden yolcu operasyonu

Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro amirliği ekiplerince toplamda 4 yankesicilik ve hırsızlık suçu işleyen kadın zanlı yakalandı.

Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlikten 81 ilde eş zamanlı 'Türkiye Güven Huzur' uygulaması

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 61 bin 101 personelin katılımı ile yapılan Türkiye Güven Huzur (2019-3) uygulamasında 1 adam öldürme, 1 yağma, 29 yaralama, 44 hırsızlık, 18 dolandırıcılık, 3 cinsel taciz, 1 çocuğun cinsel istismarı, 14 uyuşturucu madde ticareti yapmak, 4 kaçakçılık, 1 silahlı terör örgütüne üye olmak, 887 diğer suçlardan ve 11'i çocuk 27 kayıp şahıs olmak üzere toplam bin 30 aranan şahıs yakalandı.

8 ilde 9 ayrı dolandırıcılık olayına 2 tutuklama

Elazığ ile birlikte 8 ilde 9 ayrı dolandırıcılık olayını gerçekleştiren 4 kişilik şebeke çökertildi. Aralarında 52 farklı dolandırıcılık suçundan kaydı olan, 17 ayrı suçtan aranan şüpheliyle birlikte 2 kişi tutuklandı.

Türk filmlerine konu olacak dolandırıcılık iddiası

Avusturya'da yaşayan Meryem Güzel, 45 yıldır gurbette büyük sıkıntılar çekerek biriktirdiği yaklaşık 5 kilo altın ve 107 bin TL'yi Gaziantep'te bankalardan daha güvenli olduğunu söyleyen bir kişiye kaptırdı. Türk filmlerine konu olacak bir hayatı olan Güzel, yine filmlere konu olacak bir yöntemle dolandırıldığını ileri sürdü.

Cumhurbaşkanının adını kullanan dolandırıcıların kuryesi enselendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafını kullanarak dergi getirdiklerini söyleyerek dolandırıcılık girişiminde bulunan kuryeler, Ankara Emniyeti Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğince kurulan özel ekip tarafından Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yakalandı.

İş adamlarına Valinin adıyla dolandırıcılık tuzağı

Malatya'da Vali Aydın Baruş'un adını kullanarak bir iş adamını arayan dolandırıcılar tekerlekli sandalye alınması için bağış istedi. Durumdan şüphelenen iş adamı ise hemen valilikle irtibata geçerek dolandırıcıların yakalanması için şikayette bulundu.

Okuduğu haberler kendisini dolandırmaktan kurtardı

Adıyaman'da, bir vatandaş daha önceden okuduğu dolandırıcılık haberleri sayesinde kendisini arayan dolandırıcıların tuzağına düşmedi.

Dolandırıcılıkta pes dedirten yöntem

Gaziantep'in Nizip ilçesinde yaşayan Kadir Köse isimli bir çiftçi, pes dedirten bir yöntem ile dolandırılmaya çalışıldı. Kendilerini jandarma komutanı olarak tanıtan dolandırıcılar, uydu üzerinden bir dolandırıcıları takip ettiklerini söyledi. Muhtar ve aza ile de telekonferans yapan dolandırıcıların tuzağı Köse'nin oğlunun uyanıklığı bozuldu.

Dolandırıcılık şüphelisinin sözleri şaşırttı

Mersin'de kendisini "doçent" olarak tanıtan ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz bilgisayar dağıttığını söyleyerek, hayırsever vatandaşlardan bandrol ücreti istediği iddia edilen şüpheli yakalandı 

Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan çete çökertildi

Kendilerini 'MİT' personeli olarak tanıtan ve aralarında emekli albay ile ihraç edilen memurların da bulunduğu dolandırıcılık çetesi, Ankara polisinin Başkent merkezli İstanbul ve İzmir'de gerçekleştirdiği eş zamanlı 'Sahte Yüzler' operasyonuyla çökertildi. Çetenin 5 milyon TL'lik vurgun yaptığı belirlendi.

Sahte siteden göçmenleri dolandıran çete çökertildi

Göçmenlerin işlemlerini gerçekleştirmek bahanesiyle açtıkları sahte internet sitesi üzerinden dolandırıcılık yapan çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 14 şüpheliden 3'ü tutuklanırken, zanlılardan birine olası polis operasyonunda kendisini patron olarak tanıtması için maaş bağlandığı belirlendi.

Filmleri aratmayan dolandırıcılık

Türkiye'ye kaçak yollarla giren Afgan uyruklu 200 kişi bu defa İstanbul diye Malatya'ya getirildi.

Başkan Erdengi'den dolandırıcılık uyarısı

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Adıyaman Şube Başkanı Hacı Erdengi, vatandaşları dolandırıcılık konusunda uyararak açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Yakup Taş'tan dolandırıcılık uyarısı

AK Parti Adıyaman Milletvekili Yakup Taş, adını kullanan kötü niyetli kişilere karşı vatandaşları dikkatli olmaya çağırdı.

Bafra’nın Sülün Osman’ı yakayı ele verdi

Samsun'un Bafra ilçesinde Arsa satacağım diyerek gurbetçi vatandaşı 22 bin lira dolandırdığı gerekçesiyle adliyeye çıkarılan şüpheli, mahkemece tutuklandı. Bafra'da ünlü dolandırıcı Sülün Osman'ı aratmayacak işler yapan Recep Ö.'nün(45) çok sayıda dolandırıcılıktan sabıkalı olduğu da ortaya çıktı.