Etiketler

AYM'nin kararına emekli özel harekatçılardan tepki

Ankara Emekli Özel Harekatçılar Derneği üyeleri, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' metnine imza atan 10 akademisyenin, 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda 'hak ihlali' kararı vermesine tepki gösterdi.

Şehit ve gazi yakınlarından Anayasa Mahkemesinin 'hak ihlali' kararına tepki

Şehit ve gazi aileleri, Anayasa Mahkemesi'nin 'Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi' metnine imza atan 10 akademisyen hakkında, 'terör propagandası yapma' suçundan cezalandırıldıkları gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvuruda, 'hak ihlali' kararı vermesine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM’de yemin törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin (AYM) yeni üyesi Selahaddin Menteş'in yemin törenine katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan AYM'de yemin törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin (AYM) yeni üyesi Selahaddin Menteş'in yemin törenine katıldı.

Bozdağ, İstanbul'daki Yozgatlılar'la buluştu

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, 23 Haziran'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri öncesinde İstanbul'da yaşayan Yozgatlı hemşehrileri ile biraraya geldi.

Anayasa Mahkemesi Onursal Başkanı Özden'in eşi son yolculuğuna uğurlandı

Anayasa Mahkemesi Onursal Başkanı Yekta Güngör Özden'in eşi Fatma Necla Özden için Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı.

Mansur Yavaş: 'Hukuki olmayan, anayasaya aykırı önergeleri reddedeceğim'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Büyükşehir Belediyesi mayıs ayı toplantısının ikinci oturumunda sunulan şirketlerin yönetimlerinin meclis tarafından belirlenmesi yönelik önergeye tepki gösterdi.Yavaş, 'Hukuki olmayan, anayasaya aykırı önergeleri reddedeceğim' dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'Yüksek Seçim Kurulu karar verilmişse saygı duymaktan öte yapacak bir şey yoktur'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Yüksek Seçim Kurulu kararına kimin hesabına nasıl gelirse değil, Anayasa, hukuk çerçevesinde yaklaşıp karar verilmişse saygı duymaktan öte yapacak bir şey yoktur' dedi.

(Özel) FETÖ'cü AYM üyelerinin fotoğrafının aile albümünde yer alması dikkat çekti

Anayasa Mahkemesi'nin karşılama salonunda bulunan aile albümünde, FETÖ'nün hain darbe girişimi sonrası meslekten ihraç edilen hükümlü AYM üyeleri Alparslan Altan ve Erdal Tercan'ın fotoğrafının kaldırılmaması dikkat çekti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı: 'Mahkemenin önünde anayasallık denetimi yapılacak 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bulunmaktadır'

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, 'Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasallık denetimi, yeni sistemin üzerine dayanması gereken denetleme ve dengeleme mekanizması bakımından hayati derecede önemlidir. Bireysel başvuruda bugün itibariyle derdest başvuru sayısı 42 bin civarındadır. Mevcut iptal davalarının yaklaşık yüzde 70'i kanunlaşan olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri ile Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinden oluşmaktadır. Şu anda Mahkemenin önünde anayasallık denetimi yapılacak olan 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi bulunmaktadır' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıl dönümü törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesinin kuruluşunun 57'nci yıl dönümü törenine katıldı. Erdoğan, törende protokolde yer alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaştı.

Anayasa Mahkemesi heyetinden Anıtkabir'e ziyaret

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan ve beraberindeki heyet, Anayasa Mahkemesinin 57'nci kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu, TBMM özel oturumunda konuştu

 Kılıçdaroğlu'ndan Anayasa çağrısı 

Kılıçdaroğlu, TBMM özel oturumunda konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan özel oturumunda konuştu. Kılıçdaroğlu yaptığı konuşmada, 'Hepimizin ortak talebi çağdaş, demokratik bir hukuk düzenini inşa etmektir. Bunun yolu, darbe hukukundan arınmış, hepimizin kitapçığı elimize aldığımızda 'bu benim anayasamdır' diyebileceği bir anayasayı uzlaşma kültürü içinde tartışarak kabul etmemizdir' ifadelerine yer verdi.

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Toruntay'dan 'işçilere sendika baskısı' iddialarına cevap

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Ankara Büyükşehir Belediyesinde çalışanların başka bir sendikaya yönlendirildiği iddiaları ile ilgili, 'Mansur başkanımız genelgede anayasanın ilgili maddesince herkesin özgür olduğunu, istediği sendikaya üye olup, istediği sendikadan üyelikten çıkabileceğini ama kimsenin kimseye tehdit, şantaj ve baskı kullanamayacağını söyledi' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bekir Bozdağ'ın oğlunun nikah şahidi oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Bekir Bozdağ'ın oğlunun nikah şahidi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ana muhalefete sert eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin Türkiye Uzay Ajansının kuruluşuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ni iptal için Anayasa Mahkemesine gittiğini hatırlatarak, 'Kendileri tuğla üstüne tuğla koymazlar. Hiçbir esere, projeye imza atmazlar. Yapanları engellemek için de eskiden beri Anayasa Mahkemesinin önünde nöbet tutarlar' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan bireysel başvuru rakamlarını açıkladı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, '23 Eylül 2012'den bugüne kadar toplam 216 bin civarındaki başvurudan 176 binini sonuçlandırmış bulunmaktayız' dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan bireysel başvuru rakamlarını açıkladı

 Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan: 

ATO'da 'Geçmişten Günümüze Başkentte Ahilik' Paneli

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ahilik ruhunun bugünün dünyasında anlaşılması gerektiğini belirterek, 'Ticaretin anayasası, ahilik ilkeleriyle yeniden yazılmalı, Ahilik ilkeleriyle mühürlenmelidir. Ahilik kültürü zamandan ve mekandan bağımsız değerler ve kurallarla geçmişte olduğu gibi gelecekte de var olmaya devam edecek ve yol gösterici olacaktır' dedi.

'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uygulamalar, Riskler ve Önlemleri Paneli' ATO'da gerçekleşti

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, iletişim teknolojilerindeki gelişimle birlikte 'kişisel veri' kavramının ve korunması konusunun gündeme geldiğini belirterek, 'Ülkemizde kişisel veriler Anayasa ile güvence altında' dedi.

Alman istihbaratının yeni başkanı Haldenwang oldu

 Almanya'da Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanlığına kurumun başkan yardımcısı Thomas Haldenwang getirildi. 

Milletvekili Fendoğlu’ndan EYT değerlendirmesi

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili degerlendirmede, Vatandaşlarımız evinde rahat olsunlar. Biz seçim vaadinde bulunduğumuz her anayasanın, yönergenin arkasındayız dedi.

Bekir Bozdağ: 'Cumhurbaşkanımızın savunmasından dolayı kendimi tutamadım'

Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın grup toplantısında kendisi ile ilgili sözlerine ilişkin, 'Cumhurbaşkanımız konuşurken kendimi tutamadım. Cumhurbaşkanımızın bizi savunmasından, sahiplenmesinden dolayı kendimi tutamadım' dedi.

Eğitim Bir Sen'den 'Andımız' açıklaması

Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube Başkanı Mustafa Karataş, 2013 yılında toplumun büyük çoğunluğunun beklentileri üzerine hukuk devleti olmanın ve demokratikleşmenin bir gereği olarak andımızın kaldırılarak sivilleşme adına önemli bir kazanım elde edildiğini söyledi. Karataş, 'Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye'nin inşası adına Eğitim-Bir-Sen olarak biz de destek vermiştik. Ancak Danıştay 8. Dairesi, idarenin takdir hakkını hiçe sayarak, hukuki denetimin dışına çıkıp hiçbir pedagojik ve bilimsel verilere dayanma ihtiyacı duymadan ilköğretim okullarında 'Öğrenci Andı'nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etmiştir. Pedagojik veya hukuki hiçbir dayanak göremediğimiz gerekçeli kararda, ülke gerçekliği ve toplumsal mutabakat bir yana uluslararası hukuk ve anayasa dahi görmezden gelinmiştir' diye konuştu.

TBMM İç tüzük teklifi Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi İç tüzük teklifi Anayasa Komisyonu'nda kabul edildi.