Etiketler

Hava kirliliği ve iklim değişikliğinin ana sebebi; sera gazları

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Tuğrul, hava kirliliği ve iklim değişikliğinin ana sebebinin, sera gazları olduğuna dikkat çekerek, Sera gazı salınımını önleyecek enerji çeşitlerinin tercih edilmesi bir zorunluluk dedi.

Geçmişten geleceğe iklim değişikliği

TED Üniversitesi, dünya gündeminin ilk sırasında yer alan iklim değişikliği konusunu masaya yatırıyor.

Pamuğun geleceği

Uluslararası Pamuk İstişare Konseyi'nin (ICAC) Avustralya'da yapılan 78. Genel Kurul Toplantısı'nda Türkiye'yi temsil eden heyette yer alan Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Başkanı Fatih Doğan, pamuk üretiminin geleceği açısından küresel mega eğilimlerin belirlendiğini bildirdi. Doğan, 'Pamuğun geleceğine iklim değişikliği, jeopolitik gerçekler ve tüketici tercihleri yön verecek. Bu eğilimleri ele alabilmek için değişim ve sürekli yenilik gerekecek' dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Halkın sağlığıyla oynanmasına karşıyız'

Halkın sağlığıyla oynanmasına şiddetle karşı olduklarını dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Taklit ve tağşiş gıda ürünleri satanlara verilecek cezaların caydırıcı seviyeye yükseltilmesi yönündeki çalışmaları destekliyoruz. Uygulanan mevcut yaptırımlar caydırıcı olmayınca sağlıksız üretim kötü niyetli kişi ve firmalar tarafından farklı yollarla sürdürülebiliyor. Bunun önüne geçmek için idari para cezası, söz konusu ürünün toplatılması ve bu ürünlerin kamuoyuna ifşa edilmesi gibi yaptırımlara ek olarak daha ağır yaptırımların uygulanmasına yönelik yeni çalışmalar tüketicinin sağlığını korumak adına olumlu bir gelişme. Verilen tüm cezalara rağmen çeşitli kurnazlıklarla aynı taklit ve tağşiş ürünleri satmaya devam edenlerin cezalarının artırılacak olması olumlu bir adım ve yapılması planlanan kanun değişikliğini destekliyoruz. Çünkü halkımızın sağlığı her şeyden önemli' dedi.

Milletvekili Erol,'Evren ilçesinin isminin değişmesi için teklif verdik'

CHP Elazığ Milletvekili Erol, Ankara'nın Evren ilçesinin isminin değişmesi için İçişleri Komisyona kanun değişikliğiyle ilgili bir teklif verdiklerini, bakanlıkların yetkililerinin de talebin değerlendirilmesini beklediklerini söyledi.

Elazığspor 4 maç sonra puanla tanıştı

Üst üste aldığı 4 mağlubiyetin ardından Teknik Direktör değişikliğine giden B. Elazığspor, kötü seriye Uşakspor karşısında aldığı beraberlikle dur dedi.

TESK Genel Başkanı Palandöken: 'Su tasarrufunun önemi her geçen gün artıyor'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 'Dört tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz tatlı su bakımından maalesef yeterli değil. Son zamanlarda yaşanan iklim değişikliği ve bunun oluşturduğu etkiler, ileri yıllarda su kaynaklarımızı etkileyebilir. Yağışlar azalıp kuraklık artınca su kaynaklarımız önemli ölçüde azalabilir. Bu yüzden su tasarrufu için acilen harekete geçmeliyiz' dedi.

Mehmet  Zafer, Bölge Ve Malatya İl Başkanlığına Atandı

Kısa sürede Yurt çapında ve Yurt dışında teşkilatlanarak hızla büyüyen Türkiye’nin yeni yüzü Milli Beka Hareketi’nde görev değişikliği yapıldı.

Nesibe Aydın'dan, küresel iklim değişikliği eylemlerine büyük destek

Türkiye'de 7 şehir, 11 kampüste eğitim faaliyetlerini sürdüren Nesibe Aydın Okulları, İsveçli öğrenci Greta Thunberg'in başlattığı ve tüm dünyada dalga dalga yayılan Küresel İklim Değişikliği Eylemlerine öğrenci, öğretmen, çalışan ve velilerinden oluşan yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı farkındalık projesiyle destek verdi.

İklim değişikliğine dikkat çektiler

Almanya Büyükelçiliği ve Mamak Belediyesi işbirliğinde İklim Diploması Haftası (Climate Diplomacy Week) kapsamında bin adet lavanta bitkisi toprakla buluştu. İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla Kutludüğün'de düzenlenen lavanta dikimine katılan Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann ve Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, bitkileri toprakla buluşturarak can suyu verdi.

Türk-İş sendikası Küresel eylem haftası programı düzenledi

Türk-İş sendikası ''İklim Değişikliği ve Küresel Eylem Haftası'' nedeniyle farkındalığı artırmak için program düzenlendi.

Yabancılar emlak piyasasına ivme kazandırdı

Geçen eylül ayında Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun uygulanmasına ilişkin yönetmelik değişikliğiyle, 250 bin dolarlık gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık hakkı verildi. Söz konusu yönetmelikle birlikte yerel piyasada düşüş seyrini koruyan konut satışları, yabancı talebin desteğiyle ivme kazandı. Yaşar Üniversitesi Ekonomi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Serpil Kahraman, vatandaşlık hakkı tanınmasının, özellikle son dönemde ikili ilişkilerin geliştiği Rusya Federasyonu vatandaşlarının konut alımlarında tetikleyici etki oluşturduğuna dikkat çekti.

ASKİ'den 30 yıllık master planı

ASKİ Genel Müdürlüğü, Başkent'in gelecekteki 30 yıllık su temini ve atıksu yönetimini karşılayacak Master Planı çalışmalarına başladı. Ankara'nın İçmesuyu, Atıksu ve Yağmursuyu Yönetimi Master Planı çerçevesinde 30 yıllık süre için gelişme planlarını, iklim değişikliğinin su kaynaklarına etkilerini, Ankara nüfusunun sanayideki ve kentsel dönüşümdeki mevcut ve gelecekteki muhtemel değişimleri dikkate alınacak.

Göztepe’de kadro değişiyor

Süper Lig'de pazar günü Çaykur Rizespor ile karşılaşacak Göztepe'de Teknik Direktör Tamer Tuna'nın yeni transferleri ilk 11'e monte edeceği öğrenildi.

EGO Genel Müdürlüğü, toplu taşıma ücretlerinde tarife değişikliğine gitti

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent'te toplu taşıma ücretlerinde tarife değişikliği yaptı.

Çankaya, terk edilen hayvanlara sahip çıkıyor

Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, 2019 yılının ilk 7 ayında 745 sokak hayvanını sahiplendirirken barınağa terk edilen 493 hayvana da sıcak yuva oldu. Köpeklerin terk edilme nedenleri arasında şehir değişikliği, komşuların rahatsız olması, maddi yetersizlikler yer alıyor.

Milli Beka Hareketi’nde görev değişikliği

Milli Beka Hareketi Doğu Anadolu Bölge ve Malatya İl Teşkilatında görev değişikliği gerçekleştirildi.

Gaziantep'teki imar değişikliği tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep İl Başkanı Lütfü Demir, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ve beraberindeki heyet Gaziantep'te yapılmak istenen imar değişikliğine tepki gösterdi.

Eğitim Bir-Sen sözleşmeli öğretmenler için Bakan Yardımcısı Safran ile görüştü

Eğitim-Bir-Sen Genel Sekreteri Latif Selvi, Genel Başkan Yardımcıları Hasan Yalçın Yayla ve Atilla Olçum, sözleşmeli öğretmenlerin kadro ve mazerete bağlı yer değişikliği sorunlarının çözümü için Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile bir görüştü.

Keçiörengücü arma değiştirdi

Spor Toto 1. Lig' in yeni ekiplerinden Keçiörengücü yeni sezon öncesi logo değişikliğine gitti.

TESK Genel Başkanı Palandöken:

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, meyve ve sebzelerin mevsimsel olarak fiyat değişikliğine uğraması konusunda değerlendirmelerde bulundu. Palandöken, 'Yazın bereketli ve ucuz olan ürünleri farklı yollardan muhafaza ederek kışın tüketmeliyiz' dedi.

Elaziz Belediyespor'un ismi değişti

TFF 3. Lig ekiplerinden Elaziz Belediyespor isim ve logo değişikliğine gitti.

Feribot seferlerinde yaz değişikliği

Malatya Büyükşehir Belediyesi Karakaya Baraj Gölü üzerinde Battalgazi ve Baskil ilçeleri arasında hizmet vermekte olan feribot seferleri ile ilgili düzenlemeler yaptı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: 'Yönetici atama takvimi ile ilgili mağduriyetlere izin verilmemelidir'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 27 Haziran tarihinde açıklanacak olan yeniden yönetici görevlendirme tercihleri sonucu yerleşemeyen ve boşta kalan idarecilerin il içi ve iller arası yer değişikliğini kaçıracağını ve mağduriyet yaşayacaklarını belirterek, 'Mağduriyetlere izin verilmemelidir' dedi.

İklim değişikliği eyleminde Çankayalı kadınlar öncü olacak

'Kadınları Güçlendirerek İklime Dirençli Bir Kent Oluşturmak' projesi ile hibe almaya hak kazanan tek yerel yönetim olan Çankaya Belediyesi, projeyi yerel ölçekte hayata geçirmek için çalışmalarına başladı.

Güney Doğu'da iklim değişikliklerine uyum önlemleri

İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA), Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Merkezi işbirliğinde TRC1 Bölgesi'nde 'Tarımın İklim Değişikliğine Uyum Kapasitesinin Artırılması' Projesi hayata geçiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kabine değişikliği açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine değişikliğine ilişkin soruya 'Bu hükumette bizler, medya istedi diye veya birileri istedi diye eğer kabine değişikliği yoluna gidecek olursak, bu ülkede istikrar diye bir şey kalmaz. İstikrar ve güven bir ülkenin kalkınmasında en önemli iki başlık. Bugüne kadar bu yola tevessül etmedik. Eğer bir değişme gerekiyorsa, gerektiği zaman onu zaten yaparız. Ama birilerinin siparişi üzerine ben kabine değişikliğine hiç bir zaman gitmem. Böyle bir adetim yok.' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine değişikliğine ilişkin soru üzerine, 'Eğer bir değişme gerekiyorsa, gerektiği zaman onu zaten yaparız ama birilerinin siparişi üzerine ben kabine değişikliğine hiçbir zaman gitmem. Böyle bir adetim yok' de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine değişikliğine ilişkin soru üzerine, 'Eğer bir değişme gerekiyorsa, gerektiği zaman onu zaten yaparız ama birilerinin siparişi üzerine ben kabine değişikliğine hiçbir zaman gitmem. Böyle bir adetim yok' dedi.

Malatya Park ışıklarını gelecek için kapattı

Malatya Park AVM'de 6 Nisan akşamı dış aydınlatmalar kapatılarak, Dünya Saati hareketi ile yeryüzündeki mevsim değişikliğine dikkat çekmek üzere gerçekleştirilen etkinliğe destek verildi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli:

MHP Lideri Devlet Bahçeli, 'Bir şahsiyet çıkıyor 31 Mart Mahalli idareler seçimlerinin parlamenter sistemin Cumhurbaşkanlığı sisteminden intikamı olacaktır diyor. Neyin intikamı olacak niçin intikam meselesinden bahsediyorsunuz? Bir sistem değişikliği bir intikama gerekli olabilir mi?' dedi.