Etiketler

Gölbaşı Devlet Hastanesinde deprem ve yangın tatbikatı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesi Devlet Hastanesi'nde yangın söndürme, depremden kurtarma ve doğal afet acil durum tahliye tatbikatı yapıldı.

Akyurt'ta acil toplanma alanları belirlendi

İstanbul'da yaşanan depremlerin ardından Türkiye genelinde insanların bilinçlenmesi için çalışmalar yapılmaya devam ediliyor. İl ve ilçelerde acil durum toplanma alanları belirleniyor, daha önceden belirlenmiş alanlarda ise tabela ve yer bildirim çalışması yürütülüyor.

Jandarma personeline, deprem farkındalık eğitimi

Elazığ'da jandarma personeline, deprem farkındalık eğitimi kapsamında AFAD'ın simülasyon tırında eğitim verildi.

Bakan Kurum, Samsat afet konutlarını inceledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Adıyaman'ın Samsat ilçesinde yeni yapılarak depremzedelere teslim edilen afet konutlarını inceledi.

Vali Aykut Pekmez, Samsat afet konutlarını inceledi

Adıyaman Valisi Aykut Pekmez, 2017 yılı Mart ayında meydana gelen deprem sonrası inşa edilerek hizmete sunulan afet konutlarında inceleme ve denetlemelerde bulunmak üzere Samsat ilçesini ziyaret etti.

Hayvan davranışlarından depremi tahmin etmek mümkün

Yapılan bilimsel çalışmalar ile algılama kapasitesi insandan çok fazla olan hayvanların depremin ürettiği elektromanyetik alanı daha deprem olmadan birkaç gün önceden irkilttiği bilinen bir gerçek. 1996 yılında Osaka Üniversitesi Yer ve Uzay Bilimleri laboratuvarında yapılan bir deneyde suni olarak oluşturulan elektromanyetik bir alana alınmış hayvanların tepkileri incelendiğinde panik halinde kaçışları ve huzursuzlukları, hayvanların depremi önceden hissettiğini kanıtlamıştır. Bu noktada tarih boyunca araştırmacıların da ilgisini çeken 'hayvanların tepkisi depremin habercisi olabilir mi?' sorusu, İstanbul'da meydana gelen 5,8 şiddetindeki depremden sonra yeniden gündeme geldi.

Ulusal Deprem Tatbikatı gerçeği aratmadı

İçişleri Bakanlığı koordinesinde Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlıkları yapılan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) 2019 Ulusal Deprem Tatbikatı, 26 il ile eş zamanlı olarak Malatya'da da gerçekleştirildi. Tatbikat gerçeği aratmadı.

AFAD'dan 7,5 büyüklüğünde ulusal deprem tatbikatı

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığı, Kahramanmaraş merkezli 7,5 büyüklüğünde ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikat İçişleri Bakanı Süleyman Soylu koordinesinde yönetildi.

Adıyaman'da ulusal deprem tatbikatı yapılacak

Adıyaman'da, ulusal düzey masa başı ve saha tatbikatı (Deprem) gerçekleştirilecek.

Elazığ'da 'Yeni Deprem Yönetmeliği Işığında Geoteknik Raporlar' semineri

Elazığ'da 'Yeni Deprem Yönetmeliği Işığında Geoteknik Raporlar semineri düzenlendi.

Öğrenci yurdunda yangın ve deprem tatbikatı

İlim Yayma Cemiyeti Adıyaman Şubesi bünyesindeki yükseköğrenim erkek öğrenci yurdunda yangın güvenliği ve deprem tatbikatı yapıldı.

Trabzon’da öğrenciler deprem ve afetlere karşı bilinçlendirilecek

Trabzon'un Ortahisar ilçe Belediyesi ve AKUT işbirliğinde yapılacak olan proje ile birlikte 16 bin 500 öğrenci deprem ve afetlere karşı bilinçlendirilecek.

Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tahliye ediliyor

Depremde hasar gören İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi boşaltılıyor.

CHP Grup toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçcdaroğlu, '1999'dan sonra İstanbul'da deprem için 36 milyar dolar toplandı. Deprem vergileri nereye harcandı?' dedi.

Simülasyon tırı ile depremi birebir yaşadılar

Elazığ'da vatandaşlar deprem simülasyon tırı ile depremi birebir yaşadı.

Anaokulu öğrencilerini itfaiye ekipleri bilgilendirdi

Adıyaman Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri anaokulu öğrencilerini deprem ve yangın konusunda bilgilendirdi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Kentsel dönüşüm birinci önceliğimiz olmalı'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Ülke olarak deprem kuşağında yaşadığımız gerçeğini artık kabullenmeliyiz. Tüm planlarımızı ve çalışmalarımızı buna göre yapmalı ve kentsel dönüşüm planlarını hayata geçirmek için acele etmeliyiz' dedi.

Diyarbakır'da deprem tatbikatı gerçeği aratmadı

Diyarbakır'da UMKE, AFAD ve 112 acil servis ekiplerinin katılımıyla yapılan deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

İstanbul depremi AFAD'ın deprem simülasyonunda

İstanbul'da dün yaşanan 5,8 şiddetindeki sarsıntı; Afet Koordinasyon Merkezinin deprem simülasyonunda gözler önüne serildi. Deprem eğitim Uzmanı Gamze Yıldırım, her evde mutlaka bir afet ve acil durum çantası hazırlanması gerektiğini belirterek, evde doğru konumlandırılmış eşyaların ve alınan bazı önlemlerin hayati önem taşıdığını anlattı. Yıldırım,Yapacağımız tek şey daha önceden tehlike avını yaptığımız güvenli bir bölgede çök kapan tutun hareketidir dedi.

Deprem Tekirdağ’ı salladı

Silivri'de 5,8 şiddetinde meydana gelen deprem, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde de hissedildi.

Yeşilyurt'ta 900 öğretmene deprem eğitimi veriliyor

900'e yakın öğretmen, bölgenin en büyük afet eğitim merkezi olan Yeşilyurt Belediyesi Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi ve Bilim Atölyesi'nde 'Okul Tabanlı Afet Eğitim' programına katılıyor.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmeliyiz'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Son yüzyılda ülkemizde yaşanan büyük depremlerde çok sayıda bina yıkılırken, 80 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetti. Yaşadığımız felaketlerin ve yitirdiğimiz canların yarası hiç kapanmıyor. Geçtiğimiz günlerde ise ülke genelinde ufak çaplı yaşanan depremler akıllara yeniden büyük deprem ihtimallerini getiriyor. Ülke olarak deprem kuşağında yaşadığımız gerçeğini artık kabullenmeliyiz. Tüm planlarımızı ve çalışmalarımızı buna göre yapmalı ve kentsel dönüşüm planlarını hayata geçirmek için acele etmeliyiz' dedi.

(Özel) Ankara'da çok sayıda aktif fay var

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal, Ankara'da son günlerde yaşanan depremlerle ilgili, 'Ankara'nın hem merkezinde hem kent çevresinde çok sayıda aktif fay var' dedi. Prof. Dr. Pampal, Bu depremler haberci deprem değil uyarıcı deprem' diye konuştu.

Başkent'te deprem paniği

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde meydana gelen 3.5 büyüklüğündeki deprem şehir halkında paniğe neden oldu.

17 Ağustos depreminin yıldönümünde gerçeği aratmayan tatbikat

17 Ağustos depreminin yıldönümü yaklaşırken Gaziantep AFAD Arama ve Kurtarma ekipleri, UMKE, 112 ambulans, emniyet ve itfaiye ekiplerinin katılımıyla göçük tatbikatı gerçekleştirildi.

Bakan Soylu Denizli'de afet bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 6 büyüklüğünde deprem ile sarsılan Denizli’nin Bozkurt ilçesine gelerek afet bölgesinde incelemelerde bulundu. 

İzmir’de korkutan deprem

 İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında 4,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 

Başkan Çınar çocuklarla birlikte çizgi film izledi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi ve Bilim Atölyesi ile Çocuk Trafik Eğitim Parkında ki eğitim programlarında misafir edilen çocuklarla birlikte Gedik Kültür Merkezi Toplantı Salonunda çizgi film izledi.

Deprem simülasyon merkezinde eğitimler başladı

Yeşilyurt Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve teknik donanımı açısından bölgenin en büyük Deprem Eğitim Simülasyon Merkezi ve Bilim Atölyesi, kapılarını Malatyalılara açtı. Başkan Çınar, eğitime verdikleri önem ve değerden dolayı Yeşilyurt'a böylesine anlamlı bir yatırımı kazandırmaktan onur duyduklarını söyledi.

UMKE’nin tatbikatı nefes kesti

81 ilde faaliyet yürüten Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından Malatya'da yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı. Ana teması deprem olan tatbikat nefesleri kesti.